Občas, alebo aj často, sa vzdáme lásky. V mene lásky. Obetujeme ju s pocitom, že pre toho, koho milujeme, to bude to najlepšie, čo môžeme urobiť. Občas, alebo aj často, to však tomu druhému prinesie bolesť a sklamanie. Najmä ak niet odpovede na otázku prečo. Život nás dokáže potrápiť…

Potrápi aj Katku, jednu z hlavných postáv novej knihy banskobystrickej autorky Martiny Jakubovej Líštička. A možno potrápi aj čitateľov a čitateľky, pretože rovnako ako Katka, aj oni/y sa až v závere príbehu dozvedia… prečo.

Autorka Líštičky Martina Jakubová odpovedá v rozhovore najmä na otázky súvisiace s príbehom Katky, Martina a Lukáša v jej novej, v poradí tretej knihe. A inak, Líštička je Katkina prezývka…

Jedna žena. Dvaja muži. Obaja ju milujú… Je to pre ňu, podľa vás, požehnanie a či prekliatie?

Nemyslím, že môže niekedy vzísť niečo dobré zo situácie, keď dvaja muži naraz milujú jednu ženu. Vždy bude minimálne jeden z nich trpieť. Ak sa teda nejedná o nejakých polyamoristov. Ale to nie je prípad Líštičky. Možno niečo také vymyslím v ďalšej knihe. (Smiech.)

Nuž, nie je to klasický trojuholník. I keď, klamstvo tam je. Alebo ako by ste nazvali to, keď niekto klame z lásky, pre lásku toho druhého. Milosrdenstvo?

Klasický trojuholník to teda nie je, a to hlavne preto, že Katka vôbec netuší, že je zmyslom života dvoch mužov. A dej sa vyvíja tak, že vlastne nikdy nie je v situácii, keď má pocit, že si musí vyberať medzi Martinom a Lukášom. V podstate sa až na konci dozvedá, že… ale nechcem prezrádzať dej… Ale ešte k tej predošlej otázke, myslím, že istým spôsobom je láska dvoch mužov pre Katku  požehnanie. A vidí to tak, hoci nerád, aj Martin. No Katke trvá veľmi dlho, kým to prestane brať  ako prekliatie.

Mali by si manželia, či jednoducho dvaja blízki ľudia, niečo zatajovať? Hoci aj pre „dobro“ toho druhého?

Blízki ľudia si podľa mňa nemusia hovoriť úplne všetko. Rozhodne by si však nemali zatajovať niečo, čoho prevalenie by mohlo mať vážny dopad na ich spoločný vzťah. Ideálne by bolo žiť tak, aby človek nemusel nič tajiť, ale to je asi trochu utopistické. Každý robíme chyby, len nie každý si ich vieme priznať.

Líštičku ste vyrozprávali prostredníctvom troch hlavných postáv, Katky, Martina a Lukáša. S kým sa vám pri písaní najlepšie „spolupracovalo?“

Asi by mi mala byť ako žene najbližšia Katka, ale musím priznať, že najviac som si asi obľúbila Lukáša. Myslím, že je to veľmi sympatická postava a aj nedávno mi písala jedna čitateľka, že by takého Lukáša vo svojom živote hneď brala… (Úsmev.)

Je tento príbeh inšpirovaný skutočnosťou?

Našťastie nie, ale sú v ňom témy a situácie, ktoré sa ma blízko dotýkajú. Knihu som venovala môjmu ocinovi, ktorého som stratila pre rakovinu. Asi ako väčšina ľudí, ktorých sa táto strašná choroba osobne dotkla, na ňu občas myslím viac, než by som chcela. A dala som to do knihy. Prvá kapitola je vlastne niečo, čo som mala v hlave odložené už dávno po jednej, našťastie nie až tak dramatickej návšteve lekára.

Líštička je Katkina prezývka. Vy ste mali, alebo máte, nejakú prezývku?

Mám, hoci už sa používa málo a len v obmedzenom okruhu ľudí. Na strednej škole sa ma raz slovenčinárka spýtala, či nemáme v rodine nejakú Stellu, lebo jednu s mojím priezviskom učila. Ani neviem ako, ale to meno mi potom nadlho prischlo a spolužiaci zo strednej ma tak občas volajú aj teraz, keď sa stretneme.

Žijete dosť aktívne. Máte obchod, podnikáte, máte rodinu, deti, píšete… Kde beriete čas na písanie?

Je pravda, že sa mi to nejako nazbieralo. No našťastie ma všetko z toho baví a napĺňa. Jediné, čo by som potrebovala je, aby mali dni namiesto dvadsaťštyri aspoň tridsať hodín.  Ale tak sme na tom asi mnohí. V mysli píšem knihy v podstate celý deň. Niekedy idem po námestí a v hlave sa mi hádajú hlavní hrdinovia, takže si občas pripadám ako rozdvojená osobnosť. (Smiech.) No na papier, teda do počítača, to dávam väčšinou až večer, keď všetci stíchnu a ja sa môžem plne sústrediť iba na písanie. Potom ale nad tým sedím často aj do polnoci. Občas, hlavne ku koncu knihy, je však pre mňa čoraz obtiažnejšie vydržať večera. To už celý deň väčšinou nemyslím na nič iné, len na písanie a prsty ma od rána svrbia od nedočkavosti.

A chystáte už ďalšiu knihu? O čom bude?

To je veľmi ťažká otázka. Tento rok som rozpísala tri knihy a dve zostali nedokončené. Jedna je dopísaná, ale momentálne som vo fáze prvého čítania, takže ešte len zisťujem, čo som to vlastne dala za tie mesiace dokopy. Ale myslím, že to bude znovu niečo pikantnejšie, tak ako moja prvá kniha Dotyky vášne….

Ukážka z knihy

Spokojne sa naťahovala na posteli a tvárila sa, akoby vôbec nevnímala pohľad, ktorým som prechádzal po jej tele. Čakal som, že sa každú chvíľu otočí a povie, že si to s tým voľnom rozmyslela.

Predstava, že s ňou strávim celý ďalší deň, bola až príliš pekná a lákavá, než aby som ju bral ako fakt. Bohaté vlasy jej zakrývali polovicu chrbta a mne v tej chvíli pripadala ako nadprirodzené stvorenie.

„Tak, čo bude s tým kakaukom?“ otočila sa ku mne s koketným úsmevom.

„Najskôr volaj,“ nedal som sa. Čo na tom, že je ledva sedem hodín. Čudoval som sa, že sa nám po náročnej noci podarilo vstať tak skoro.

„Au, tomu sa hovorí vydieranie.“

„Alebo poistenie pred zajačími úmyslami.“

Pustila perinu, ktorú si doteraz pritískala na prsia a obkročmo si na mňa sadla. Bože.

„Urob to a ja zabehnem po čerstvé kakaové bôby rovno do Amazónie,“  žobronil som bez štipky hanby, čím som ju rozosmial. Bol to neuveriteľný pohľad…

Martina Jakubová sa narodila v Ružomberku, ale okrem niekoľkých rokov, ktoré po štúdiu nemeckej literatúry na Filologickej fakulte v Prešove strávila v Nemecku a Írsku, žije aj s rodinkou v jej obľúbenej Banskej Bystrici. Lásku ku knihám zdedila po svojom otcovi a od detstva patrí čítanie medzi jej najobľúbenejšie možnosti relaxu. Množstvo prečítaných kníh ju popri materskej dovolenke inšpirovalo k napísaniu debutového románu Dotyky vášne (2017).  V roku 2018 jej vyšla druhá kniha P.S. Hľadám chlapa a Líštička je jej tretím románom.  Všetky tri knihy vyšli vo Vydavateľstve Motýľ.

Súťaž

Knihu Líštička od Martiny Jakubovej môžete vyhrať, ak sa zapojíte do našej súťaže a, samozrejme, budete mať aj šťastie pri žrebovaní. Súťažiť môžete do stredy 7. augusta na Facebooku BBonline.sk.

❗️SÚŤAŽ❗️Líštička je názov tretej knihy banskobystrickej autorky Martiny Jakubovej. Je to príbeh o láske, ktorá sa…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Štvrtok 1. augusta 2019