Basketbalistky banskobystrickej Slávie zakončili svoje európske účinkovanie v sezóne v poľskom meste Gorzów Wielkopolski. Bystrické pumy nastrieľali takmer šesťdesiat bodov, no v obrane im zápas príliš nevyšiel, keďže, aj keď proti vedúcemu celku skupiny C, inkasovali vyše sto bodov.

Domáce vstúpili do zápasu 8-bodovou šnúrou, ktorú zastavila prvým košom Slávie Michaela Grigerová. Po následnej úvodnej trojke zápasu v podaní Allany Smith odskočili hráčky Gorzówa ďalšími košmi v 5. minúte už na 15:2. V druhej polovici prvej štvrtiny sa už pumám darilo v útoku viac, keď po košoch Jovany Mandić, Niny Janštovej a 3-bodovej akcii Vandy Kozákovej znížili na 11-bodový rozdiel. Poľské družstvo však nepoľavovalo a v prvom dejstve nastrieľalo až 28 bodov. V závere prvej časti sa o prvú trojku Slávie postarala Lucia Striešová.

Striešová otvorila druhú 10-minútovku svojou druhou presnou strelou spoza perimetra, ale domáce odpovedali rovnakým spôsobom. Ďalšie body Slávie dala Janštová, následne hráčky Gorzówa vďaka 8-bodvej sérii dostali svoj náskok nad 20-bodovú hranicu (41:17). Za svetlé momenty hostiek v druhej časti môžeme označiť tretiu trojku Striešovej a prvú presnú strelu spoza perimetra v podaní Dominiky Kollárovej. Obraz hry sa však v druhej štvrtine nezmenil, domáce dali opäť 28 bodov, a po polčase tak vyhrávali 56:23.

Druhý polčas bol v podaní bystrických púm o čosi lepší, aj keď hráčky poľského klubu dali aj v tretej štvrtine takmer 30 bodov. Najdlhšiu bodovú šnúru domácich síce predelila prestávka, no hráčky Gorzówa zaznamenali od záveru prvého polčasu do úvodu tretej 10-minútovky až 18 bodov v rade, vďaka čomu vyhrávali už o 40 bodov (63:23). Spomedzi hráčok Slávie sa v tretej štvrtine presadila za 2 body Carlota Sofia da Cruz, Striešová a Ema Nagyová. Pumy pridali v treťom dejstve aj tri trojky, o ktoré sa postarala Laura van Dalen, Erika Holíková a opäť Striešová. Najvyššie vedenie si domáce vypracovali práve v tretej časti, keď v 26. minúte vyhrávali už o 47 bodov.

Pred záverečným dejstvom platil stav 82:38. V poslednej štvrtine tak išlo aj o to, či sa Bystričankám podarí zabrániť trojcifernému číslu na konte inkasovaných bodov a zároveň pokoriť 50-bodovú hranicu. Práve štvrtá 10-minútovka vyšla hostkám najlepšie, keď v nej nastrieľali až 21 bodov, čím sa Gorzówu v tejto časti vyrovnali. Medzi úspešné strelkyne spoza perimetra sa zaradila aj Ema Nagyová, Vanda Kozáková a Anna Kaliuzhna. Ďalšie 4 body pridala Nina Janštová a v závere si otvorila bodový účet aj Iggy Allen, vďaka čomu tak bodovali všetky hráčky na súpiske Slávie. Rovnako ako prvý, tak aj posledný kôš púm dala Grigerová. Hoci líder skupiny C už v závere skóroval menej, 100-bodovú hranicu dokázal pokoriť.

Najlepšou strelkyňou Slávie v zápase bola 14-bodová Lucia Striešová, ktorej sa darilo najmä z diaľky, keď premenila 4 zo 7-mich pokusov za 3 body. Až štyri hráčky Gorzówa sa dostali na dvojciferný počet bodov. Najviac si pripísala 23-bodová Zoe Wadoux, ktorá sa trafila spoza oblúka až 5-krát a pridala aj 8 doskokov. Domáci tím sa prezentoval až 60-percentnou úspešnosťou streľby z poľa, zatiaľ čo pumy premenili vyše tretinu svojich pokusov. Obom družstvám sa darilo spoza perimetra, keď mali v pokusoch za 3 body vyše 40-percentnú úspešnosť. Hráčky Gorzówa mali prevahu pod košom a až 27 bodov dali po rýchlych protiútokoch.

Povedali o zápase pre BBonline.sk a slaviabb.sk

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Čakali sme, že level Gorzówa bude na úplne inej úrovni, ale náš prejav bol zas na úplne inej úrovni ako som si predstavovala. Ja som realista, ale očakávala som zlom v našej energii a tímovej chémii. Myslela som, že aspoň z časti sa to ukáže na začiatku zápasu, ale opäť sme neprišli a pristúpili k tomu alibisticky. Každá hľadala chybu niekde inde, a náskok súpera tak narastal veľmi rýchlo. Taktické pokyny majú svoj zmysel, máme určité veci napozerané, napríklad aj na ten pondelok proti Ružomberku, ktoré chceme použiť, ale opäť sme ich nesplnili. To musíme do zápasu s Ružomberkom zmeniť a začať plniť to, čo si stanovíme pred zápasom. Našla som aj nejaké pozitíva. Teší ma, že niektoré hráčky sa po zranení dostávajú do formy. Taktiež ma potešili niektoré mladé hráčky, ktoré nepôsobili na ihrisku tak stratene a alibisticky. V závere zápasu sme dokázali s domácimi odohrať rovnocennejšiu partiu, aj keď to už hrala skôr druhá lajna Gorzówa.“

Lucia Striešová, najlepšia strelkyňa Slávie v zápase: „V prvom polčase sme dostávali veľa jednoduchých košov po rýchlych protiútokoch. Súperky ani nepotrebovali postupný útok. Protiútoky zakončovali dvojtaktom spod koša, a ak nie, tak im išla streľba za tri body, poprípade si nepresné pokusy doskočili a skórovali z druhých šancí. Naša obranná tranzícia bola úplne chaotická, nevedeli sme si rozobrať hráčky. V druhom polčase sme začali hrať o trochu zodpovednejšie, ale ani s tým nemôžeme byť spokojné. V druhom polčase sme sa miestami dokázali Gorzówu vyrovnať, aj keď na strane súpera už hralo viacero hráčok z lavičky. Som rada, že mi to tam padalo zvonku, ale škoda, že v druhom polčase som si už nedokázala vytvoriť toľko streleckých pozícii ako v prvom. Som rada, že aj ostatné dievčatá sa presadili za tri body, naša úspešnosť bola jedným z mála pozitív. Tento zápas musíme hodiť za hlavu a sústrediť sa už na zápas proti Ružomberku, v ktorom musíme podať úplne odlišný výkon ako dnes.“

Vanda Kozáková, pivotka Slávie: „„Od začiatku zápasu sme sa chceli zamerať na to, aby sme nedostávali jednoduché koše z protiútokov, na čo aj trénerka apelovala v šatni. To sa nám však nepodarilo, keďže súper nám pomerne skoro odskočil na 20 bodov práve po rýchlych protiútokoch a jednoduchých košoch. Bolo vidno, že súper bol zohratý, dokázali sa na ihrisku lepšie hľadať, a tým pádom veľakrát skórovali aj z pozícií jedna na nula, čo sa o nás nedá povedať, takže to je jedna z vecí, ktoré by sme mali do budúcnosti zlepšiť. Zapracovať musíme aj na našej tímovej obrane, ale verím, že v tréningu nedostatky odstránime. Mali sme aj niekoľko svetlých momentov. Keď sme dokázali plniť pokyny trénerky, videli sme, že sme toho schopné, len to musíme robiť celých štyridsať minút. Pokiaľ ide o naše účinkovanie v Eurocupe, som rada, že som sa stihla vrátiť aspoň na dva zápasy a okúsiť atmosféru Eurocupu. Nastavilo to zrkadlo mne aj celému tímu, kde sa nachádzame oproti európskej úrovni, a na čom musíme popracovať, aby sme sa tomuto levelu dokázali priblížiť.“

Dariusz Maciejewski, tréner Gorzówa: „Zápas sme si uľahčili dobrým výkonom v obrane, vyhľadávali sme zisky. Po obranných doskokoch sme si cez rýchle protiútoky vytvárali dobré situácie, čo bolo dnes najdôležitejšie. Hrali sme celkovo dobrý basketbal. Slávia má mladé hráčky, len jednu Američanku, takže zápasmi v Eurocupe získavajú cenné skúsenosti. O slovenskom basketbale mám dobrú mienku. Želám Slávii veľa šťastia v zápase s Ružomberkom.“

Alanna Smith, hráčka Gorzówa: „Bol to pre nás dobrý zápas. Všetky hráčky sa dostali na palubovku a všetky hrali dobre. Dnes nás hra bavila. Hralo sa mi dobre, mala som strelecké sebavedomie, takisto aj moje spoluhráčky. Naším prvoradým cieľom bolo zvíťaziť, bez ohľadu na výkon. Súperky z Banskej Bystrice išli naplno, nás sa veľmi ťažko bráni, ale dali do toho všetko. Máme viacero hráčok, ktoré sú nebezpečné z každej pozície, takže pre súperky to bolo náročné, a aj preto sme vyhrali takým výrazným rozdielom.“

FIBA Eurocup – skupina C – 6. kolo – štvrtok 15.12.2022, 18.00 h – Gorzów Wielkopolski

InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. – Slávia Banská Bystrica 103:59 (28:12, 56:23, 82:38)

Štvrtiny: 28:12, 28:11, 26:15, 21:21. Rozhodovali: Borusas (LTU), Povorozniuk (UKR), Shcherbak (UKR). Diváci: 400

Zostava Gorzów a body: Wadoux 23, Smith 19, Senyurek 16, Keller 8, L. Allen (C) 2 (Horvat 21, Bazan 6, Michniewicz 5, Smialek 2, Matkowska 1). Tréner: D. Maciejewski.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Janštová 8, J. Allen 4, Grigerová 4, Holíková 3, Mandić 2 (Striešová 14, Kozáková 6, Nagyová 5, da Cruz 4, Kollárová 3, van Dalen 3, Kaliuzhna 3). Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak.

TH: 7/10 – 5/5, trojky: 12/27 – 10/23, fauly: 8 – 14, doskoky: 43 – 27, asistencie: 30 – 15, zisky: 12 – 7, straty: 15 – 22, bloky: 4 – 0, streľba z poľa: 42/70 (60%) – 22/63 (35%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

339 530 -191 56.5 88.3 6

Najbližší domáci duel odohrajú bystrické pumy už v pondelok 19. decembra o 18.00 h, keď sa v hale na Štiavničkách stretnú v rámci extraligy s MBK Ružomberok.