Štátna opera v Banskej Bystrici už v týchto dňoch odpremiéruje taliansku operu s názvom Turandot. Inscenácia, ktorú už dvakrát museli odložiť, sa tak dočká svojej premiéry v piatok 15. októbra.

Autorom opery je slávny Giacomo Puccini a diváci si ju v Štátnej opere v Banskej Bystrici môžu vychutnať 15. a 16. októbra o 18.30 h. Bude v troch dejstvách v talianskom jazyku so slovenskými titulkami. Posledná opera veľkého mága talianskej opery patrí k jeho najvyhľadávanejším dielam. Puccini si veľmi dal záležať na výbere jeho námetu. Chcel, aby dielo bolo dramatické, ale umožňovalo využívanie exotiky, fantázie a ilúzie ako zázemia pre veľký ľúbostný príbeh.

V podobnom duchu sa vyjadrila i dramaturgička Štátnej opery, Alžbeta Lukáčová, ktorá pred pár dňami na tlačovej konferencii zdôrazňovala okrem iného aj náročnosť obsadenia. „Pucciniho tvorba je základ repertoáru operných domov na celom svete. Vždy sa snažíme mať niečo z jeho tvorby v repertoári. Turandot sa vždy javilo ako dielo, ktoré nám je nedostupné už len tým, že je také monumentálne a je veľmi ťažké ho spevácky obsadiť,“ spomenula s tým, že táto opera patrí k vrcholom, ktoré dokáže štátna opera inscenovať. „Príprava bola mimoriadne náročná. Dielo si vyžaduje veľký orchester, veľa ľudí a aj hudba je veľmi podmanivá. Javisko sa bude počas predstavenia prepájať s hľadiskom,“ podotkla a dodala, že v opere vystupujú aj zahraniční hostia.

Exotický námet Pucciniho inšpiroval k využívaniu motívov tradičnej čínskej hudby a jej zvukovosti. Podarilo sa mu vytvoriť monumentálnu, fantasknú a zároveň vášnivú operu. Snažil sa využiť iné hudobné prostriedky, ako v jeho predchádzajúcej opere Madama Butterfly, tiež inšpirovanej ďalekým východom.

Režisérom premiéry Turandota v Štátnej opere je Dominik Beneš. Na jeho konte sa nachádzajú inscenácie svetových opier, ale i operiet a činohry. Medzi kľúčové patrí opera B. Smetanu Tajemství, Offenbachove Hoffmanove poviedky, Donizettiho Don Pasquale, Bizetovi Lovci Perál, Händlova Serenata Aci, Galatea e Polyfemo, Mayerbeerov Robert diabol, operety Mikádo autorskej dvojice Gilbert & Sulivan, Kalmánova Arizona Lady, Hervého Mamzelle Nitouche a Nedbalova Poľská krv.

V Národnom divadle v Prahe režíroval dvojtitul opier ruských autorov Slávik I. Stravinského a Jolanta P. I. Čajkovského a neskôr Verdiho Maškarný bál. V septembri 2021 uviedol v Ostrave monodrámu Ľudský hlas J. Cocteaua. V Štátnej opere v Banskej Bystrici sa prvýkrát predstavil v roku 2016 réžiou Mozartovho singspielu Čarovná flauta a v roku 2018 tu inscenoval Ponchielliho operu La Gioconda.

Na margo inscenácie Turandot Dominik Beneš podotkol: „Naša inscenácia vychádza z podstaty veľkooperného diela. Je napísané ako opulentný výpravný cirkus a diváka a poslucháča doslova uhranie svojou monumentalitou, mysterióznosťou a spektakularitou. Pre náš inscenačný tím bolo preto veľkou výzvou zamerať sa predovšetkým na intimitu a krehkosť hlavných postáv a krutosť tvrdej Turandot zabaliť do jemného šatu plného strachu. Napriek tomu, že Puccini zamýšľal vytvoriť dielo „hrmotné“, nechal veľa priestoru na osobný príbeh lásky,“ a dodal: „Ako zásadné vnímam vykreslenie prebudenia citu v princeznej Turandot a zbavenia jej pompézneho brnenia. To vďaka nezlomnej túžbe bojovníka (Calaf) a absolútnej oddanosti obetného baránka (Liu). Nie je nič krajšie, ako odpútať sa od všednosti svojich dní, zastaviť sa a dať najavo cit. Nemyslíte? Som presvedčený, že toto nám veľmi chýba. Ústredným motívom sa pre nás stala malá nepovšimnutá slza ako ten najrýdzejší a najhodnotnejší prejav ľudskej emócie. Rozprávkovo ladený príbeh skutočnej lásky v kontúrach bájnej Číny zasiahne naozaj každého. Kto si nechá ujsť našu Turandot v Štátnej opere, bude ľutovať.“

Premiéra tejto inscenácie, ktorá sa uskutoční v piatok 15. októbra a rovnako aj v sobotu 16. októbra je už vypredaná. Štátna opera však má vo svojom programe uvedené, že Turandota uvedú aj 16. novembra a lístky sú ešte k dispozícii. Nájdete ich na tomto odkaze.