Quantcast

Známu banskobystrickú kapelu Rock Reunion tvoria študenti Miňo Kováč (20, BB, gitara a spev), Rado Oravkin (19, BB, gitara), Andy Debnár (18, Badín, bicie) a Dodo Sabov (16, Selce, bass gitara). O ich ceste od hudobných začiatkov, až po pripravované vydanie debutového albumu, si môžete prečítať v nasledujúcom rozhovore.

Napriek tomu, že ste všetci mladí chalani, Rock Reunion už rozhodne nepatrí medzi najmladšie kapely. Kedy vznikla myšlienka založenia vlastnej skupiny a kto stál pri jej vzniku?

Kapelu založili v roku 2007 Rado a Miňo a postupným obmieňaním členov sa dospelo k našej dnešnej zostave, ktorá je, dúfajme, konečná. Myšlienka založenia kapely bola veľmi prostá. Baví nás muzika, máme radi publikum, radi sa predvádzame a je to pre nás aj relax.

Čo vás priviedlo k názvu Rock Reunion?

Toto je otázka, na ktorú sme nikdy nevedeli odpovedať. (úsmev) Názov Rock Reunion vznikol, keď sa ešte ani nedalo hovoriť o kapele. Gitary sme mali doma asi 2 týždne a strašne sme snívali o vlastných koncertoch, tak sme si hneď aj vymysleli názov. Môžeme povedať len toľko, že slovo “reunion“ pochádza z názvu albumu kapely Black Sabbath, ktorý s nami nemá nič spoločné a slovo “rock“ bolo tiež úplne náhodné. Takže netreba čakať žiadne zaujímavé príbehy o tom, ako sme sa k tomu dostali. Proste to skrslo v dvoch 15-ročných hlavách a teraz je to už pre nás niečo ako značka a nevieme si predstaviť zmenu názvu.

Na hudobnej scéne pôsobíte už vyše 4 roky. Ako si spomínate na vaše začiatky?

Začínali sme asi ako každá kapela, ktorá má veľké sny a prázdno vo vreckách. U nás sú začiatky neodmysliteľne spojené s rybníkom na Uhlisku a akustickými gitarami, neskôr s garážou u gitaristu vedľa pingpongového stola s víziou, že nás jedného dňa budú všetky slovenské ženy milovať a ich muži nenávidieť! (úsmev) Každopádne spomíname v dobrom. Bolo to milé obdobie v našich životoch.

Vaša tvorba je prevažne punk/rocková. Ktoré kapely vás pri písaní skladieb ovplyvnili najviac?

Oslovili nás hlavne kapely, ktoré sme počúvali. Takisto, ako každá kapela, počúvame hudbu aj preto, aby sme sa inšpirovali. Či už zvukom, kompozíciami alebo aranžmánmi skladieb. Škála je pestrá, od kapiel ako Green Day, Escape The Fate, Bullet For My Valentine alebo Sum 41, sme prešli až ku kapele DESmod, ktorú kopírujeme vo všetkom, v čom sa len dá, od textov, cez hudobné nápady, až po koncertný image.

Nápady na skladby čerpáte z konkrétnych životných situácií alebo prichádzajú spontánne?

Toto je téma, na ktorú sa ťažko odpovedá. Nápady zväčša prídu zakaždým, keď sa spevák opätovne sklame v láske. (úsmev)  A teraz vážne, snažíme sa zobraziť a zachytiť to, čo zasahuje nás, tak ako aj všetkých ľudí okolo nás, či už sú to problémy spojené s dospievaním a hľadaním samého seba, láska, priateľstvo, či neskazenosť a akási “nezaškatuľkovanosť“ mladého človeka do určitých nepísaných noriem správania sa. A niekedy sa proste napíše text o “prežúrovanej“ noci.

Vašou veľkou devízou je, že narozdiel od iných kapiel z Banskej Bystrice hráte najmä slovenské skladby. Bolo to vaším zámerom alebo ste iba nemali vhodné anglické texty?

Čo sa týka textov, hráme na Slovensku, takže hrať v rodnom jazyku je pre nás prirodzené. Do vydania albumu chceme hrávať a žiť tu, teda slovenčina je momentálne najvhodnejšia. Čo sa týka anglických textov, na albume sa objavia aj dve anglické pesničky, jedna z našich úplných hudobných začiatkov a druhá pomerne nová. Textovo by ale nemali byť ochudobnené o nič, a preto dúfame, že každý poslucháč si ich hneď po prvom vypočutí aj preloží.

V roku 2008 ste zvíťazili v celoslovenskej súťaži “Funrádio má talent“, s piesňou Zlodej duší. Čo sa zmenilo po tomto úspechu?

V podstate nič. Samozrejme veľmi nás potešilo, že z 12-tich finalistov si poslucháči vybrali práve nás. Potom odznelo niekoľko sekúnd z našej piesne v živom vysielaní Funrádia, spolu s komentármi Adely a Sajfu, ktorí nás prirovnali k Tublatanke a tam to skončilo.

Od vášho vzniku ste už stihli odohrať množstvo koncertov. Ktoré z nich vám v pamäti utkveli najviac a prečo?

Každý koncert je iný, niečím neopakovateľný, ale čo sa týka tých naj, tak môžeme hovoriť asi o koncertoch, kde sme hrali spolu s kapelou DESmod alebo IMT Smile. Stáť po boku známych kapiel nám dalo asi najviac skúseností a vložilo to do nás veľký kus odhodlania a chuti, aby sme sa jedného dňa mohli postaviť na svoje pódium aj my a mať pod ním masu skákajúcich ľudí, baviacich sa spolu s nami.

V súčasnosti nahrávate svoj debutový album. Ako sa bude volať a kedy by sa mal dostať na pulty predajní?

Album sa bude pravdepodobne volať Pozerám Dopredu a bude na ňom 11 skladieb. Momentálne nahrávanie ide veľmi dobre, rýchlo a nad očakávania nás všetkých. Album bude hotový možno niekedy v máji a na pulty by sa mal dostať do leta. Presný dátum je zatiaľ vo hviezdach, snažíme sa ho totiž spraviť tak, aby sme s ním boli spokojní. Nebudeme sa hnať za termínom na úkor kvality. Našim cieľom je po jeho vypočutí si sadnúť a bez hanby povedať, že sme odviedli kus dobrej roboty, ktorá sa dá počúvať.

Čo od neho môžeme očakávať a čo naopak očakávate od jeho vydania vy?

Očakávať môžete všetko, presné detaily nejdeme prezrádzať. Na albume sa však objavia napríklad aj skladby so slákmi, klavírom a orchestrom, ale aj rockové skladby s modernými gitarami a elektronickými prvkami. My od neho očakávame, že osloví čo najširšiu vrstvu spoločnosti a každý si na ňom nájde to svoje.

Pokiaľ album zožne úspech, chceli by ste sa hudbou začať aj živiť?

Kariéra kapely nezávisí od jedného albumu, takže o tomto sa ešte nedá hovoriť. Určite by sme sa hudbou chceli aj živiť, pretože nás to baví a hrať budeme tak či tak. Ak si tým môžeme aj zarobiť, je to len plus, no pre nás je zatiaľ aj naďalej prioritou škola. Nechceme byť len pekní, ale aj vzdelaní! (úsmev)

Máte do budúcna aj nejaké iné plány alebo sny, ktoré by ste si chceli splniť?

Samozrejme máme svoje sny, ale keďže sme veľmi poverčivá kapela a chceme, aby sa nám splnili, nebudeme ich prezrádzať. Náš momentálne najväčší cieľ je nahrať čo najlepší album, vidieť spokojné výrazy a zábavu u fanúšikov, predať čo najviac kusov, dostať ho do rádií a všetkým našim neprajníkom zaželať veľa šťastia a pokojné sny.

Kde môžeme kapelu Rock Reunion vidieť vystupovať najbližšie?

Nakoľko nahrávame album, koncertov nie je až tak veľa, ale môžete nás vidieť napríklad 12.4. v bratislavskom klube Elam, 15.4. s Horskou Chatou v klube Music Rock Café Zvolen, 29.4 s kapelou POLEMIC v kultúrnom dome v Pliešovciach a ďalšie koncerty si môžu fanúšikovia pozrieť na našej stránke www.rockreunion.sk alebo www.bandzone.cz/rockreunion.