V spolupráci s vydavateľstvom Ikar vám na portáli BBonline.sk pravidelne predstavujeme nové knižky z pultov kníhkupectiev. Aj tento týždeň o predstavené knižné novinky môžete súťažiť.

Radovan Dunaj: Pruhované beštie

Pred dvoma desiatkami rokov došlo k najväčšej tragédii v novodobých dejinách nášho väzenstva. Pri úteku z väznice Leopoldov odsúdení brutálne zavraždili päť dozorcov. Vyhaslo päť nevinných životov. Ich jedinou vinou bolo hádam len to, že vstúpili do štátnej služby a vkročili medzi najbrutálnejších zlosynov vtedajšej federácie.

Autor knihy Pruhované beštie Radovan Dunaj sa inšpiroval práve touto skutočnou udalosťou. Postavy, dej aj mnohé reálie tohto príbehu sú vymyslené. Keďže je autor zamestnancom jedného z nápravných zariadení, prostredie väznice, správanie, uvažovanie a prežívanie odsúdených dobre pozná.

Odsúdený Tomáš Pecha nastúpil na svoj ďalší trest pred viac ako dvoma rokmi. Bolo to v období, keď nad vchodom do väznice v Hradiskách ešte viala červená zástava a z ampliónov sa každú sobotu ozývali budovateľské piesne. Náhle zmeny, ktoré počas niekoľkých mesiacov zbúrali múr rozdeľujúci Európu, zasiahli aj nápravné zariadenia. Nový prezident vyhlásil amnestiu, vo väzení zostali len tí, ktorých pokladali za mimoriadne nebezpečných recidivistov. Pecha patrí medzi nich. Odsúdení, nespokojní s tým, že ich sa rozsiahla amnestia netýka, obsadia a neskôr vypália takmer celý nápravný ústav. Pecha sa v poslednej chvíli pridá na stranu tých, ktorí sa plienenia väznice nezúčastňujú. Preberá na seba rolu hovorcu a stáva sa nekorunovaným kráľom všetkých väzňov v ústave. Navonok predstieraná spokojnosť má odpútať záujem dozorcov od jeho osoby. Jeho ozajstné plány nepozná nikto. Krátko po obnovení poriadku vo vyhorenej väznici nastupuje na výkon trestu v Hradiskách Oto Hricík, Pechov starý kamarát. Postupne zasväcujú do svojich plánov ďalších kumpánov. Šesť odsúdených deň po dni, týždeň po týždni systematicky pripravuje útek spoza vysokých múrov najväčšieho nápravného zariadenia v republike. Ľudské životy pre beštie v pruhovaných košeliach nič neznamenajú…

Radovan Dunaj v Zbore väzenskej a justičnej stráže  pracuje od roku 2000. Najskôr bol zaradený ako psychológ vo väznici v Želiezovciach, teraz je pedagógom v Košiciach. Pracuje s odsúdenými v strednom stupni stráženia, má preto dostatočné skúsenosti na napísanie románu z väzenského prostredia. A ako vníma prevýchovu odsúdených počas pobytu za mrežami? „Dosiaľ som zažil iba raz, že sa niektorý z nich natrvalo zmenil k lepšiemu.“

Knižku zakúpite už dnes v každom dobrom kníhkupectve, alebo môžete svoje šťastie skúsiť v súťaži, ktorú vám v spolupráci s vydavateľstvom Ikar prinášame. Do stredy 6. februára 16.00 h sa vás pýtame: V ktorej väznici sa odohráva príbeh Pruhované beštie?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Peter Marček.

Denisa Fulmeková: Materská

Denisa Fulmeková vo svojom novom románe Materská otvorene hovorí o neľahkých dňoch a mesiacoch materskej dovolenky hlavnej hrdinky, ktorú s vytúženým novorodencom v náručí zaskočí popôrodná depresia.

Eva odchádza do pôrodnice, aby priviedla na svet dlho očakávané dieťa. Na jeho príchod sa starostlivo pripravila a spolu s ňou sa na bábätko teší manžel aj ich prvorodená šestnásťročná dcéra. Konečne má teda nadísť vytúžený okamih a naplnenie najkrajšieho sna. Evu však krátko po príchode do pôrodnice zaskočí strach. Odrazu sa zľakne, že novú situáciu nezvládne. Stane sa matkou, lenže namiesto šťastia ju premôžu smútok a tieseň. V náručí drží malú dcérku, no napriek tomu sa nevie tešiť a prežívať radosť, na ktorú si robila nárok…

Ukážka z knihy:

„Tak prečo sa ma tu potom pýtate také hlúposti?!“

„Opýtať sa hádam nie je zločin!“ odvrknem a to je jediný prejav odporu, na ktorý som sa zmohla. Pustím sa do usedavého plaču. Doktorka opovržlivo utrúsi, aby som nerobila cirkus, čo má vraj povedať pani Sidáková, ktorá je tu už dvanásty deň. Rozrevem sa ešte viac, nemám zábrany vypustiť zo seba všetok ten pálčivý pretlak zúfalstva. V náručí opatrne držím Dulči, ale hneď ako sa moje telo začne otriasať vzlykmi, pribehne mladá sestrička s čelenkou a dieťa mi zoberie. Neprotestujem, uvedomujem si, že z profesionálneho hľadiska je správne, že berú novorodenca mierne nepríčetnej matke. Momentálne je mi jedno, čo si kto o mne pomyslí, chúlim sa v plači do seba, hlava zvesená, pramene vlasov mi padajú do tváre mokrej od sĺz a sopľa. Šťastná novopečená mamička!

Knižku zakúpite už dnes v každom dobrom kníhkupectve, alebo môžete svoje šťastie skúsiť v súťaži, ktorú vám v spolupráci s vydavateľstvom Ikar prinášame. Do stredy 6. februára 16.00 h sa vás pýtame: Čo sa narodí hrdinke románu Materská?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stala Veronika Ďuričová.