Tridsaťtri rokov po zisku titulu majsteriek bývalého Československa hráčkami vtedajšej Slávie PF Banská Bystrica a dvadsaťtri rokov po finálovej účasti vtedajšieho BK UMB uvidíme vo finále najvyššej basketbalovej súťaže banskobystrické družstvo. Basketbalistky súčasnej Slávie totiž v dramatickom treťom zápase semifinálovej série zvíťazili v Ružomberku vďaka trojke v samom závere. Bystrické pumy tak vyhrali sériu v najkratšom možnom čase.

Ružomberčanky hneď v úvode zápasu ukázali, že ani za stavu 0:2 na zápasy z ich pohľadu sa rozhodne nevzdajú, keď po troch minútach viedli 11:0. Následne sa začali presadzovať už aj hostky, ktoré do konca prvej štvrtiny znížili na 6-bodový rozdiel (25:19).

V úvode druhej štvrtiny sa pumám podarilo vyrovnať na 25:25, ale Liptáčky odpovedali 9-bodovou šnúrou. Domácim sa darilo v streľbe spoza perimetra, keď už v prvom polčase dali 5 trojok, pričom o dve sa postarala pivotka Soňa Svetlíková. Hráčky Slávie v závere druhej 10-minútovky znížili na polčasových 40:35 zásluhou Lindsey Pulliam a Žofie Hruščákovej. Obe mali už po prvom polčase na konte dvojciferný počet bodov.

Obraz hry sa príliš nezmenil ani po zmene strán. Hráčky domáceho MBK odskakovali na rozdiel viacerých košov a Bystričanky doťahovali. Pumám sa v závere tretej štvrtiny 9-bodovou šnúrou podarilo po prvýkrát v stretnutí dostať do vedenia (54:56), ale len nakrátko, keďže tretiu časť zakončila svojou druhou trojkou Kamila Jarošová.

Tretí semifinálový duel tak priniesol drámu až do konca. V prvej polovici posledného dejstva videli diváci v Ružomberku len zopár premenených trestných hodov. Jarošová následne pridala aj svoju tretiu presnú strelu spoza perimetra, ale Hruščáková košom s faulom znížila na 63:60. Domáce viedli dve a pol minúty pred koncom o 5 bodov. Na trestných hodoch chladnokrvná Pulliam spolu s Erikou Holíkovou a Hruščákovou potom znížili na najtesnejší rozdiel. Zápas rozhodol moment, ktorý sa udial 9 sekúnd pred koncom. Lindsey Pulliam na seba zobrala zodpovednosť a postarala sa o jedinú úspešnú 3-bodovú strelu Slávie v stretnutí. Ružomberčanky už zo svojho posledného útoku neskórovali a výsledku dala konečnú podobou šestkou kapitánka púm Laura van Dalen.

Pumám chýbala Ruth Sherrill a Lucia Striešová, ale aj niekoľko mladých hráčok, ktoré hrali v sobotu za družstvo Slávie do 23 rokov. Trénerka Žirková tak mala k dispozícii len 9 hráčok. Tri jej najviac bodujúce zverenkyne tak odohrali vyše 37 minút. Lindsey Pulliam nestriedala ani raz a za 40 minút na palubovke nazbierala 23 bodov, pričom premenila všetkých 8 svojich trestných hodov. Skvelé double-double zaznamenala Žofia Hruščáková, ktorá si pripísala až 30 bodov a až 19 doskokov. Bystrické pumy vyhrali aj napriek tomu, že boli vo vedení spolu len 27 sekúnd. Ružomberčanky boli strelecky úspešnejšie, a to najmä spoza trojkového oblúka. Hostky si zas pomohli výraznou prevahou v doskokoch (33 – 52).

Basketbalistky banskobystrickej Slávie vo finále extraligy vyzvú úradujúce majsterky – Piešťanské Čajky. Prvý duel série, hranej na tri víťazstvá, je na programe v sobotu 15. apríla v Piešťanoch. Domáci finálový zápas by, podľa predbežného rozpisu, mali hrať bystrické pumy v stredu 19. apríla.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Ťažko sa hodnotí zápas, ktorý vyhráte v poslednej minúte. Mali sme veľmi zlý úvod. Nechali sme Ružomberčanky naštartovať vlak, ktorý sa už ťažko zastavoval, ale v poslednej minúte sme zatiahli ručnú brzdu a odviezli si víťazstvo 3:0 na zápasy. Ružomberčanky viedli, ale vždy sme ich udržali na pár bodov, boli sme na dostrel. Lindsey dala rozhodujúcu strelu, ale ako jeden tím sme bojovali až do konca. Dievčatám gratulujem, sľúbila som im tri dni voľna. Na každom z nás bolo vidieť, že tie emócie po takom závere boli silné. Nastavili sme si spoločný cieľ, ktorý sme splnili. Teraz s odstupom, s pohárom vína v ruke, vo mne prevládajú veľmi pozitívne emócie.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, 30 bodov a 19 doskokov v zápase: „Opäť nám ušiel začiatok a nechali sme Ružomberok, aby sa úplne ľahko dostal na koňa. Skoro sa nám to stalo osudným, avšak musím povedať, že som veľmi pyšná na dievčatá, na celé družstvo, lebo sme prehrávali 39 a pol minúty, ale nevzdali sme sa a bojovali sme do konca. Nakoniec si myslím, že sme aj zaslúžene vyhrali. Veľká vďaka patrí fanúšikom, samozrejme našim, ale musím pochváliť aj ružomberských, ktorí nás „povzbudzovali“ celý zápas, a tým pádom nás hnali dopredu. Vytvorili nám také prostredie, v ktorom nám nedovolili vzdať sa a dotlačili nás k takémuto výkonu. Donútili nás siahnuť si na dno síl.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 23 bodov v zápase: „Bol to tuhý boj. Súperky na nás vybehli, boli extrémne bojovné a pripravené hrať naplno od prvej sekundy. My sme sa však nepoložili, bojovali sme a napokon našli spôsob, ako zvíťaziť. Pred rozhodujúcou trojkou som sa pozrela na časomieru a vedela som, že musím ísť agresívne do zakončenia po clone. Videla som ale, ako obrankyňa urobila krok vzad, tak som vystrelila. Prečo sa mi práve v Ružomberku tak darí? Myslím si, že je to práve tým prostredím. Tá energia, a hlavne nepriazeň domácich fanúšikov voči nám ma nabíja. Aj samotný fakt, že je to play-off, mi dáva ešte viac energie a zápalu do hry.“

Niké Extraliga žien – semifinále play-off – 3. zápas – sobota 01.04.2023, 17.00 h – ŠH Koniareň – Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 68:71 (25:19, 40:35, 57:56)

Štvrtiny: 25:19, 15:16, 17:21, 11:15. Rozhodovali: Zubák, Obertová, Sirocký. Diváci: 800. Konečný stav série: 0:3.

Zostava MBK Ružomberok a body: Svetlíková 13, Buknová (C) 11, Havranová 11, Dovčíková 10, A. Andělová 5 (Jarošová 13/3 trojky, Urbanová 5, Štefančová 0). Tréner: J. Suja.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 30/19 doskokov, Pulliam 23, Nofuente 8, Holíková 6, Kozáková 3 (van Dalen (C) 1, Da Cruz 0, Grigerová 0, D. Kollárová 0). Trénerka: Z. Žirková. Asistent: M. Suriak.

TH: 7/11 – 18/23, trojky: 9/22 – 1/9, fauly: 23 – 18, doskoky: 33 – 52, asistencie: 16 – 15, zisky: 6 – 9, straty: 15 – 18, bloky: 2 – 1, streľba z poľa: 26/65 (40%) – 26/71 (36%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.