Múzeum Slovenského národného povstania pripravuje v rámci 70. výročia Slovenského národného povstania bohatý, až štvordňový program. Začína sa už vo štvrtok, 28. augusta koncertom Štátnej opery v Banskej Bystrici.

park pod pamatnik snp muzeum snp park pod pamatnikom

Pri príležitosti tohto koncertu múzeum každoročne odovzdávajú ceny osobnostiam alebo inštitúciám, ktoré aktívne podporujú aktivity múzea, alebo s ním dlhoročne spolupracujú.

0211Piatkový program sa začína o 11. hod preletom stíhačiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorým sa začne oficiálna časť osláv SNP pietnym aktom za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov a diplomatických zastúpení v SR a samozrejme aj priamych účastníkov protifašistického odboja. Nesledovať bude slávnostné zhromaždenie, ktoré bude ozvláštnené krátkymi kultúrnymi predelmi postavenými na národnom cítení. Súčasťou bude napríklad 44-členná spevácka skupina chlapov z partizánskych obcí Horehronia, trombitáši z Lúk pod Makytou, fujaristi zo skupiny Pohronci, recitátor Juraj Sarvaš, sólista opery SND Bratislava Ivan Ožvát a báseň povstaleckého básnika Marcela Herza zhudobnená a naspievaná Tomášom Bezdedom. V popoludňajších hodinách okolo 13.30 hod., začne pestrý kultúrny program zložený z vystúpení umelcov z Čiech, Ruska, USA, Srbska a Slovenska. Na konci piatkového programu bude predstavené nové CD, ktoré vydáva Múzeum SNP. Budú na ňom piesne skomponované na verše zavraždených mladých povstaleckých básnikov. CD predstavia interpreti slovenskej populárnej hudby a operní sólisti, ktorí budú sprevádzaní veľkým orchestrom.

_MG_0098Nasledujúci sobotný deň obsadí Námestie SNP o 17.00 hod. hudba Leteckých síl Spojených štátov amerických. Po ich vystúpení bude o 18.30 hod. nasledovať rekonštrukcia povstaleckej mobilizácie za účasti Klubov vojenskej histórie a historickej techniky. Po príchode povstaleckej armády a techniky, mobilizácii civilistov a ich vystrojení a vyzbrojení sa vytvorí kolóna, ktorá sa presunie na železničnú stanicu Banská Bystrica, kde bude v dňoch 29. a 30. augusta vystavený pancierový vlak Štefánik spolu s expozičnými vozňami.

Oslavy 70. výročia SNP ukončí 31. augusta bojová ukážka pancierového vlaku Štefánik, s ktorým sa Múzeum SNP mimoriadne úspešne prezentovalo na výstave v holandskom Utrechte v roku 2013. Ukážka sa spolu s klubmi vojenskej histórie, pozemnou technikou a lietadlami uskutoční v priestore železničnej stanice Šalková.