Začal sa advent. V minulosti pokojné obdobie pred sviatkami, počas ktorého sa spievali adventné piesne a dodržiavali pradávne zvyky a kresťanské tradície. Dnes obdobie nákupnej horúčky, čiernych piatkov aj týždňov. Prvá sviečka na adventnom venci už bliká. Vezmime si dobrú knihu a vychutnajme si čaro adventu.

Knihu, ktorú vám dnes predstavíme, asi nebudete čítať v posteli. Táto kniha totiž váži dva a pol kila, na výšku má 30 centimetrov, na šírku 24, hrubá je 5 centimetrov a má takmer sedemsto strán. Je v nej vyše päťdesiat detektívnych a záhadných príbehov, ktorých autorkou nie je nikto iný ako slávna Agatha Christie.

Agatha Christie: Slečna Marplová a Záhady: Poviedky

Luxusne vybavená, bohato ilustrovaná kniha v kazete obsahuje 56 poviedok. Príbehy so slečnou Marplovou dopĺňajú poviedky, v ktorých síce nevystupuje žiadny známy detektív Agathy Christie, ale ktoré presvedčivo dokazujú jej spisovateľské majstrovstvo, schopnosť na malej ploche rozohrať tajomný príbeh plný záhad, ktorý drží čitateľa v napätí až do nečakaného konca. Kniha iste poteší pod vianočným stromčekom vás alebo niekoho z vašich blízkych.

Na slovenskom preklade pracovala trojica renomovaných prekladateliek – Alena Redlingerová, Alexandra Ruppeldtová a Nina Mikušová.

Ambasádorom tohto výnimočného projektu je slovenský herec a milovník klasických detektívok Boris Farkaš, ktorý takto odporúča úžasnú Slečnu Marplovú a záhady:

Slečna Marplová sa čitateľom detektívok prvý raz predstavila knižne v roku 1930 v románe Vražda na fare, ktorá však zažila premiéru už o tri roky skôr, časopiseckým vydaním poviedky zo súboru Trinásť záhad. Na scénu zločinu vstúpila slečna Marplová celkom v 33 textoch , naposledy odhaľovala páchateľa v Zabudnutej vražde (1976). Teší sa mimoriadnej obľube, jej príbehy boli adaptované do podoby divadelných hier, filmov aj televíznych seriálov.

Záhady tvoria neodmysliteľnú súčasť poviedkovej tvorby Agathy Christie. Tridsaťpäť kratších napínavých textov, v ktorých nevystupuje žiadny známy detektív a zločin nahrádza tajomná či mysteriózna zápletka, vychádzalo časopisecky v rokoch 1923 – 1958. K najslávnejším nepochybne patria Tri slepé myšky, ktorých divadelná podoba Pasca na myši  je najdlhšie uvádzanou hrou na svete.

Legendárna spisovateľka Agatha Christie (1890 – 1976) napísala takmer tristo diel, vrátane divadelných  a rozhlasových hier, romantických próz, zbierky poézie, súboru básní, poviedok pre deti a autobiografie Môj životopis. Prežila dve manželstvá (1919 sa jej narodila dcéra Rosalind), absolvovala cestu okolo sveta aj niekoľko archeologických výprav na Stredný východ.  Za celoživotné dielo jej v roku 1971 udelili titul Dáma britského impéria. S takmer dvomi miliardami predaných výtlačkov kníh – polovica v anglickom jazyku a druhá polovica vo vyše sto jazykoch, je najpredávanejšou prozaičkou na svete. Predbehla ju len Biblia a Shakespeare.

Ukážka z knihy

Tri slepé myšky

„No, to sa dalo čakať. Pravdupovediac, Lyonová nebolo jej pravé meno. Tá žena figuruje v policajných záznamoch a jej odtlačky prstov sa našli v kartotéke, takže sme ju mohli bez ťažkostí identifikovať. V skutočnosti sa volala Greggová. Maureen Greggová. Jej nebohý manžel John Greggbol farmár a žil na farme Longridge neďaleko odtiaľto. Azda ste už o tom prípade počuli.“

V izbe nastalo hrobové ticho. Jediný zvuk, ktorý ho narúšal, bolo tiché, nečakané plesknutie, keď sa sneh zošuchol zo strechy do záveja. Ten zvuk pôsobil tajuplne, takmer zlovestne.

Trotter pokračoval: „ V roku tisícdeväťstoštyridsať zverili Greggovcom na farme v Longridge do opatery tri evakuované deti. Jedno z nich zakrátko zomrelo v dôsledku zločinného zanedbania starostlivosti a zlého zaobchádzania. Prípad vyvolal veľkú senzáciu a oboch Greggovcov odsúdili na trest odňatia slobody. Mužovi sa podarilo cestou do väzenia ujsť, ukradol auto a pri pokuse uniknúť polícii havaroval. Bol na mieste mŕtvy. Pani Greggová si odkrútila určený trest a pred dvoma mesiacmi ju prepustili.“

„A teraz ju zavraždili,“ skonštatoval Giles. „Kto to mohol urobiť?“

Súťaž

Do súťaže o knihu Agatha Christie: Slečna Marplová a Záhady: Poviedky (Slovenský spisovateľ, 2019) sa môžete zapojiť do piatka 6. decembra na Facebooku BBonline.sk.