Hudobnou udalosťou týchto dní v Banskej Bystrici je nesporne sobotňajší koncert Katky Málikovej v Záhrade.

Na koncerte, o ktorom si môžete viac prečítať tu, Katka Máliková spolu so skupinou skvelých mladých hudobníkov predstaví a pokrstí svoj album Pustvopol. Dostala zaň až štyri nominácie v aktuálnom 9. ročníku cien Radio Head Awards, ktoré vyhlasuje Rádio FM – Album roka, Album roka (cena kritikov), Debut roka ako aj v kategórii Worldmusic/Folk. Ceny sa budú udeľovať 12. marca 2017 v Starej tržnici v Bratislave.

katka-malikova1Pustvopol venovala Katka „láskam a horám“. Je na ňom štrnásť skladieb, ľudové piesne z Telgártu, Polomky, Heľpy, Tŕnia či Bacúcha, ktoré Katka obliekla do nových šiat, aranžmánov a, samozrejme, originálne autorské skladby, kde je autorkou hudby aj textov.

Pustvopol, pustvopol –

pustopolskvo polo,

koľ iďem od ňoho,

ďeľí sa na trojo.

Pustvopol je archaický názov pre Pusté pole – časť chotára obce Telgárt v okrese Brezno a Pustvopol, Pustvopol je obradná, tajomná a fanfárovitá ľudová pieseň z Telgártu, ktorá tvorí hlavný motív albumu. Šumiac, Telgárt, Pusté Pole.

„Katarína Máliková (1990) pochádza z Polomky na Horehroní. Mladá a ambiciózna skladateľka načrela do pesničkárskych vôd a loví v nej svoje poklady. Rolu speváčky a klaviristky strieda s tvorením originálnych skladieb a aranžmánov ľudových piesní. Žáner, ktorý tvorí, sa pohybuje na hrane artpopových kompozícií s nádychom baroque minimal a novej world music. Stavia na základoch klasického remesla, ktoré nadobudla počas štúdia hudobnej kompozície a hry na klavíri. Jej tvorba môže miestami znieť scénicky, alebo kinematograficky, pretože je milovníčkou dobrých filmov a divadla. Pestrými hlasovými polohami a kódom tradície v každej piesni sa hlási ku slovanským koreňom,“ uvádza sa v booklete k CD.  

katka-malikova-a-ansambelAlbum Pustvopol sa mixoval, masteroval a nahrával v Štúdiu Môlča Recordsu Reného starkej, v chalúpke na Zlatne a na Pavlači. Spolu s Katarínou Málikovou (spev, vokály, klavír a klávesové nástroje, syntetizátory, píšťalka, perkusie – tamburína, triangel, sampler) sa na ňom podieľa ansámbel: Katarína Turčinová (priečna flauta, zobcová flauta, fujara), Andrej Turčin (I. husle, vokály), Žaneta Mariňáková (II. husle, tamburína), Janko Tomek (kontrabas, basgitara), Klaudia Kosmeľová (klavír a klávesové nástroje), Ondrej Druga (akordeón, spev). Hostia: Ozzo Guttler (bicie a perkusie, aranžmány – bicie), René Bošeľa (elektrická gitara, sampler, aranžmány – bicie), Jakub Laco (pozauna) a Robert Čunderlík (recording, edit, príprava originálnych samplov).

Debutový album Kataríny Málikovej Pustvopol (Slnko Records, 2016) sa predáva ako „teplé rožky“. Ak sa vám ho nepodarilo zohnať, určite vás poteší naša súťaž o CD, ako aj informácia, že sa chystá ďalšia dotlač a že v banskobystrickom Artfore na Dolnej ulici ešte zopár kúskov majú. A ešte niečo, CD venovala do súťaže Katka!

Do žrebovania o album Pustvopol zaradíme všetkých, ktorí do nedele 19. februára odošlú vyplnený súťažný formulár so správnou odpoveďou na otázku: Kde sa nachádza Pustvopol?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Pavel Kubiš.