Aj tento rok vás Stredoslovenská galéria pozýva na Festivalový program vo Vile Dominika Skuteckého, ktorý od augusta do septembra 2019 ponúka koncerty, filmy, divadlo, piknik v záhrade spojený s čítaním pre deti, prednášku reštaurátora a vernisáž výstavy. Ďalší program festivalu bude prebiehať od októbra do decembra v budovách Bethlenovho domu a Pretória.

Festival sa začína už túto stredu 7. 8. 2019 v záhrade Vily Skuteckých koncertom dua Uouo a filmom Nikdy neodvracaj zrak.

19.00 h.  Uouo
Svieža hudba dua Michaely Turcerovej (saxofóny) a Štefana Szabóa (gitary) je postavená nielen na ich solídnych hráčskych základoch, ale najmä na skladateľskej invencii. Ich koncept ignoruje žánrové škatuľky a tak trochu skostnatenú jazzovú formu.

20.30 h. Nikdy neodvracaj zrak (historická dráma, DE/IT, 2018, 188 min., r. Florian Henckel von Donnersmarck)
Strhujúca dráma o oslobodzujúcej sile umenia a ľudskej tvorivosti sa odohráva na pozadí troch ér nemeckej histórie. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami, životom a dielom významného nemeckého maliara Gerharda Richtera. Preklenuje tri éry nemeckej histórie, v rámci ktorých maliar Kurt Bartnert prežil svoje detstvo v nacistickom Nemecku, vyrastal v komunistickom Východnom Nemecku a svoj umelecký vývoj zavŕšil v Západnom Nemecku. 

Festival pokračuje v stredu 14. 8. 2019 programom pre deti a ich dospelých od 14.00 h. a večer obľúbeným premietaním pásma animovaných filmov Best of Fest Anča. Návštevníci si môžu spraviť piknik v čarovnej záhrade Skuteckých a zahrať si obľúbené edukačné hry k stálej expozícii maliara. Deti čaká kreslenie, Dominikov zábavný kufrík, rôznorodé zmyslové hry a čítanie z Osmijankových rozprávok od Kristy Bendovej a žonglovanie šaška Fjodora

Obľúbená interaktívna klauniáda pre deti so šaškom Fjodorom, ktorého show je zakaždým jedinečná, plná žonglovania, balansu kadečoho (stoličky na brade) a smiechu. 

20.30 h.  Best of Fest Anča 2019
Výber najlepších animovaných filmov z 12. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Fest Anča, ktorý je zameraný na „animáky“ predovšetkým pre dospelého diváka.

Posledná streda festivalu v mesiaci august  ponúka prednášku reštaurátora Miroslav Slúka, ktorý odhalí tajomstvá reštaurovania celej galerijnej kolekcie obrazov Dominika Skuteckého. Večer pokračuje koncertom Ivany Mer so skupinou v záhrade o 19.00 h, kde speváčka a skladateľka prekračuje žánrové hranice a v hudbe si vytvára vlastný svet a jazyk. V jej tvorbe sa prelínajú prvky ambientnej elektroniky, atmosferické krajiny, vokálne harmónie a akustické nástroje. Posledné filmové premietanie bude venované filmu o Alexovi Mlynárčikovi, ktorý nás prevedie životom tohto neobyčajného umelca. 

Program na september

10. 9. o 17.00 h. Vernisáž Architekt Alexander Skutecký

V rodinnej Vile Dominika Skuteckého bude uvedená prvá samostatná výstava medzivojnového architekta Alexandra Skuteckého (25.6. 1883, Viedeň – 1944,) ktorý bol starším synom známeho maliara Dominika Skuteckého. Výstava popri zhodnotení architektovej tvorby predstaví aj osobnosť Alexandra Skuteckého a prispeje k mapovaniu pôsobenia rodiny Skuteckých. 

25. 9. o 17.00 h.  Anasoft litera 2019

Autorské čítanie finalistu/finalistky ceny Anasoft litera 2019.

Cieľom festivalu je rozšíriť povedomie o súčasnom umení pre širokú verejnosť. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnermi festivalu sú Artforum Banská Bystrica aLiterárna bašta. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstup na všetky podujatia je voľný. Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.