Začiatkom januára budúceho roku bude mať v slovenských kinách premiéru nový film Juraja Nvotu Rukojemník ((SR/ČR, 2014), ktorý sa na dobu nedávno minulú pozerá detskými očami. Film sa nakrúcal od júla 2013 do apríla 2014 v Bratislave a okolí, vo Viedni a v Kaunertale v Alpách. 

Rukojemnik1Rodinný film na pomedzí drámy a komédie sa zameriava predovšetkým na svet detských hrdinov – syna komunistického funkcionára a malého rukojemníka rodičov, ktorí emigrovali na Západ v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia. Kamarátstvo, prvé veľké objavy, lásky, súboje znepriatelených bánd a veľké očakávania sú konfrontované s realitou „veľkáčského“ sveta. Ťažko pochopiteľná, bizarná až absurdná realita vzťahov a postojov dospelých, labyrint čudných slov, skutkov, prejavov, ale aj také nepochopiteľné úkazy, akými sú pre dieťa politika, emigrácia ale aj zrada a smrť, privedú malého rukojemníka ku grotesknému rozhodnutiu…

„Niekedy, keď nám je najhoršie, keď sme v najzložitejších životných situáciách, tak sa najradšej vraciame do detstva,“ hovoria autori námetu a scenára filmu Peter Pišťanek a Marian Urban.

Rukojemnik6„Prvých desať minút filmu je najdôležitejších. Pišťanek a Urban začínajú rozprávanie svojho príbehu magickou chvíľou, Štedrým večerom. Známy rituál rozbaľovania darčekov v rôznych rodinách, rôznych zvykov a rôznych hodnôt, je kúzelný. Karty sú rozdané, príbeh niekoľkých rodín a hlavne detí sa začína. Film sa vyjadruje v obrazoch, čo scéna, to silný emotívny vnem. Snažili sme sa zachytiť neopakovateľné chvíle malých filozofov, ktorí nanovo objavujú absurditu sveta a jeho vzťahov. Deti vždy prijímajú a hľadajú vzory. Detský svet, na rozdiel od sveta veľkých, je plný energie, emócie, fantázie a humoru. Hlavný hrdina, náš Rukojemník, sa nachádza v jedinečnej situácii. Žije bez rodičov. Starajú sa o neho starí rodičia. V detstve majú vnuci často väčšiu dôveru k dedkom, ako k otcom. Aj v našom príbehu je to tak,“ povedal o filme jeho režisér Juraj Nvota.

Vo filme Rukojemník hrajú: Milan Lasica, Libuše Šafránková, Richard Labuda, Ondřej Vetchý, Alexander Bárta, Slávka Halčáková, Ady Hajdu, Szidi Tobias, Robo Roth, Miro Noga, Ondřej Malý a ďalší.

Námet a scenár: Peter Pišťanek, Marian Urban, réžia: Juraj Nvota, kamera: Marek Diviš, zvuk: Peter Gajdoš, strih: Alojs Fišárek, hudba: Ľubica Malachovská Čekovská, kostýmová výtvarníčka: Simona Vachálková, výprava: Jaroslav Košťál, producent: Marian Urban.

Premiéra je pripravená na 8. januára 2015.

[youtube NGwH1Yj5Kx0 640 390]

Peter Pišťanek: Rukojemník

Súkromné dejiny obyčajných ľudí podľa Petra Pišťanka. Román, v ktorom aj vy možno nájdete kúsok svojho života…

Rukojemník knihaRomán Rukojemník písal Peter Pišťanek súbežne so scenárom k filmu s rovnomenným názvom. Aj keď pôvodný názov knihy bol Lokomotívy v daždi, autor sa napokon rozhodol, že kniha aj film budú mať rovnaký názov – Rukojemník.

V románe Peter Pišťanek rozohral silný realistický príbeh o obyčajných, malých ľuďoch z pohraničnej obce, ktorí sa musia vysporiadať s udalosťami veľkých dejín. Ako povedal, detských hrdinov si vybral preto, aby v kontraste s ich detskou priamočiarosťou a naivitou viac a zreteľnejšie vynikla pokrivená doba komunistického režimu. Pri písaní sa inšpiroval vlastnými spomienkami.

„Niektoré situácie priamo vychádzajú z mojich spomienok na detstvo a školu. Príbeh Petra Achbergera a jeho rodiny nestojí celkom na vode. No tú realitu sme pre účel rozprávania s Marianom Urbanom rozomleli mlynčekom na mäso a vytvarovali ináč. Nie je to autobiografický film. Fantázia býva často presnejšia ako otrocký záznam reality…“

Na otázku, do akej miery sa kniha bude podobať na film Peter Pišťanek odpovedal: „To je vždy problém. Kniha je kniha a film je film. V niekoľkých bodoch, povedal by som že vo veľkej časti, sa budú spolu dotýkať, ale niektoré veci budú ináč, lebo vo filme vznikli z potreby lineárneho filmového rozprávania, zatiaľ čo v knihe, ktorá je predsa len slobodnejšia, sú pozmenené tak, ako som to sám cítil.“

O nádherný grafický dizajn knihy sa postaral Dodo Dobrík, ktorý vtipne využil podtitul knihy Lokomotívy v daždi. Obálka evokuje označený cestovný lístok, aké sa kedysi používali na železnici.

Knihu Rukojemník, ktorú vydalo vydavateľstvo SLOVART, zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o ňu aj súťažiť. Stačí, ak do stredy 17. decembra správne odpoviete na otázku: Aký bol pôvodný názov knihy Rukojemník?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Gabriela Kováčová.