Domáca rozlúčka baranov s kalendárnym rokom 2018 bola vydarená. Vysoké víťazstvo 7:2 nad MAC Budapešť okorenil hetrik najlepšieho strelca tímu Guillaumea Asselina či krásny gól Jána Sýkoru.

Hokejisti Banskej Bystrice podávali v posledných zápasoch kolísavé výkony. Z predchádzajúcich piatich duelov vyhrali iba dva. Doma proti nováčikovi z Budapešti však nepripustili žiadne zaváhanie. Barani už od začiatku vyleteli na maďarský celok, ktorý nevedel nájsť na agresívnu hru domácich recept.

„Banská Bystrica začala duel výborne. Bola to pre nás najväčšia výzva, akej sme v tejto sezóne čelili. Boli veľmi agresívni a nevedeli sme sa dostať spod tlaku,“ rozhovoril sa tréner Budapešti Gergely Majoross.

Jeho tím sa v polovici duelu dokázať vrátiť späť do zápasu, keď dvomi gólmi v priebehu 62 sekúnd znížili z 0:4 na 2:4. „Domáci sa upokojili a následne sme dali dva šťastné góly a vrátili sa do zápasu. Individuálne chyby nás však opäť zlomili. Banská Bystrica má podľa mňa najlepší tím v lige, čo aj potvrdila,“ skonštatoval na pozápasovej tlačovke Majoross.

S výsledkom aj predvedenou hrou bol tréner Banskej Bystrice Dan Ceman spokojný. Mrzí ho však herný výpadok v druhej tretine. „V prvej tretine sme hrali veľmi dobre. Hrali sme našu hru, do tela, fyzicky. V druhej tretine za stavu 4:0 sme začali byť ľahkovážnejší, chceli sme veľmi útočiť a dovolili sme súperovi niekoľko nájazdov, ktoré využili. V tretej tretine naše top formácie dali dva góly a upokojili sme sa. V tretej tretine sme hrali to, čo sme hrali aj v prvej.“

Na nezastavenie bola prvá formácia domácich. Guillaume Asselin zaznamenal hetrik a pridal jednu asistenciu, jeho parťák Eric Faille mu sekundoval s jedným gólom a tromi prihrávkami. „Každý hral dnes dobre, špeciálne naša formácia. Eric Faille mi dával výborné prihrávky a Eric Selleck pracoval tvrdo v rohoch klziska. Svojou robotou pomáhajú celému tímu,“ uviedol Asselin. Ten je s 20-gólmi najlepším strelcom tímu spod Urpína.

„Teším sa z každého jedného gólu a ten druhý gól bol po dobrej práci mojich spoluhráčov. Ja som puk iba zasunul do brány,“ priblížil kanadský legionár, ktorý sa vyjadril aj k výbornej atmosfére na štadióne: „Každý jeden zápas, čo hráme pred našimi fanúšikmi, je neskutočný a špeciálne dnes to bola veľká zábava.“

Krásne sólo Jána Sýkoru

O najkrajší moment zápasu sa v 26. minúte postaral domáci útočník Ján Sýkora. Ten si prebral puk na obrannej modrej čiare, obišiel si dvoch protihráčov a bekhendom si poradil aj s brankárom Rajnom.

„Prešiel som cez nich, no mal som aj šťastie. Začalo mi to trošku skákať pred brankárom a stihol som to bekhendom cez neho prehodiť a proste mu to prepadlo,“ skonštatoval s úsmevom Ján Sýkora, ktorý v 51. minúte pridal svoj druhý gól v stretnutí a definitívne zlomil odpor maďarského celku.

„V tejto lige nie je žiadny zápas ľahký. Vždy sa začína od nuly a hrá sa ťažko. Proti Budapešti sme dali góly a vždy ten tím, ktorý dá gól, hrá s ľahšími nohami ako ten, ktorý prehráva a musí doťahovať,“ uzavrel Sýkora.

Budapešť sa trápi, Banská Bystrica má na dosah prvé miesto

Pre Budapešť bola prehra 2:7 už piatou v rade. Počas tejto série strelila len sedem gólov a zostáva na predposlednom 11. mieste.

„Ťažko sa nám víťazí. Sme momentálne v zlej situácii. Každý jeden z nás bojuje. Prehrávať nie je ľahké. Nemôžeme sa však sťažovať a musíte nájsť cestu ako sa z toho dostať,“ povedal po zápase kanadský obranca v službách Budapešti John Negrin.

„Musíme hrať rozumne, jednoducho a robiť správne rozhodnutia v kľúčových častiach ihriska ako napríklad na modrej čiare. Musíme sa dať dohromady, nájsť nejaké pozitíva a tvrdo pracovať a nehľadať výhovorky. Stále je pred nami 19 zápasov a verím v naše mužstvo, že sa dáme dohromady. Spravíme pre to všetko,“ dodal odhodlane Negrin.

Banská Bystrica využila zaváhanie Popradu a dostala sa na druhú priečku s jednobodovou stratou na lídra z Košíc. Už zajtra zavíta v rámci šlágru 37. kola na ľad tretej Nitry, ktorá zaostáva za baranmi iba o bod.

„Do zápasu s Nitrou musíme preniesť výkon proti Budapešti. Musíme zostať v neutrálnej zóne, ani príliš vysoko ani príliš nízko. Mali by sme tak hrať ale celý zápas, celých 60 minút,“ naznačil recept na corgoňov tréner Dan Ceman.

Nitrania prehrali s baranmi posledných 13 zápasov. V prípade výhry by za istých okolností mohli ukončiť rok 2018 na prvom mieste. Na to však pomýšľajú aj hráči spod Urpína a štvrtý Poprad. Šláger pod Zoborom vypukne v nedeľu 30. decembra o 16.00 hod.

FOTO+VIDEO: Asselin s Faillem režírovali jasnú výhru baranov proti Budapešti