Podpredseda vlády Slovenskej republiky a zároveň podpredseda dlhodobo najsilnejšej slovenskej politickej strany SMER-SD Peter Pellegrini, zvolal vo štvrtok popoludní mimoriadnu tlačovú konferenciu. Informoval na nej o podpore strany pre kandidáta na župana Jána Luntera.

Kandidáti Stanislav Mičev a Ján Lunter v májovej diskusii s Michalom Havranom. (Foto: Facebook Lunter pre dobrý kraj)

Lunter sa dostal na čelo pomyselného rebríčka kandidátov na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja pred novembrovými voľbami v ostatnom zverejnenom prieskume.

Podpora strany pre Jána Luntera pritom prekvapila najmä preto, že ten sa v kampani obklopil  ľudmi z prostredia dlhodobých kritikov vládnucej strany a sám sa napríklad zúčastnil Veľkého protikorupčného pochodu v Bratislave namiereného proti vládnym kauzám či ministrovi Robertovi Kaliňákovi. Zároveň sa očakávala podpora tejto strany skôr pre iného z kandidátov.

Peter Pellegrini (SMER-SD) na štvrtkovej tlačovej konferencii zdôraznil, že pri vyjadrení podpory pre Jána Luntera brali do úvahy nielen výsledky prieskumov, ale tiež  jeho hodnoty, životný príbeh a volebný program. Lunter má podľa strany najväčšie šance poraziť Mariana Kotlebu (Kotleba – ĽSNS). Ten však zatiaľ svoju kandidatúru nepotvrdil.

Luntera SMER prekvapil, prijme však podporu každej demokratickej strany

„Bolo to pre mňa rovnako prekvapujúce a nečakané ako pre vás – dozvedeli sme sa to ráno od novinárov, keď nám začali volať ohľadne podpory SMERu,“ približuje v stanovisku pre svojich podporovateľov na facebooku banskobystrický podnikateľ Ján Lunter, ktorý sa o kreslo župana uchádza ako nezávislý.

Peter Pellegrini ho mal so zámerom strany oboznámiť až popoludní, pred ohlásenou tlačovou konferenciou strany.

„Ešte na začiatku kampane som povedal, že prijmem podporu každej demokratickej politickej strany, pokiaľ bude bez podmienok a stotožní sa s naším programom. Platí to aj v tomto prípade. So SMER-om sme neuzavreli nijakú dohodu a ich podpora, ktorú dnes oznámili, nebola ničím podmienená. Zároveň chcem povedať a obrátiť sa aj na vás, milí priaznivci mojej kandidatúry – bez ohľadu na vaše osobné pocity a postoje voči strane SMER, či sú lepšie alebo horšie, alebo dokonca úplne odmietavé, v tomto prípade treba oceniť, že dodržali svoje slovo, verejne podporili najsilnejšieho kandidáta a významne tak prispeli k tomu, aby sa sily kandidátov netrieštili aj v boji proti fašizmu v našom kraji,“ dodáva v stanovisku Lunter s tým, že zostáva nadstraníckym a nezávislým kandidátom.

Podpora strany SMER-SD sa očakávala pre Mičeva, ten pokračuje v kampani

Aj keď viacerí miestni predstavitelia strany SMER-SD verejne či neverejne od začiatku podporovali nezávislú kandidatúru riaditeľa múzea SNP Stanislava Mičeva, člena klubu SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS v mestskom zastupiteľstve, očakávaná podpora celej strany neprišla.

Podpísať sa pod to napokon mohli aj prieskumy verejnej mienky, z ktorých vyplývala jeho slabá podpora vo verejnosti či rozpačitá kampaň. Mičev sa totiž napríklad ešte v letnom, na začiatku augusta distribuovanom vydaní svojich volebných novín, staval do úlohy vyzývateľa súčasného župana na základe výsledkov starého predvolebného prieskumu z februára.

„Rozhodnutie Smeru-SD považujem za predčasné, nakoľko svoje rozhodnutie kandidovať náš najväčší súper ešte ani nezverejnil. Táto politická strana je v našom kraji dlhodobo najsilnejšia, no som presvedčený o tom, že obyvatelia Banskobystrického kraja si nenechajú od nikoho diktovať, koho majú voliť a vo voľbách sa budú rozhodovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia,“ povedal dnes popoludní Stanislav Mičev.

„Po verejne deklarovanej podpore zo strany Smer-SD a po tom, ako pán Lunter túto podporu prijal, budem zo štvorice Kotleba, Lunter, Klus a Mičev jediným nezávislým kandidátom bez podpory politických strán. Vo svojej kandidatúre teda naďalej pokračujem, pretože moje slovo platí,“ dodal.

Kandidáti pribúdajú

Aj keď obhajobu kresla na čele župy zatiaľ nepotvrdil Marian Kotleba, menoslov kandidátov narastá každým dňom.

V roku 2013 odovzdával insígnie Marianovi Kotlebovi Vladimír Maňka.

Len včera oznámila svojho kandidáta Strana rómskej koalície, bude ním Vojtech Kökény z Rimavskej Soboty. Ten sa stal v poradí už jedenástym ohláseným adeptom o tento post. Minulý týždeň kandidatúru avizoval aj Marek Mališ zo Strany Zelených. Pred ním ju potvrdili aj starosta Mýtnej Pavel Greksa, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, bývalý banskobystrický primátor Ivan Saktor, prednosta MsÚ v Brezne Martin Juhaniak, Milan Urbáni zo Strany moderného Slovenska či banskobystrický mestský poslanec Igor Kašper. O kreslo predsedu BBSK sa s podporou strán SaS, OĽaNO-NOVA, KDH a OKS uchádza aj poslanec mesta i národnej rady Martin Klus a potom už spomínaní kandidáti Stanislav Mičev a Ján Lunter.

Voľby predsedu BBSK, ktoré budú už len jednokolové, ako aj voľby župných poslancov, sa uskutočnia 4. novembra.

Súvisiace:

Ďalšia politická podpora pre Luntera, podporujú ho aj vznikajúce strany