Jedným z banskobystrických miest, kde môžeme načerpať kus kultúry, je nepochybne miestny amfiteáter. Zážitkom nie je iba spoznávanie kvalitnej kinematografie či prehliadky panoramatických 70 mm filmov, ale aj koncerty, festivaly a v neposlednom rade príjemné stretnutia s priateľmi a množstvo nezabudnuteľných nocí pod holým nebom. Tie si na tomto mieste užívali už aj naši rodičia alebo starí rodičia. 

História vzniku banskobystrického Amfiteátra Paľa Bielika siaha do roku 1951. Prvé kultúrne udalosti sa spájali s Filmovými festivalmi pracujúcich, ktoré sa konali v rôznych mestách Československa. Jedným z nich bola aj Banská Bystrica a udalosť sa tešila medzi návštevníkmi veľkej obľube.

Foto: TASR – František Kocian – archív archívna fotografia scan

Európskym unikátom v minulosti aj dnes

Už v roku 1960 sa konala prvá prestavba amfíka, ktorá zmenila klasickú premietaciu plochu na širokouhlé premietanie, v roku 1974 zmenila druhá prestavba plochu na premietanie 70 mm filmov pod holým nebom, v čom je dodnes nie iba slovenským, ale aj európskym unikátom. Táto rekonštrukcia pri príležitosti 30. výročia osláv SNP priniesla amfiteátru bohaté vynovenie aj čo sa týka sedacích lavičiek alebo premietacej kabíny.

Medzi prvými filmami, ktoré boli na amfiteátri premietané, nechýbali dnes už veľké klasiky ako Winnetou alebo Old Shatterhand. Ak ste sa však zamýšľali nad tým, čo bol úplne prvý film, ktorý diváci na tomto mieste mohli vidieť, je ním čínsky Oceľový bojovník. Amfiteáter sa tešil medzi ľuďmi, ktorí sa rozhodli spestriť si svoje voľné chvíle a zabaviť sa, veľkej obľube.

Na slovenský film sa prišlo pozrieť 16-tisíc divákov

Amfiteáter dnes nesie názov podľa herca a zakladateľskej osobnosti slovenskej kinematografie Paľa Bielika. Práve s jeho menom sa spája jedno z dvoch rekordných premietaní, ktoré toto miesto zažilo. Bielikovho Jánošíka si prišlo pozrieť až 16-tisíc divákov. A tento záujem je pochopiteľný. Paľo Bielik hviezdil v úlohe Jánošíka už v roku 1935 v rovnomennom filme českého režiséra Martina Friča. Vďaka tomu sa stal slovenskou filmovou hviezdou.

Na archívnej snímke z 26. júla 1951 v Banskej Bystrici výstavba amfiteátra. Foto: TASR – Šuja / archívna fotografia scan

Nezostal však iba pri herectve a vytvoril filmové diela, ktoré slovenskí diváci milujú dodnes. Musel to byť výnimočný zážitok sledovať jeho Jánošíka v roku 1963, kedy ho už verejnosť veľmi dobre poznala vďaka filmom ako Vlčie diery alebo Kapitán Dabač. Za takúto obrovskú návštevnosť by bol aj v dnešnej dobe rád každý slovenský filmový tvorca.

Rekordná návštevnosť 20-tisíc ľudí

Za absolútne rekordný sa však pre amfiteáter považuje rok 1976 a premietanie Čeľustí svetového Stevena Spielberga na pofestivalovej prehliadke. Za masovej účasti si toto napínavé dobrodružstvo na najväčšej premietacej ploche v niekdajšom Československu vychutnalo pod holým nebom viac ako 20-tisíc divákov.

Atmosféra musela byť neskutočná a už iba pri jej predstave nám dnes nabiehajú zimomriavky. Tento ikonický moment, na ktorý dodnes spomína množstvo Bystričanov a ďalší ho túžia zažiť tiež, nájdeme zvečnený prostredníctvom limitovanej série printov od slovenskej ilustrátorky Zuzany Bartovej, ktorá zachytila samotné premietanie snímky Čeľuste, amfiteáter, aj ďalšie dominanty Banskej Bystrice.

Jeden z najväčších amfiteátrov na Slovensku

Nával návštevníkov v tento deň spôsobil dvojtýždňovú prestávku premietania filmov. Pre lepšiu predstavu, v tomto období bola kapacita amfiteátra až dvakrát väčšia, než ho poznáme dnes. Všetko to zmenila výstavba rozšírenej cestnej komunikácie dnes v roku 1979, po ktorej dnes prechádza rýchlostná cesta R1. Po jej výstavbe sa kapacita zmenšila na 8-tisíc ľudí. Napriek tomu patrí dodnes medzi amfiteátre s najväčšou kapacitou na Slovensku.

Amfiteáter však nebol určený iba na premietanie filmov, ale jeho neodmysliteľnou súčasťou po dlhé roky boli aj ďalšie kultúrne podujatia, ktoré sa tu konali. Amfiteáter si však zažil aj svoje smutné obdobie, počnúc rokom 1996, kedy sa tu definitívne ukončilo pravidelné premietanie, až po rok 2008, kedy bol po poslednom festivale amfík uzavretý.

Vďaka nadšencom bol znova obnovený

Dobrovoľníci z občianskeho združenia za! amfiteáter sa v ďalších rokoch usilovali o obnovenie jeho prevádzky. Vo februári 2014 napokon mestskí poslanci schválili prenájom amfiteátra spoločnosti KOLOTOČE, s.r.o. a v lete už hostil návštevníkov a hudobných nadšencov na festivale Rockscape.

Vianoce na amfiteátri aj Letné kino

Koncom toho roka už Bystričania mohli zažiť aj Vianoce na amfiteátri a pri kultovej komédii Pelíšky si vychutnať vianočnú kapustnicu a punč. Amfík sa stal znova miestom, ktoré ľudia radi navštevujú a chodia sem za zážitkami, ktoré inde nenájdu.

Už nasledujúci rok 2015 bol na amfíku oveľa bohatší čo sa týka programu. Ožil metalom, prostredníctvom skupín Nightwish a Sabaton, operou Giuseppe Verdiho Nabucco pod holým nebom a dnes už tradičným Letným kinom na amfiteátri.

Koncert kapiel Nightwish a Sabaton v roku 2015. Foto: BBonline.sk (Ivan Golembiovský)

70 mm premietania pod holým nebom, ktoré inde v okolí nenájdeme

Dôležitým míľnikom v roku 2016 bol prvý ročník prehliadky 70 mm panoramatických filmov, ktorú otvorili Interstellar a Osem hrozných. Tento spôsob premietania priamo zo 70 mm filmových pásov pod holým nebom je unikátny nie iba na Slovensku, ale aj v Európe. Je to premietanie pre skutočných fajnšmekrov, ktorí nedajú na obraz a zvuk takzvanej „sedemdesiatky“ dopustiť.

Nie, nie je záležitosťou iba dôb minulých. Z tohto presvedčenia vás vyvrátia filmoví velikáni ako Quentin Tarantino alebo Christopher Nolan, ktorých filmy v tomto formáte prinášajú ešte väčší zážitok a sami sú jeho zástancami. A jedným z mála miest, kde si ho môžeme vychutnať, je práve bystrický amfík.

Vianoce na amfiteátri 2017, premietanie klasiky Tri oriešky pre Popolušku Foto: BBonline.sk (Ivan Golembiovský)

Chvíle, na ktoré sa nezabúda

V súčasnosti sa na amfiteátri v Banskej Bystrici okrem spomínaných filmových premietaní konajú aj ďalšie podujatia, koncerty alebo festival Folklórna Bystrica. Na svoje si prídu najmenší, celé rodiny aj skupiny priateľov, ktorí v priebehu roka zavítajú na amfiteáter pod hviezdne nebo a pod dekami si v dobrej atmosfére užívajú spoločnosť umenia a kultúry.

Veríme, že to situácia dovolí a horúce letné večery strávime práve na bystrickom amfiku. Všetky premietania má na starosti Občianske združenie za! amfiteáter, ktoré funguje takmer výhradne zo vstupného a každý prípadný zisk je vrátený späť do technického zlepšovania štandardu premietaní.

Printy najikonickejších miest Banskej Bystrice

Podporiť ich činnosť môžeme aj zakúpením printov „Amfiteáter Paľa Bielika,“ ktoré prinášajú innie.sk a spravodajský portál bbonline.sk. Z každého predaného kusu putuje 5 eur priamo občianskemu združeniu na podporu ich aktivít.

Okrem toho vám toto dielo mladej ilustrátorky a grafickej dizajnérky Zuzany Bartovej pripomenie výnimočné chvíle na amfíku, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou Banskej Bystrice a jej kultúrneho života s prestávkami už celé desiatky rokov.

Nesmieme zabúdať ani na ďalšie ikonické miesta Banskej Bystrice, akými sú napríklad Barbakan mestského hradu, Námestie SNPPamätník SNPKaštieľ Radvanských alebo neďaleká Špania Dolina či Kalište. Všetky ožili prostredníctvom grafických printov z dielne popredných slovenských a českých ilustrátorov, ktorí ich zvečnili pohľadom, akým ich vnímajú oni.

Každý z printov je vytlačený v limitovanej edícií 300 kusov a je označený číslom výtlačku na jeho zadnej strane. Kompletnú ponuku printov nájdete na e-shope innie.sk.