V banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici koncom septembra pokrstili knihu Pod taktovkou času, ktorá oživuje spomienky na históriu tanečnej a džezovej hudby v Banskej Bystrici.

Pod taktovkou časuA my vám dnes prinášame sľúbenú súťaž o túto, nesporne jedinečnú publikáciu, ktorá hovorí nielen o časoch minulých, ale aj o súčasnom hudobnom dianí v meste pod Urpínom.

V prvej kapitole knihy sa dočítate o tom, čo sa hralo a počúvalo vo svete a ako sa hralo, spievalo a tancovalo na Slovensku. A v druhej kapitole zas o tom, že ani v Banskej Bystrici, čo sa „muzicírovania“ týka, čas nezastal.

Dozviete sa, okrem iného, že prvá študentská kapela v Banskej Bystrici vznikla už v roku 1921 pri Obchodnej akadémii. V druhej polovici 30. rokov 20. storočia vznikla pri banskobystrickom Gymnáziu džezová kapela Melody Jazz, ktorej zakladateľom bol prvý vnuk maliara Dominika Skuteckého Peter Karvaš. Bol známy ako dramatik a spisovateľ, bol však aj vynikajúci swingový muzikant, hral na gitare aj na klavíri.

Samostatnú kapitolu venujú autori knihy – Michal Kališka a Michal Kališka ml., Slovenskému festivalu populárnej hudby Bystrické zvony, ktorý sa po prvý raz konal v máji 1972. Bola to súťaž mladých spevákov amatérov, ktorých v súťaži sprevádzala skupina Universum pod vedením Milana Vnuka. V prvom ročníku súťažilo 23 spevákov a koncert uvádzali vtedajšia miss Slovenska Marta Rausová a novinár Pavol Mária Kubiš. K súťaži spevákov neskôr pribudla aj autorská súťaž. Bystrické zvony boli odrazovým mostíkom mnohých, dnes známych spevákov – Darina Rolincová, súrodenci Hečkovci, skupina Ľuba Beláka, Richard Müller, Peter Nagy, Miro Žbirka… Víťazkou posledných „zvonov“ v roku 1998 bola Soňa Kopčanová – Hanzlová.

Začiatkom 60. rokov na poli tanečnej a zábavnej hudby v Banskej Bystrici najaktívnejšie pôsobil Orchester Pavla Janíčka – Stavbár. V tom čase vznikli bigbítová kapela The Electric, Sexteto Milana Talaja, skupina The Free Without Name, Kvinet club, Sextet Dušana Kollára, Scarabeu sa v roku 1970 to bola prvá country a westernová skupina na Slovensku– Jazdci. Nabanskobystrickej ale aj slovenskej a zahraničnej džezovej scéne sa darilo dixielandovej skupine BB Band, ktorá vznikla v roku 1985 a hrá dodnes.

1_Titulná fotka KRST
Z krstu publikácie.

Takto by sme mohli pokračovať a postupne vymenovať všetkých muzikantov a muzikantky, spevákov a speváčky, skupiny, muziky všetkých hudobných žánrov, ktorí/é obohatili a obohacujú hudobný život v Banskej Bystrici. Mnohí z nich už nie sú medzi nami. Im patrí posledná kapitola knihy Pod taktovkou času s názvom Nebeská muzika.

A celkom na záver vyznanie jedného z nestorov kultúrneho a spoločenského života v Banskej Bystrici, Jozefa Moravčíka (1921 – 1995):

„Čas, ten múdry čas a súčasný človek s ním verí, že musí prísť znovu doba, keď mladí i tí starší, budú sa chcieť odpútať od televíznych obrazoviek, zatúžia vyhnúť sa papučovej kultúre a znovu budú hľadať malé ale útulné a prívetivé prostredie kaviarničiek, kde sa dá s priateľmi posedieť pri kávičke, pri listovaní v novinách, pri šachu… Alebo pri dobrej hudbe, v ktorej sa k nám prihovára cit, srdce a duša človeka…“

Knihu Pod taktovkou času nájdete v kníhkupectve Artforum na Dolnej ulici v Banskej Bystrici, ktoré je jej výhradným predajcom. Môžete ju však aj vyhrať v našej súťaži.

Do žrebovania o knihu Pod taktovkou času (Grif Graphics, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 23. októbra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Daniel Búlik.