Prvý májový víkend priniesol v našom regióne bohatý futbalový program. Banskobystrická Dukla bojovala na pôde Čadce, Rakytovce vyzvali lídra súťaže Medzibrod a Hrochoť privítala posledný Priechod.

Fortuna liga – nadstavbová časť o udržanie sa – 8. kolo

Do konca bojov u udržanie zostávali tri kolá, Podbrezová je už naisto zachránená. V sobotu zavítala do Popradu, kde svoje domáce súboje hráva Prešov. Tatran sa topí v najhlbších vodách a po prvom polčase bol na tom ešte horšie, keď vedenie 0:1 zariadil Stijepo Njire. Ďalší a zároveň záverečný gól padol až v 85. minúte, zaznamenal ho Maduka Christopher Udeh a pre Prešov zachránil aspoň bod. Tatranu momentálne hrozí automatický zostup, maximálne môže ísť do baráže. Ale to len v prípade, že predbehne Senicu, na ktorú stráca tri body a umiestni sa tým pádom na predposlednej priečke.

II. liga – 28. kolo

Zvolenčania klesli na predposledné miesto, pod nimi sa nachádza už len rezerva Podbrezovej. Lokomotíva v Šamoríne potrebné body nevybojovala, v 57. minúte prehrávala už 3:0. Napokon z toho nebol debakel, navyše čestný zásah zaznamenal v 84. minúte Viktor Tóth. Naopak darilo sa železiarom, ktorý doma prekvapili Bardejov a gólom Mejriho zo 79. minúty zvíťazili 1:0.

TIPOS III. liga Stred – 22. kolo

Vo forme hrajúca Dukla sa v sobotu predstavila v Čadci, ktorú v prvom vzájomnom meraní síl zdolala tesne 1:0. V polovici prvého polčasu za favorizovaných červeno-bielych otvoril skóre Jakub Herich. Skóre sa následne menilo až v záverečných sekundách. O to sa postaral striedajúci Denis Urgela, ktorý po 24-och minútach čo bol na trávniku, upravil na konečných 0:2. Posledná Detva bojuje, aj keď to s ňou nevyzerá dobre. V nedeľu podvečer zariadil tesný náskok proti Tepličke nad Váhom už v druhej minúte Čeprnja. O štvrťhodinu nato ale reagoval vyrovnaním Líška. Na začiatku druhého polčasu priblížil Detvu k tretej výhre v súťaži druhým gólom Čerprnja, ktorého podporil v 70. minúte Tužinský a bolo to 3:1. O pár desiatok sekúnd znížil na 3:2 Kapusniak, ale dráma sa už nekonala a Detva dokázala bodovať naplno. Liptovský Hrádok aj Lučenec svoje vonkajšie zápasy prehrali a dokonca ,,na nulu”, čo hrá Bystričanom do kariet.

IV. liga JUH – 20. kolo

Po prehratom derby s Jupie čakal na Rakytovce azda najtvrdší oriešok v podobe vedúceho Medzibrodu. Prvý polčas ovládol líder a po presných strelách Vanča a Seleckého vyhrával 0:2. Ani v druhom dejstve sa sieť brány Attilu Petríka nezatrepotala, na druhej strane gólman Mráz lovil loptu zo siete trikrát. O to sa pričinil Belko a svoj druhý gól v tomto stretnutí pridali Vančo a takisto Selecký. Rakytovce tak Šalkovčanom nepomohli a tá v naháňačke za Medzibrodom nesmela strácať body. Avšak do cesty sa jej postavil druhý tím tabuľky Poltár. Ten mal navyše výhodu domáceho prostredia. Aj to Sklotatran využil a Šalková mu podľahla navlas rovnakým výsledkom ako Rakytovce Medzibrodu. Hneď v úvode sa presadili Chibueze a Hornyák, navyše Kamas v 32. minúte nepremenil penaltu na 3:0. To ho ale nemuselo mrzieť, keďže v druhej 45-minútovke boli strelecky úspešní jeho spoluhráči Výlupok, Filip a Marcinek. Šalková stráca na lídra sedem bodov, pred ňou sú ale ďalší kandidáti na titul a to Poltár a Slovenské Ďarmoty. Jupie triumfovalo na ihrisku súperov v tejto sezóne iba dvakrát. Na pôde posledného Veľkého Krtíša malo ideálnu šancu si vylepšiť štatistiku, ale 220 fanúšikov sa gólu nedočkalo.

V. liga skupina C – 20. kolo

Hrochoť sa dostala na čelo V. ligy skupiny C a zvýrazniť svoje tesné vedenie v tabuľke mohla ak by zvládla povinnú jazdu s Priechodom. Nedeľňajší duel otvoril prekvapujúco Matej Kubát, ale vedenie poslednému tímu tabuľky dlho nevydržalo. O šesť minút totiž vyrovnal Zátroch a o ďalších deväť minút už vyhrávala Hrochoť po góle Slávu. Matej Kubát ale stihol do polčasu vyrovnať na 2:2. To ešte nevedel, že tento jeho druhý gól bude znamenať zisk cenného bodu, pretože v druhom polčase si strážcovia svätýň udržali čisté kontá. Kováčová sa mohla ešte viac priblížiť k vedúcej Hrochoti, ale v dueli so Štiavnickými Baňami sa taktiež zrodilo prekvapenie výsledkom 1:1. V 7. kole sa prestrelka medzi Sásovou a Lovčou skončila nerozhodne 4:4 a v nedeľu v Lovči sa zrodil podobný výsledok. Po zásahoch Kapustu, Vidiečana a Dobrotu bola Sásová blízko k trojbodovému ťaženiu. Domáci ale gólmi zo 64-tej a 88. minúty dokázali vyrovnať na konečných 3:3. Jakub pred týždňom podľahol silnej Kováčovej vysoko 5:0, ale proti taktiež kvalitnému Lieskovcu si napravil chuť. Úspech v pomere 2:0 zariadil dvomi gólmi ako správny kapitán Michal Čief. Stopercentné boli aj Selce, ktoré si gólmi Smatanu, Ríšu a Koctúra poradili s Dobrou Nivou 3:1. Dvadsiate kolo bolo teda zaujímavé aj tým, že prvé tri tímy tabuľky len remizovali.

I. Trieda – 20. kolo

Rezerva Šalkovej vyhrala z piatich jarných stretnutí iba jedno. Túto bilanciu si v nedeľu podvečer vylepšila, keď zdolala Nemeckú 2:0. Strojcami jej úspechu boli strelci Jozef Mesík a Tomáš Tuček. Trápiace sa Strelníky doma ťahali za kratší koniec proti Slovenskej Ľupči, aj keď len tesne 0:1. Hrdinom Ľupče sa stal v nedeľu Peter Lupták, keď sa ako jediný presadil v prvom polčase. Prekvapením bolo, že posledná Pohorelá uchmatla bod za bezgólovú remízu doma s Breznom. Zakopnutie nepripustili suverénne Podkonice, ktoré Hroncu nedovolili skórovať. Hetrikom sa tu blysol Michal Gašperan.

II. trieda skupina A – 20. kolo

B-tím Seliec hostili silnú Riečku okupujúcu druhú pozíciu. Riečka je tímom, ktorý azda najviac dýcha Lučatínu na chrbát, avšak líder si drží stále dostatočný náskok na čele tabuľky. Favorita v športovom areáli Baláže šokovali v rozpätí 26-tich minút Selce tromi gólmi. Tie si na konto pripísali Michal a Peter Matonok a Lasheen. Hostia ešte do polčasovej prestávky znížili zásluhou Halupku na 3:1. Pred uplynutím hodiny hry sa k nemu pridal jeho kolega Sanitár a bolo to už len o jeden gól. O necelých desať minút ale zažehnal myšlienky na obrat Michal Matonok. Dvojgólový strelec sa veľkým podielom zaslúžil o prekvapujúce víťazstvo Seliec. Pre Riečku to bola len štvrtá porážka v sezóne. Tajov vyhrával doma nad Hronsekom po prvom polčase 1:0 zásahom Kucku. V 55-tej minúte sa podarilo hosťom vyrovnať vďaka Garajovi. Následne už nenechali hráči Tajova nič na náhodu a štyrmi gólmi uspeli 5:1. Rozdielový gól na 2:1 dal opäť Michal Kucka a k nemu sa pridali neskôr Országh, Greško a Rubint.

II. trieda skupina B – 14. kolo

Šláger druhej triedy skupiny B sa konal v Jasení, ktoré vyzvalo svojho najväčšieho rivala v boji o prvenstvo Heľpu. Zaujímavé je, že prvý tím od druhého delilo až jedenásť bodov, čo len dokazuje silu Jasenia. Bodový rozdiel ostal nezmenený, keďže Heľpa lídrovi dokázala sekundovať. Mierneho favorita do vedenia poslal už po štvrťhodine hry Weisenbacher, ale o dve minúty vyrovnal z priameho kopu Kukula. Ten istý hráč dokázal ešte do prestávky opäť zo štandardky nakloniť misky váh na stranu Heľpy, ktorá po polčase vyhrávala 1:2. Po pomerne plodnom prvom polčase sa na ďalšie trepotanie sa siete čakalo až do 89. minúty. Vtedy spasil Jasenie Adam Riša a zachránil preň aspoň bod. Beňuš sa natrápil s poslednou Pohronskou Polhorou. O troch bodoch rozhodol až v 77. minúte Lukáš Šperka, mimochodom strelec oboch gólov favorita.

I. liga Ženy – 15. kolo

V Bratislave sa v sobotu predstavili banskobystrické Sport Ladies. Proti NMŠK nedokázali skórovať, ale brankárka Petra Tišliarová si taktiež udržala čisté konto. Aj vďaka nej si naše futbalistky pripísali po súboji s ťažkým súperom cenný bod. Do očí bije debakel, ktorý uštedrili Slovanistky futbalistkám posledných Michaloviec. Za bratislavský klub si schuti zastrieľala najmä Martina Šurnovská, ktorá zaznamenala hetrik.

NMŠK 1922 Bratislava vs. Sport Ladies Club Banská Bystrica 0:0
Partizán Bardejov vs. Nitra 4:1
Michalovce vs. Slovan Bratislava 0:8
Ružomberok vs. Prešov 3:0
Spartak Myjava vs. ŠKF VIX Žilina 2:2

1. ŠK Slovan Bratislava futbal 15 14 0 1 63:8 42
2. Partizán Bardejov 14 14 0 0 59:9 42
3. Spartak Myjava 14 9 1 4 43:22 28