Hráči FK Dukla Banská Bystrica sa po zimnej prestávke vrátili do tréningového kolotoča. Tréner Dušan Tóth privítal na zraze osemnástich hráčov, ktorých postupne doplnia ďalší. Počas ôsmych týždňov na nich čaká tvrdá drina s cieľom pokúsiť sa o záchranu v II. lige.

dukla_sered-4Tento cieľ sa však považuje za malý zázrak. Duklu čaká na jar ešte štrnásť zápasov, z toho desať v skupine o záchranu. Ak chcú Banskobystričania zachrániť druholigovú príslušnosť, musia túto skupinu vyhrať a následne ich bude čakať súboj s najlepším tímom zo skupiny o udržanie východ. Víťaz tohto duelu si potom zmeria sily s posledným mužstvom spojenej skupiny o postup do Fortuna ligy. Banskú Bystricu tak čaká ťažká cesta, ktorá začína zimnou prípravou. O jej priebehu, nových posilách a zlepšení niektorých aspektov hry sme sa porozprávali s hlavným trénerom Dušanom Tóthom.

Dnes sa začala príprava na jarnú časť sezóny 2016/17. Koľko hráčov sa predstavilo na prvom tréningu?

Na zraze sa hlásilo osemnásť hráčov, z toho traja brankári. Chýbali nám ale ešte traja hráči, ktorí sa zapoja do prípravy v priebehu tohto týždňa. Káder však nie je uzavretý. V priebehu dvoch – troch týždňov sa bude formovať.

Ako bude prebiehať zimná príprava? Chystá sa mužstvo aj na sústredenie?

Celá príprava bude prebiehať v domácich podmienkach. Koncom januára je na programe dvojzápas, ktorý sa odohrá v dvoch dňoch. Jedine vtedy budeme uvažovať o prenocovaní. Trikrát do týždňa budeme trénovať dvojfázovo a hráčov čakajú aj fyzické testy. Program prispôsobíme aj podľa klimatických podmienok.

dukla_martin-21
Dokáže Dukla na jar zachrániť druholigovú príslušnosť?

Po jesennej časti je jasné, že záchrana v II. lige je považovaná za malý zázrak.  Je podľa vás ešte v silách tohto mužstva udržať Duklu v súťaži?

Verím v to, ale nie je to v našich rukách. Bodová strata je veľmi veľká, ale stále v to verím. Uvidíme, ako sa bude súťaž vyvíjať. My sa ale najprv musíme sústrediť sami na seba.

Aká je nálada v kabíne pred začiatkom zimnej driny?

Chalani striasli zo seba nevydarenú jeseň a po dovolenkách prišli dobre naladení. Túto pozitívnu náladu však musíme preniesť aj na ihrisko.

Po konci jesennej časti sa spomínalo, že klub posilnia viacerí hráči. Koľko nových hráčov máte vyhliadnutých?

Všetko je ešte v teoretickej rovine. Dnes sme privítali jedného novica, Jozefa Rejdoviana, ktorý skončil v Zlatých Moravciach. V priebehu týždňa sa zapoja ďalší. Oslovili sme viacerých hráčov, ktorí sa postupne budú zapájať do prípravy.

Aké posty chcete posilniť? Viete prezradiť aj konkrétne mená?

Potrebujeme posilniť hlavne útočnú fázu. Máme preto vyhliadnutých hráčov do útoku a do krídelných priestorov. Určite však chceme vystužiť aj stred poľa.

Futbal - II. liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. FC STK Samorin - 17.09.2016 - Banska Bystrica
Ivana Jakova Džoniho na jar už v červenom drese neuvidíme

Kto v tíme naopak nebude na jar pokračovať?

Zmluvy sa skončili stopérom Jarabicovi a Chupáčovi. S nimi ešte budeme rokovať, nakoľko obidvaja tvorili základ našej obrany. Skončil aj Ivan Jakov Džoni. Denis Urgela sa rozhodol hrať futbal len na amatérskej úrovni. Kvôli zdravotným problém a štúdiu na vysokej škole sa rozhodol nepokračovať Tomáš Zázrivec. Všetko je ale ešte otvorené. Záleží hlavne na príchodoch.

Na zlepšení akých aspektov hry budete v zimnej príprave najviac apelovať?

Chceme zlepšiť hlavne útočnú fázu. Chýbala nám v nej finálna prihrávka, takže na tomto budeme musieť popracovať. V posledných kolách sme dostávali veľa gólov zo štandardiek. Tento aspekt hry musíme taktiež vylepšiť. Máme na to osem týždňov, ale musíme na tom začať pracovať čo najskôr, pretože príprava ubehne veľmi rýchlo.

Zoznam hráčov na začiatku prípravy FK Dukla

Brankári: Andrej Maťašovský, Ján Ďurčo, Christián Faltáni

Hráči do poľa: Filip Ungar, Tomáš Martinec, Erik Gaško, Daniel Cvik, Tomáš Bagi, Nemanja Kuštrimović (zapojí sa od utorka), Dávid Daniel, Miroslav Neušel, Gabriel Snitka, Viktor Tóth, Saša Savić, Jozef Rejdovian, Branislav Vitek, Roland Valent, Vladimír Fuják, Oto Malík

Zmluvy skončili: Juraj Chupáč, Marián Jarabica, Ivan Jakov Džoni, Denis Urgela (Kremnička), Tomáš Zázrivec (Medzibrod)

Realizačný tím pre jarnú časť sezóny 2016/17

Prezident klubu: Ľubomír Messinger
Vedúci mužstva: Ivan Šimko/Branislav Vitek
Hlavný tréner: Dušan Tóth
Asistenti trénera: Ján Oravec,  Norbert Juračka (zároveň aj športový riaditeľ)
Kondičný tréner: Miroslav Okáľ
Lekár: Peter Straňák
Masér: Filip Sobotník

Zoznam prípravných zápasov

21. január 2017 o 11.00 hod – FK Dukla vs. Veľké Ludince (umelá tráva Dukla)
24. január 2017 o 13.00 hod – Tatran Prešov vs. FK Dukla (NTC Tatranská Lomnica)
25. január 2017 o 16.00 hod – Spišská Nová Ves vs. FK Dukla (umelá tráva Spišská Nová Ves)
28. január 2017 o ? hod – Podbrezová vs. FK Dukla (umelá tráva Skalica – Podbrezová)
4. február 2017 o 11.00 hod – FK Dukla vs. Liptovský Mikuláš (umelá tráva Dukla)
11. február 2017 – súper v štádiu riešenia
14. február 2017 o 13.00 hod – FK Dukla vs. Lokomotíva Zvolen (umelá tráva Dukla)
18. február 2017 o 11.00 hod – FK Dukla vs. MFK Žarnovica (umelá tráva Dukla)
25. február 2017 o 15.00 hod – Nové Zámky vs. FK Dukla