Mestské zastupiteľstvo (MsZ) neschválilo dvojmiliónový úver a zrušilo projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP) na rekonštrukciu miestnych komunikácií.

foto: il. Branislav Račko

Prekvapivo skončilo utorkové zasadnutie MsZ, ktorého jediným programovým bodom bolo schválenie investičného úveru vo výške 2 milióny eur. Poslanci tesným výsledkom tento návrh neodklepli, keď za bolo 13 prítomných, 12 hlasovalo proti a zdržal sa jeden poslanec. Na schválenie bolo potrebných aspoň 14 poslancov z 26 prítomných.

To, že primátor Ivan Saktor sa už nemôže spoliehať na podporu zastupiteľstva, tak ako to bolo samozrejmé v minulosti, ukázala dnešná schôdza. Od začiatku zaznievala najmä z radov opozície kritika. „Tvárime sa, že kríza prišla ako epidémia. Ako keby sme nevedeli, čo sa blíži. Na stole máme najprimitívnejší návrh, pri rozumnej finančnej politike sme sa mohli tomuto vyhnúť,“ povedal Pavol Katreniak z Banskobystrickej alternatívy.  Poslaneckému klubu SDKÚ-DS vadila nejednoznačná formulácia toho, na čo má byť úver vlastne použitý, a že spolu s pripravovaným PPP projektom dôjde k neúmernému zadĺženiu budúcich generácií.

Na podporu návrhu vyzývala vedúca ekonomického odboru Mestského úradu Beáta Farkašová, ktorá poukázala na výpadok financií v rozpočte z dôvodu nižšieho výberu podielových daní. Taktiež upozornila, že s návrhom uznesenia sa stotožnila sama banka, ktorá má pôžičku poskytnúť.

Do pozornosti sa dostal aj pripravovaný PPP projekt. „Keď sme v takomto stave, tak prečo sa PPP projekt nezastavil? Prečo sme nevyužili to, že v auguste Úrad pre verejné obstarávanie projekt stopol? Čo by sa stalo, keby sme ešte do budúceho leta počkali a uvidíme v akej finančnej kondícii budeme?“ pýtal sa Pavol Bielik (nezávislý), na čo mu primátor odpovedal, že keď bol tento projekt dobrý pred štyrmi mesiacmi, prečo nie teraz. S kritikou prišiel aj Martin Baník (SDKÚ-DS), ktorý dal návrh, aby zastupiteľstvo zrušilo marcové uznesenie MsZ o schválení PPP projektu. Hlasovanie bolo úspešné, za bolo 14 zo 16 hlasujúcich poslancov.

Diera v rozpočte stále zostáva, o tom akým spôsobom vyriešia poslanci a primátor súčasnú situáciu, sa bude pravdepodobne jednať aj na najbližšom zasadnutí MsZ v utorok 21. septembra.