Peter „Petko“ Opet, úspešný hudobník a dlhoročný člen skupiny Polemic, má tri deti. Najstarší Adam má dvanásť a už niekoľko rokov inšpiruje svojho otca natoľko, že nemohol nenapísať o ňom knihu.

Presnejšie, tri knihy. Po prvých dvoch, veľmi úspešných knihách Život Adama – Zápisky rebela z piatej triedy (2016) a Život Adama 2 – Rebel to má ťažké!(2017), uzrela prednedávnom svetlo sveta tretia Život Adama 3 – Dvanásť rokov rebelom (Ikar, edícia Yoli, 2018). V tretej knihe sa Adam pomaly prehupol do takmer teenagerského obdobia, rieši iné problémy, ešte viac rebeluje. Vytáčajú ho dospeláci ako takí, no najviac jeho rodičia  – exoti…

S „Petkom“ hovoríme o jeho tretej knihe, ale aj o tom, prečo on a jeho rodina chodia bosí… A len tak, pre zaujímavosť, s Petkom a s kapelou Polemic sa už tento piatok, 30. novembra, môžete stretnúť v Banskobystrickej Klubovni (Barbakan). A môžete si mu aj knižku dať podpísať. Ak nestihnete teraz, tak v sobotu 22. decembra koncertuje Polemic vo Vianočnej dedine na námestí vo Zvolene.

Váš Adam je už siedmak. Čo myslíte, dokedy bude pre vás inšpiráciou na napísanie ďalších kníh?

Adam bol siedmak pred viac ako rokom, kniha zachytáva obdobie keď mal dvanásť, celého siedmeho ročníka základnej školy. Inšpirácie je veľa, každým rokom naberá jeho dospievanie na obrátkach, čo je super pre písanie, no oveľa ťažšie v pozícii rodiča, ktorý ho má usmerňovať. Veľký podiel na tom, že Život Adama vznikol má fakt, že syn je neskutočne urozprávaný a hovorí nám doma všetko. Vrátane vecí, ktoré by sme radšej ani nechceli vedieť. (Smiech.)

Ako sa vám, v Adamovom veku, pozdávali výchovné metódy vašich rodičov?

Tak ako každému pubertiakovi. Je to obdobie vzdoru a je prirodzené, že deti často krát nezdieľajú s rodičmi názory na výchovu, pomoc pri domácich prácach, alebo na to, ako má vyzerať uprataná detská izba.

Vytáčali dospeláci aj vás?

Samozrejme, aj keď vo výrazne neskoršom veku, ako sa to deje u mojich detí. Táto generácia má prejavy nesúhlasu a vzdoru posunuté na výrazne nižší vek.

Čo alebo kto vás vie vytočiť teraz?

Hlúpi ľudia. Ľudia, s ktorými sa nedá diskutovať, lebo nevedia počúvať argumenty a melú si svoje. Tiež prístup ľudstva ku konzumu a ničenie prírodných zdrojov a planéty všeobecne ako hostiteľského miesta pre živočíchy Homo sapiens… Avšak pomenoval by som to inak ako vytáčanie. Každý za seba môže meniť veci k lepšiemu, takže sa nerozčuľujem nad vecami, ktoré neviem ovplyvniť. Radšej mením a ovplyvňujem svoje správanie a postoj a idem príkladom, žijem tak ako si predstavujem, že je to správne.

Adam má už tri knihy, má už aj pesničku?

Pesničku zatiaľ nie. Keby sme sa v Polemic mali pesničkovo venovať našim deťom, tak by nám na to nestačil ani priestor jedného albumu. (Smiech.)

Dočkajú sa knihy aj vaše ďalšie dve deti?

Celý projekt Život Adama je reality show. Takže sa v ňom, prirodzene, píše aj o oboch ďalších deťoch. Každé dieťa je povahovo úplne iné a obaja mladší súrodenci nie sú až takí „ukecaní“ ako Adam, preto zatiaľ na túto otázku neviem odpovedať.

Prečo ste začali chodiť naboso a chodí naboso aj Adam?

Má to viac príčin. Jeden aspekt je zdravotný, malo by to pomáhať chrbtici, aby bola  prirodzene zaťažovaná. Človek pri chodení naboso úplne inak kladie nohu a tvorí krok, zapája iné svaly. Takisto vníma kvalitu povrchu, je v priamom spojení so zemou, má nonstop masírované všetky reflexné body chodidla. Pri chladnejšom počasí je to výborný doplnok a ďalší rozmer otužovania, ktorému sa venujem tiež. Testujem si pri tom odolnosť a Seba Vedomie. Kráčanie v obuvi majú ľudia zautomatizované, lebo obuv ich odstrihne a utlmí bez námahy nerovnosti terénu. Naopak, každý krok naboso je vedomý a priam meditačný, lebo v momente, keď sa človek nepozrie, kam stupí, nesústredí sa naň, tak stúpnutie na akýkoľvek kamienok či konár alebo úlomok skla v meste bolí. No a Adam to skúša sem tam, ale pre istotu ma rázne upozornil vetou: V žiadnom prípade si nemysli, že si ma ty inšpiroval!

Súťaž

Samozrejme, pripravili sme pre vás aj súťaž, v ktorej dvaja/dve z vás majú šancu knihu Život Adama 3 – Dvanásť rokov rebelom (Ikar, edícia Yoli, 2018) vyhrať. Do súťaže sa môžete zapojiť na Facebooku BBonline.sk do stredy 28. novembra.