V rámci monitorovania hygienicko- epidemiologickej situácie hlási za  práve končiaci týždeň RÚVZ Banská Bystrica 8 nových prípadov kliešťovej encefalitídy.

Za okres Banská Bystrica sú to štyri prípady a v okrese Brezno ďalšie štyri ochorenia u dospelých osôb. Všetky prípady sú laboratórne potvrdené. V anamnéze majú pacienti prisatie kliešťov, konzumáciu ovčieho syra a pitie kozieho mlieka zo súkromných chovov. Jednotlivé prípady navzájom spolu nesúvisia. Od začiatku sezóny výskytu je v banskobystrickom okrese spolu 11 prípadov.

Kliešťová encefalitída nie je len z prisatého kliešťa

RÚVZ upozorňuje, že kliešťová encefalitída sa neprenáša len zaklieštením, ale aj infikovaným nepasterizovaným mliekom, ako aj výrobkami z neho. Tak, ako kliešť môže chorobu preniesť okrem človeka aj na zvieratá, môže sa od infikovaných zvierat aj nakaziť. Nákaze sú vystavené hlavne kozy a ovce. Nemajú zvláštne klinické príznaky, ale vírus sa vylučuje do mlieka..

Toto ochorenie sa teda môže preniesť aj pri konzumácii mlieka od nakazených kôz a oviec a výrobkov z tohto mlieka, ktoré nie sú dostatočne tepelne opracované. Ako každoročne zdôrazňujú odborníci, veľmi účinné je podľa nich očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. V susednom Rakúsku, kde sa nakazené kliešte endemicky vyskytujú, je zaočkovaných 80 až 90 percent populácie. V Českej republike je to okolo 20 až 30 percent, u nás len niečo pod 1 percento.