Bývalý objekt základnej školy by mala do vlastníctva získať SAD Lučenec. Za 60% ceny znaleckého posudku.

V pondelok zasadalo zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktoré sa venovalo aj predaju niekoľkých nehnuteľností na území Banskej Bystrice. Nového majiteľa by mal získať objekt, v ktorom niekedy sídlila Základná škola Slobodného slovenského vysielača. Vo verejnej obchodnej súťaži sa zaujímal o tieto priestory iba jeden uchádzač, SAD Lučenec, ktorá predložila ponuku 560 000 eur. Je to 60% zo sumy, na akú ohodnotil budovu znalecký posudok. Na brífingu s novinármi predseda BBSK Vladimír Maňka spomenul, že transakcia by mala prebehnúť v rámci vyrovnania podlžností, ktoré kraj voči SADke má. Tento bod v hlasovaní hladko prešiel, proti bol iba Ján Havran (SMER-SD, ĽS-HZDS) a zdržal sa Ján Chladný (SDKÚ-DS, KDH).

Predávať sa bude aj Poliklinika, ktorá je päť rokov v mínusovom hospodárení. Aj keď sa strata hospodárenia v posledných rokoch radikálne znížila (mínus 256 836,57 eur v roku 2007, strata 7293 eur v roku 2011), kraj tvrdí, že je potrebná modernizácia budovy a zariadenia. Nový majiteľ sa pod hrozbou vypovedania zmluvy a pokuty musí zaviazať, že zabezpečí zdravotnícke služby v pôvodnom rozsahu. Minimálna ponuka musí dosiahnuť 60% ceny znaleckého posudku, ale podľa Vladimíra Maňku bude táto suma vyššia: “Dnes, keď je kríza, nepredáte za znaleckú cenu takmer nič. Viem, že sa hlásia významní prevádzkovatelia zdravotných služieb, čím ich bude viac, cena bude vyššia. Preto hovorím už teraz, že cena by mala byť podstatne vyššia ako 60%.”

Poslanci kraja tento zámer jednohlasne schválili. V minulosti mala o Polikliniku záujem spoločnosť Trigonum, ktorá sa však s krajom nedohodla na podmienkach prenájmu. V spomínanej firme pôsobil aj súčasný poslanec NR SR Vladimír Baláž, ktorý je zároveň riaditeľom Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D.Roosevelta. Momentálne v spoločnosti figuruje namiesto neho Lucia Balážová.

V správe vyššieho územného celku už nebudú ani skokanské mostíky na Žltých Pieskoch. Športové Gymnázium nemá o ne záujem a chýbajú mu financie na ich údržbu, čo spôsobuje chátranie areálu. Kraj sa preto rozhodol previesť mostíky, ležiace na nevysporiadaných pozemkoch, do majetku športového klubu Kartík BB, ktorý sa venuje skokom na lyžiach a severskej kombinácii.

Kraj bude šetriť

Zastupiteľstvo odsúhlasilo aj prijatie Memoranda o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky orientovanej na zabezpečenie finančnej stability verejného sektora na rok 2013. Tento dokument podpísali všetky samosprávnej kraje a má prispieť k zníženiu deficitu verejných financií pod tri percentá hrubého domáceho produktu. Úrad BBSK by mal ušetriť najmä na mzdových výdavkoch a službách, podľa predsedu Maňku to bude ťažké, keďže kraj už v minulosti tieto položky významne skresal.

Katastrofálny stav ciest v kraji sa v blízkej dobe nezmení

Na pretras sa opäť dostala téma havarijného stavu vozoviek v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Údajne až 41% ciest je v havarijnom stave a vyžadujú si rekonštrukciu. Župa však finančné prostriedky na opravu nemá. Na nevyhnutné rekonštrukcie si zobrala tento rok 10-miliónový úver, ďalšie si, aj vzhľadom k záväzku šetriť, zobrať nemôže. Nádejou má byť zmena legislatívy v oblasti prerozdelenia dane z motorových vozidiel. Jaroslav Demian (SMER-SD, HZDS-ĽS), ktorý je zároveň poslancom Národnej rady, podotkol, že v tejto súvislosti je potrebných viacero legislatívnych zmien, preto aj keď je návrh pripravený, ministerstvo financií ich požiadalo o trpezlivosť a do platnosti vstúpi od 1. januára 2014. Roman Malatinec (SMER-SD, HZDS-ĽS) upozornil na ničenie ciest ťažko technikou, ktorej pohyb nikto nekontroluje. Maňka odpovedal, že aj v tomto smere sa pripravuje zmena, ktorá by mala zabrániť pohybu kamiónov a inej ťažkej techniky na cestách, ktoré na to neboli stavané.