Dlhá zimná príprava je už minulosťou. Banskobystrická Dukla v sobotu odštartuje jarnú časť II. ligy skupiny západ domácim súbojom so Svätým Jurom.

Futbalisti Banskej Bystrice odohrali počas zimnej prípravy osem zápasov. Dosiahli v nej bilanciu tri výhry, štyri remízy a jednu prehru. Na jar čaká Duklu ťažká úloha – zachrániť druholigovú príslušnosť. O priebehu zimnej prípravy, nových posilách a očakávaniach do jarnej časti sme sa porozprávali s trénerom A mužstva Dušanom Tóthom.

Zimná príprava je za vami. Ako ju hodnotíte?

To, čo sme si naplánovali, sme splnili. Neprebehlo to síce na 100 percent, nakoľko sme tam mali pár zranení. Odohrali sme osem zápasov, natrénovali sme to, čo sme potrebovali. Z tohto pohľadu vládne spokojnosť.

Na akých aspektoch hry ste sa snažili najviac zapracovať?

Pracovali sme najmä na útočnej fáze. Skvalitnili sme ju aj príchodom nových hráčov. V ôsmich zápasoch sme strelili osemnásť gólov, čo naznačuje určité zlepšenie. Na druhej strane sme ale dosť gólov aj inkasovali, čo ma určite neteší.

Akí hráči posilnili klub pred jarnou časťou?

Do tímu pribudlo šesť nových hráčov, väčšina do ofenzívy. Do zálohy prišli Šimon Šmehyl, Jozef Rejdovian a Peter Szczepaniak. Útok vystužili Matej Starší, Radoslav Ďanovský a navrátilec Fabián Slančík.

Naopak, kto klub opustil?

V kádri na jarnú časť už nefigurujú Ivan Jakov Džoni, Tomáš Zázrivec, Denis Urgela, Juraj Chupáč, Marián Jarabica a Tomáš Bagi.

Je káder už uzavretý alebo ešte očakávate nejaké príchody či odchody?

Káder je už v podstate kompletný. Stále však hľadáme jedného skúseného hráča do obrany, nakoľko máme v defenzíve veľa mladých a neskúsených hráčov. Verím, že v najbližších dňoch sa to dorieši.

Je podľa Vás mužstvo na jarnú časť na 100 percent pripravené, alebo vidíte ešte nejaké rezervy?

Určite máme ešte rezervy. Pripravenosť nám ukáže až samotná súťaž. V prvom kole však nenastúpime v plnej sile, nakoľko máme pár zranených hráčov. Od polovice januára nám napríklad chýba stabilný člen základnej zostavy Vladimír Fuják. Navyše, prestup Fabiána Slančíka ešte nie je vybavený. V priebehu jedného-dvoch týždňov by sme už mali byť kompletní.

Aký štýl hry chcete presadzovať?

Chceli by sme sa prezentovať ofenzívnou hrou a presadiť, aby sa súper musel prispôsobiť našej hre. Budeme sa o to snažiť a uvidíme, ako nám to pôjde. Jedna vec sú prípravné zápasy a druhá ligové, kde je to už o inom. Sám som plný očakávaní, ako nám to už v prvom jarnom kole vypáli.

V sobotu (4. marca o 15.00 hod) privítate posledný Svätý Jur. Aký duel očakávate?

Každé mužstvo niečo od prvého kola očakáva. Svätý Jur sa podľa mňa zameria na rýchle protiútoky a bude sa snažiť zhusťovať stred poľa. Tabuľkovo sme na tom podobne. Očakávam, že hru budeme mať pod kontrolou. Dôležité bude, či si vypracujeme nejaké šance a ako ich využijeme.

Záchrana už iba v matematickej rovine, kapitánom naďalej Savić

Dukla momentálne okupuje predposledné jedenáste miesto a v základnej časti odohrá štyri zápasy. Nakoľko už nemá šancu skončiť do šiesteho miesta, tak ďalších desať duelov odohrá v skupine o záchranu. Ak chcú vojaci pôsobiť v druhej lige aj na budúci rok, budú musieť skončiť na prvom mieste. Následne ich bude čakať súboj s najlepším tímom zo skupiny o udržanie východ. Víťaz tohto duelu si potom zmeria sily s posledným mužstvom spojenej skupiny o postup do Fortuna ligy. Zachrániť Duklu v II. lige tak bude veľmi náročné, avšak ako tréner Dušan Tóth pred začiatkom zimnej prípravy avizoval, nie nemožné. „Verím v to, ale nie je to v našich rukách. Bodová strata je veľmi veľká, ale stále v to verím. Uvidíme, ako sa bude súťaž vyvíjať. My sa ale najprv musíme sústrediť sami na seba.“

Po jeseni sa hovorilo aj o možnom odchode kapitána a dlhoročnej opory Sašu Savića. Ten nakoniec pod Urpínom zostal a kapitánsku pásku bude nosiť naďalej. „Tu nie je čo riešiť. Čo sa týka kabíny aj tréningových procesov je príkladom pre všetkých. Pre nás trénerov je pravou rukou,“ zhodnotil tréner Tóth.

Zoznam prípravných zápasov

FK Dukla Banská Bystrica vs. TJ Družstevník Veľké Ludince 4:0 (1:0)
Góly Dukly: Vila 2, Snitka, Malík

1.FC Tatran Prešov vs. FK Dukla Banská Bystrica 2:2 (0:2)
Góly Dukly: Vitek, Cvik

FK Spišská Nová Ves vs. FK Dukla Banská Bystrica 2:0 (2:0)

FK Dukla Banská Bystrica vs. MFK Tatran Liptovský Mikuláš 4:1 (1:0)
Góly Dukly: Slančík 2, Starší, Cvik

FK Dukla Banská Bystrica vs. MFK Lokomotíva Zvolen 2:2 (1:2)
Góly Dukly: Rejdovian, Vila

FK Dukla Banská Bystrica vs. MFK Žarnovica 2:1 (1:1)
Góly Dukly: Ďanovský, Malík

MŠK Rimavská Sobota vs. FK Dukla Banská Bystrica 1:1 (0:1)
Gól Dukly: Savić

MFK Nové Zámky vs. FK Dukla Banská Bystrica 3:3

Káder FK Dukla Banská Bystrica na jarnú časť 2016/17

Brankári: Andrej Maťašovský, Ján Ďurčo, Christián Faltáni

Hráči: Daniel Cvik, Erik Gaško, Dávid Daniel, Miroslav Neušel, Filip Ungar, Tomáš Martinec, Roland Valent, Viktor Tóth, Gabriel Snitka, Radoslav Ďanovský, Šimon Šmehyl, Saša Savić, Jozef Rejdovian, Branislav Vitek, Peter Szczepaniak, Vladimír Fuják, Oto Malík, Belmin Vila, Matej Starší, Fabián Slančík

Prišli: Šimon Šmehyl (Spartak Myjava), Radoslav Ďanovský (MŠK Fomat Martin), Jozef Rejdovian (FC ViON Zlaté Moravce-Vráble), Fabián Slančík (FC ViON Zlaté Moravce-Vráble), Matej Starší (MFK Nová Baňa), Peter Szczepaniak (ŽP Šport Podbrezová).

Odišli: Ivan Jakov Džoni (Tampines Rovers FC), Tomáš Zázrivec (TJ Sokol Medzibrod), Denis Urgela (ŠK Kremnička), Juraj Chupáč, Marián Jarabica (KS Energetyk ROW Rybnik), Tomáš Bagi.

Realizačný tím pre jarnú časť sezóny 2016/17

Prezident klubu: Ľubomír Messinger
Vedúci mužstva: Ivan Šimko/Branislav Vitek
Hlavný tréner: Dušan Tóth
Asistenti trénera: Ján Oravec, Norbert Juračka (zároveň aj športový riaditeľ)
Kondičný tréner: Miroslav Okáľ
Lekár: Peter Straňák
Masér: Filip Sobotník

Tabuľka II. ligy skupiny západ pred jarnou časťou

1. MFK Skalica 18 11 5 2 33:9 38
2. ŠKF Sereď 18 10 3 5 38:21 33
3. FC Spartak Trnava B 18 9 5 4 35:24 32
4. FC Nitra 18 10 2 6 34:24 32
5. FC ŠTK 1914 Šamorín 18 9 5 4 26:18 32
6. AFC Nové Mesto nad Váhom 18 8 7 3 27:17 31
7. MŠK Žilina B 18 8 6 4 34:21 30
8. FK POHRONIE Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 18 7 3 8 21:30 24
9. ŠK Slovan Bratislava futbal B 18 3 5 10 18:37 14
10. MŠK FOMAT Martin 18 2 6 10 22:39 12
11. FK Dukla Banská Bystrica 18 2 4 12 15:37 10
12. ŠK Svätý Jur 18 3 1 14 15:41 10