Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz.

Strašná sila, ktorú možno nazvať len TO, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz?

Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.

UKÁŽKA Z KNIHY

„Chceš svoju loďku, Georgie?“ spýtal sa Pennywise. „Opakujem sa len preto, lebo ju, tuším, veľmi nechceš.“ S úsmevom zdvihol loďku v ruke. Na sebe mal voľný hodvábny oblek s veľkými oranžovými gombíkmi. Na prsiach mu visela žiarivo modrá kravata a na rukách mal veľké biele rukavice, aké nosia Mickey Mouse a káčer Donald.

„Hej, chcem.“ George sa zadíval do kanála.

„Aj balónik? Mám tu červené, zelené, žlté a modré…“

„A vznášajú sa?“

„Či sa vznášajú?“ Klaun sa usmial ešte širšie. „Pravdaže sa vznášajú. Ako inak! A mám aj cukrovú vatu…“

George vystrel ruku.

Klaun ho chytil za predlaktie.

A George uvidel, ako sa klaunova tvár mení.

To, čo uvidel, bolo také strašné, že jeho najhoršie predstavy pivničného monštra v porovnaní s tým vyzerali ako sladké sny: to, čo uvidel, ho jediným šľahom pazúrov pripravilo o rozum.

„Vznášajú sa,“ zamrmlal tvor v kanáli zastretým, posmešným hlasom. Držal Georgea za ruku hrubým červovitým pahýľom, ťahal Georgea do tej strašnej tmy, kde voda uháňala, hučala, burácala a niesla svoj náklad búrkových trosiek k moru…

TO (IT) od majstra hororu Stephena Kinga sa vracia. Tentoraz nielen v knižnej ale aj filmovej podobe. Film s rovnomenným názvom TO, v réžii Andrésa Muschietti a v hlavnej úlohe s Billom Skarsgårdom, si môžete pozrieť v banskobystrickom CINEMAX-e, kde sa aktuálne premieta v 2D aj 4D. Knihu môžete vyhrať v našej súťaži. Pripravte sa na viac ako tisíc strán napätia, strachu a hrôzy!

Do žrebovania o knihu TO (Ikar, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 24. septembra odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Patrik Neuzer.