Ešte minulý mesiac Banskobystrický samosprávny kraj spečatil predaj polikliniky v Banskej Bystrici. O jej odpredaj sa VÚC snažil už niekoľko rokov, napokon ju z majetku uvoľnil len za jeden milión eur, čo je suma nižšia, než určovali znalecké posudky.

Spoločnosť SAD Lučenec, a.s. sa v priebehu krátkeho obdobia stala vlastníkom lukratívnych budov v centre Banskej Bystrice, a to za ani nie dvojtretinovú cenu ich odhadovanej hodnoty. Najskôr lučenecký dopravca v obchodnej-verejnej súťaži získal budovu bývalej školy pri tržnici na Námestí Štefana Moyzesa a v závere júna získal aj polikliniku na Hornej ulici. Za obe budovy napokon spoločnosti stačilo predložiť ponuku na úrovni okolo 60% odhadovanej hodnoty nehnuteľností.

poliklinika bbV súvislosti s predajom polikliniky sa očakával vyšší než minimálny, zastupiteľstvom schválený, zisk. Odhadovaná hodnota budovy bola viac než 1,64 milióna eur. Pre úspech verejnej súťaže musel záujemca predložiť ponuku aspoň na úrovni 60% tejto hodnoty. Župan Vladimír Maňka (SMER-SD) v závere minulého roka sľuboval vyššiu predajnú cenu z dôvodu avizovaného záujmu o objekt: „Dnes, keď je kríza, nepredáte za znaleckú cenu takmer nič. Viem, že sa hlásia významní prevádzkovatelia zdravotných služieb, čím ich bude viac, cena bude vyššia. Preto hovorím už teraz, že cena by mala byť podstatne vyššia ako 60%,“ povedal v októbri 2012.

Faktom je, že napokon jediným uchádzačom o budovu bola SAD Lučenec, ktorá ponukou na úrovni jedného milióna eur tesne preskočila minimálnu hranicu 60% hodnoty budovy. V minulosti mala o banskobystrickú polikliniku záujem aj spoločnosť Trigonum, ktorá sa však s krajom nedohodla na podmienkach prenájmu. V spomínanej firme pôsobil aj súčasný poslanec NR SR a aktuálny riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D.Roosevelta Vladimír Baláž (SMER-SD).

SAD Lučenec musel pri kúpe súhlasiť s podmienkou, že poliklinika bude najmenej ďalších 15 rokov slúžiť zdravotnej starostlivosti a to minimálne na 50% plochy. „Súčasťou dohody s novým majiteľom je aj fakt, že lekári, ktorí tu dnes sídlia, zostanú v objekte aj po zmene vlastníka,“ hovorí v aktuálnom vydaní novín Náš kraj župan Maňka.

Kraj predajom nezarobil, len znížil dlhy

Záujem SAD Lučenec o budovy v Banskej Bystrici nie je náhodný. Vyplynul z nutnosti kraja vykryť dlhy voči tejto spoločnosti, ktoré BBSK vznikli v minulosti za dopravné výkony vo verejnom záujme. V zmysle platnej legislatívy kraj dopláca za stratovú medzimestskú dopravu, ktorú si od dopravcov objednáva. SAD Lučenec patrí spolu s SAD Zvolen k najväčším dopravcom regiónu. Podpísaním kúpno-predajnej zmluvy na objekt polikliniky, rovnako ako predtým bývalej školy pri tržnici, Banskobystrický samosprávny kraj nezískal na svoje účty voľné finančné prostriedky, ale len odpočítal svoj dlh voči SAD Lučenec.