Len minulý štvrtok sa staronový primátor a novozvolení mestskí poslanci ujali svojich pozícií v novom funkčnom období rokov 2018-2022. Bol medzi nimi aj zvolený poslanec za Fončordu Vladimír Hiadlovský. Ten však po pár dňoch zvážil svoje pôsobenie v mestskom parlamente.

Vladimír Hiadlovský, inak rektor Univerzity Mateja Bela, ktorý bol 10. novembra zvolený s počtom 1731 hlasov za poslanca mesta Banská Bystrica za obvod Fončorda, sa vzdal svojho mandátu. Stalo sa tak len krátko po tom, čo po boku svojich kolegov zložil poslanecký sľub. Ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva bolo len v uplynulý štvrtok.

„Pán primátor sa stretol s pánom rektorom Hiadlovským, ktorý ho o vzdaní sa mandátu informoval,“ potvrdila pre BBonline.sk hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Dominika Mojžišová.

Rektor Univerzity Mateja Bela bol v posledných týždňoch pod tlakom médií a verejnosti v kauze rigoróznej práce predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorú mal pred rokmi obhájiť práve na UMB. Škola vyhovela pôvodnej požiadavke Danka na zabránenie zverejnenia jeho práce, čo vyvolalo vlnu kritiky i protesty pred rektorátom UMB. Samotný Hiadlovský však bol následne jedným z iniciátorov výzvy, aby Andrej Danko zverejnenie práce povolil. To sa neskôr i stalo. Na pôde UMB tiež vznikla komisia na preskúmanie podozrení z plagiátorstva na právnickej fakulte.

Prvým náhradníkom na Fončorde, na základe výsledkov volieb z 10. novembra, je Peter Pohančaník, riaditeľ Folklórneho súboru Urpín. Podľa informácií BBonline.sk post prijme, a bude tak zastupovať tento volebný obvod v mestskom parlamente. Sľub by mal zložiť na najbližšom zasadnutí, ktoré je naplánované na 18. decembra. Na potenciálne novom rozložení síl v zastupiteľstve sa ale nič nemení. Pohančaník, rovnako ako Hiadlovský, sa už pred voľbami z pozície nezávislého kandidáta hlásil k podpore Jána Noska.