Slovenské komorné divadlo z Martina uvedie vo februári v Banskej Bystrici už tretiu časť úspešného divadelného sitkomu www.narodnycintorin.sk.

NC-3V tretej časti sa objavia nové postavy slávnych dejateľov z martinského Národného cintorína. Svetozár Hurban Vajanský, najstarší syn prvej slovenskej ochotníckej herečky Aničky Hurbanovej rod. Jurkovičovej a Jozefa Miloslava Hurbana, ale aj významná slovenská herečka Hana Meličková. A opäť sa stretneme s Elenou Maróthy Šoltésovou, Karolom Kuzmánym, s Primátorkou…

A, pravdaže, príde aj Janko Kráľ! Dano Heriban za postavu Janka Kráľa v projekte www.narodnycintorin.sk získal v roku 2013 ocenenie DOSKY za najlepší mužský herecký výkon sezóny a spolu s Róbertom Mankoveckým a Marekom Geišbergom DOSKY za najlepšiu scénickú hudbu.

Dano Heriban alias Janko Kráľ

Dano Heriban, ktorého v súčasnosti môžete vidieť na javisku Slovenského národného divadla, napríklad v predstaveniach Polnočná omša (Paľo) či Nevesta hôľ (Libor), a na televíznych obrazovkách ako Ďura Brmbalíka v seriáli Horná Dolná, nám ochotne odpovedal na pár otázok.

Čo ste vedeli o Jankovi Kráľovi predtým, ako ste ho začali hrať na javisku?

Moje informácie boli podobné, ako má zrejme drvivá väčšina Slovákov. Čiže štúrovec, básnik, búrlivák, Duma bratislavská… Vedomostná klasika.

Dano_Heriban NC3V čom je vám postava Janka Kráľa blízka?

Treba poznamenať, že moja interpretácia Janka Kráľa je vysoko nadnesená, štylizovaná a slúži celku. Zámerom divadla pri inscenácii www.narodnycintorin.sk bolo prilákať do hľadiska predovšetkým mladých ľudí. Hravou a súčasnou formou vzbudiť ich záujem o osobnosti našej histórie a vôbec, naštartovať ich „chuť na kultúru“. Lebo veď, priznajme si, žijeme v dobe, kde sa základné hodnotové kritériá strácajú v hmle primitivizmu. Cítim však z divákov, aj tých mladších, obrovskú spätnú väzbu a to je to, čím aj mne postava „Janko Kráľ“ prirástla k srdcu.

A ako sa cítite v roli Ďura Brmbalíka v mimoriadne úspešnom televíznom seriáli Horná Dolná?

Ľudia sa chcú baviť… To je dnes veľmi častá požiadavka pre úspech akéhokoľvek tvorivého počinu. Čo je nebezpečné a krátkozraké. Ale na druhej strane, nie je veľa televíznych projektov, ktoré „obyčajných ľudí“ chytia. A nielen ich. Hornej Dolnej sa to podarilo. Brmbalík ma veľmi baví od prvej chvíle. V scenári, ešte pred začiatkom samotného natáčania, mala táto postava iné priezvisko, hovorila iné slová… Takže v ňom z veľkej časti koluje môj genetický materiál.

Brmbalík ľudí zabáva, smejú sa na ňom. Na čom ste sa v poslednom čase tak naozaj a schuti zasmiali vy?

Na prvých desiatich minútach filmu Mládeži neprístupné. Smiech postupne slabol. Ale jeho štart bol spontánny.

Zanedlho vás opäť, ako Janka Kráľa, uvidíme v Banskej Bystrici. Spája vás niečo alebo niekto s naším mestom?

Rodinu v Banskej Bystrici zrejme nemám, ale samozrejme, že som sa tu vyskytol veľakrát v rôznych priestoroch a podobách. Či už ako muzikant alebo herec. Istú dobu som sem častejšie cestovával, hral som v predstavení Bábkového divadla na Rázcestí Reality snov. Banská Bystrica je nádherné mesto, v krásnom prostredí.

www.narodnycintorin.sk 3

wwwNC3Tretia časť divadelného sitcomu www.narodnycintorin.sk mala premiéru 18. októbra 2013 v Slovenskom komornom divadle v Martine.

Autori: Róbert Mankovecký, Dodo Gombár. Dramaturgia: Róbert Mankovecký. Scéna a kostýmy: Hana Knotková. Hudba: Róbert Mankovecký, Dano Heriban. Réžia: Dodo Gombár.

Hrajú: Dano Heriban (Janko Kráľ), Zuzana Rohoňová (Elena Maróthy Šoltésová), Karol Čičmanec (Karol Kuzmány), Daniel Žulčák (Svetozár Hurban Vajanský), Kamila Antalová (Hana Meličková), Dominik Zaprihač (Pes Bača), Nadežda Vladařová (Primátorka), Tomáš Tomkuljak (Pukanec), Róbert Mankovecký (Hudobník, dramaturg).

Súťaž o vstupenky

Aj tretia časť „martinského cintorína“, ktorú Banskobystričanom opäť prináša Občianske združenie Vis Verbi, sa odohrá na Palúchovom pódiu v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity – v piatok 19. februára o 19. hod.

V spolupráci s OZ Vis Verbi sme pre vás pripravili súťaž o vstupenky. Do žrebovania o dve vstupenky zaradíme všetkých, ktorí do nedele 31. januára vyplnia kupón a správne odpovedia na otázku: Uveďte meno aspoň jednej novej postavy, ktorá sa objaví v tretej časti www.narodnycintorin.sk.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Marika Pavúková.