Generácia Nula. Zoskupenie siedmich literárnych autorov, ktoré je už takmer desať rokov  súčasťou kultúrneho diania v Banskej Bystrici. V závere minulého roka vydali zbierku s neobvyklým názvom Okrôchaný topier.

Prvú zbierku s tvorbou členov, ale aj pozvaných hostí, vydala Nula v roku 2011. Kniha bola uvedená na Radvanskom jarmoku. Prešli však roky, publikácie vydávali členovia samostatne či vo dvojici, no postupne vznikla potreba dať dokopy tvorbu Nuly do ďalšej zbierky. A tak sa zrodil Okrôchaný topier. Tento vskutku originálny názov vznikol vďaka slovným hračkám ako protiklad k bežným slovám netopier a neokrôchaný.

V zbierke, ktorú „nuláci“ pokrstili v decembri v Klube Hudby a Divadla na podujatí Hriate od slova, nájdu čitatelia predovšetkým básne, aforizmy ale aj  prózu. Keďže každý z autorov je iný nielen osobnostne ale aj tvorbou, zbierka ponúka naozaj pestrú paletu tvorby, výstižne doplnenú ilustráciami skúsenej výtvarníčky Miroslavy Habčákovej Samsonovej. Autorom obálky je grafik Patrik Ševčík.

Sedmičku členov Generácie Nula tvoria jej zakladatelia, básnici Peter Papšo a Marcel Páleš, kapucínsky mních Pavol Korba, aforista Ľudovít Majer, poetka Janka Olejová, stredoškolský učiteľ a básnik Marcel Perecár a prozaik Michal Várošík, scenárista a režisér RTVS.

Súťaž

Do súťaže o knihu  Okrôchaný topier sa môžete zapojiť do stredy 19. februára na Facebooku BBonline.sk. Knihu pošleme dvom vyžrebovaným výhercom.

SÚŤAŽ❗️Pre banskobystrické zoskupenie literárnych autorov, ktoré má názov Generácia Nula, je nula významným symbolom….

Uverejnil používateľ BBonline.sk Piatok 14. februára 2020