Agentúra Focus uprostred leta realizovala, tentokrát na objednávku kandidáta Martina Juhaniaka, prieskum preferencií kandidátov na župana Banskobystrického samosprávneho kraja.

Prieskum bol realizovaný v dňoch 31.7. až 10.8. na výberovej vzorke 1033 respondentov v Banskobystrickom kraji. Volieb, ktoré sa uskutočnia 4. novembra, by sa nezúčastnilo 9,6% respondentov a 32,6% respondentov odpovedalo, že nevie, koho by volili.

Otázka znela, koho by oslovení volili za predsedu BBSK z menoslovu všetkých ohlásených kandidátov, ale aj súčasného župana Mariana Kotlebu (Kotleba – ĽSNS), ktorý zatiaľ opätovné uchádzanie sa o post nepotvrdil.

Oproti júnovému prieskumu zaznamenal nárast podpory Ján Lunter (nez.), ktorému to pri súčasnom poklese podpory Mariana Kotlebu prinieslo už potenciálne prvé miesto v prieskume. Lunter získal 21,8% hlasov rozhodnutých respondentov, Marian Kotleba 21,1%. Na treťom mieste skončil Martin Klus z SaS kandidujúci s podporou viacerých pravicových strán so ziskom 14,4% hlasov. Na štvrtom mieste je prednosta MsÚ v Brezne Martin Juhaniak (10,9%) a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev skončil piaty (10,1%).

Keďže súčasný župan a pôvodne favorit volieb Marian Kotleba zatiaľ opätovnú kandidatúru nepotvrdil, agentúra Focus položila aj ďalšiu otázku: „Keby sa Marian Kotleba rozhodol, že nebude kandidovať na funkciu župana v nastávajúcich regionálnych voľbách, zmenilo by to vaše rozhodnutie? Ktorého kandidáta by ste volili v takomto prípade?“

Pri takto položenej otázke sa zvýšil počet respondentov, ktorí by neprišli voliť (10,4%), ale aj počet voličov, ktorí by si nevedeli vybrať (41,7%). Voliči Mariana Kotlebu sa v takomto prípade priklonili na stranu viacerých kandidátov. Pozície by si mierne posilnili viacerí kandidáti, najvýraznejšie však Martin Klus, Martin Juhaniak, Stanislav Mičev, ale napríklad aj Jozef Šimko.

Prvý zverejnený prieskum realizovala ešte pre kandidáta Stanislava Mičeva vo februári, pred oficiálnym ohlásením kandidatúry viacerých z ašpirantov na post predsedu kraja, agentúra AKO. Do médií sa dostal len začiatkom mája a Mičev ho propaguje ešte aj vo svojich letných volebných novinách. Marian Kotleba v ňom mal 21,6%, Stanislav Mičev 14%, Martin Klus 10,1%, Ján Lunter 9,3%, Igor Kašper 7,9% a Milan Urbáni 7,1%.

V druhom, ktorý pre kandidáta Jána Luntera realizovala agentúra Focus v júni, získal Marian Kotleba takmer 26% hlasov, Ján Lunter 20%,  tretí Martin Klus 16,6%, štvrtý Stanislav Mičev 12,9% a piaty skončil so ziskom 10,4% Martin Juhaniak a ďalší kandidáti už výrazne menej. V porovnaní s augustovým prieskumom si okrem Kotlebu pohoršili aj Klus či Mičev.

Zrejme aktuálny prieskum pritom nedávno na sociálnych sieťach spochybnil kandidát na župana Martin Klus (SaS), keď uviedol, že v jednom z prípadov mala pracovníčka call centra agentúry napádať ku odpovedi na jedného z jeho protikandidátov, konkrétne Jána Luntera. Agentúra Focus to s ohľadom na metodológiu prieskumov spochybnila a vyzvala ho, aby agentúre poskytol dôkazy, ktoré mal pôvodne ponúkať. K tomu však podľa vyhlásení agentúry nedošlo. Klus podľa svojich slov následne podal podnet na Slovenskú asociáciu výskumných agentúr.

V prieskumoch nie je zahrnutý zatiaľ posledný ohlásený kandidát Strany zelených Marek Mališ.