Na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici sa v priestoroch historickej radnice vo štvrtok podvečer ujali svojich funkcií, pre funkčné obdobie rokov 2018 až 2022, novozvolení poslanci a staronový primátor.

Na programe slávnostného ustanovujúceho zasadnutia mestských poslancov, ktoré sa len po druhýkrát v novodobej histórii mesta odohrávalo bez odovzdávania insígnií novej hlave mesta, bolo najmä skladanie sľubov jednotlivých zvolených zástupcov. Skladanie sľubu Jána Noska, ktorý vo voľbách 10. novembra získal hlasy až 18 281 Banskobystričanov, uviedol doterajší prvý viceprimátor Jakub Gajdošík. Samotnému Noskovi už potom skladali sľub zvolení poslanci.

Tí však na prvom, podľa niektorých trochu narýchlo zvolanom ustanovujúcom zasadnutí, neboli v kompletnom zložení. Chýbal predseda najväčšieho opozičného klubu Banskobystrická alternatíva Vladimír Pirošík či nový poslanec hlásiaci sa rovnako k BBA Andrej Leitner. Pri skladaní sľubu víťaza volieb však chýbal aj jeho najväčší vyzývateľ v primátorskej voľbe a zvolený mestský poslanec za južné časti mesta Igor Kašper (SaS, OĽANO, KDH, SME RODINA, PS). Chýbajúci poslanci zložia sľub na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva, ktorého sa zúčastnia.

Voľby do mestského zastupiteľstva: Ako uspeli či neuspeli jednotliví kandidáti

O zložení poslaneckých klubov, zriadení a zložení komisií zastupiteľstva či výborov mestských častí, ale napríklad aj plate primátora či vlastnom zasadacom poriadku, by mali poslanci hovoriť na najbližšom rokovaní, 18. decembra.

Na svojom úvodnom zasadnutí ešte novozvolené zloženie zastupiteľstva rozhodlo aj o tom, ktorí poslanci budú v nasledujúcich štyroch rokoch okrem primátora vykonávať občianske obrady. Sobášiť budú Katarína Čižmárová, Martin Klus, Radovan Ocharovich, Marcel Pecník, Vladimír Sklenka a Lucia Skokanová.

O viceprimátoroch ešte rozhodnuté nie je

Rozloženie politických síl v zastupiteľstve naznačuje, že napriek znovuzvoleniu Jána Noska za primátora, môže nastať zmena na postoch viceprimátorov. „Zatiaľ o tom nebudeme hovoriť. Potrebujeme si prerokovať s jednotlivými klubmi ich predstavy. Predpokladám, že v priebehu týždňa budeme vedieť tieto ďalšie personálne zmeny oznámiť,“ povedal primátor Ján Nosko.

Aj keď po voľbách bolo viac menej jasné, že väčšina – až 19 z 31 zvolených poslancov, sa pred voľbami hlásilo k podpore Jána Noska, zastupiteľstvo bude hrať viacerými farbami. Zatiaľ čo primátorova koalícia, vrátane pôvodne nezávislých osobností, sa v predošlých štyroch rokoch najskôr hlásila ku koalícii SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS, ktorá sa neskôr čiastočne rozpadla, tentokrát sa majú podporovatelia Jána Noska rozdeliť do viacerých klubov.

Niektorí nezávislí kandidáti podporujúci Jána Noska tentokrát nechcú spájať svoje meno s vládnymi stranami. Priamo za koalíciu strán SMER-SD a SNS bolo zvolených osem poslancov, ktorí pravdepodobne v tomto počte vytvoria i poslanecký klub. Osem poslancov možno radiť ku nezávislým podporovateľom Jána Noska a priradiť ku koalícii možno aj troch poslancov doterajšieho klubu Srdcom Bystričania.

V opozícii skončí zrejme osem členov klubu Banskobystrická alternatíva a traja poslanci zvolení za koalíciu SaS, OĽANO, KDH, SME RODINA, PS.

Nezávislou zatiaľ zostáva poslankyňa za Radvaň Erika Karová. „V rámci zastupiteľstva zostávam nezaradená, hľadám si svoju cestu. Som nováčik, ale nevylučujem, že vstúpim do niektorého klubu. Rozprávala som sa s klubom nezávislých, ale tam sme zatiaľ cestu nenašli, takže uvidíme,“ priblížila pre BBonline.sk.

„Poslancov zvolili obyvatelia mesta. Majú svoj mandát. Je tam množstvo poslancov, ktorí majú skúsenosti s komunálnou politikou, sú tam aj nové tváre. Verím, že je to také vhodné doplnenie toho spektra. S tvorbou zastupiteľstva som spokojný. Sú to ľudia, s ktorými sa dá komunikovať,“ zhodnotil zloženie pléna primátor Ján Nosko.

Opozícia voči Jánovi Noskovi sa v pléne mestského zastupiteľstva po voľbách oslabila. „Výsledky volieb z pohľadu Banskobystrickej alternatívy hodnotím ako čiastočný neúspech. Čakali sme, že budeme mať väčšie zastúpenie. Stavali sme kvalitných a dobrých ľudí. Bohužiaľ dopadlo to, ako to dopadlo. O spolupráci je dnes predčasné hovoriť. Dnes ešte nevieme, kto kde bude, a rovnako tak sme ešte nehovorili o prienikoch programových tém. Vieme, že už sú nejaké úvahy o viceprimátoroch. Banskobystrická alternatíva rovnako zvažuje, či neponúkne takéto zastúpenie,“ zhrnula členka klubu BBA a poslankyňa za Fončordu Hana Kasová. Samotný primátor pred voľbami spoluprácu s opozíciou v podobe BBA otvorene kritizoval.

Nováčikovia aj s konkrétnymi cieľmi

V 31-člennom zastupiteľstve zasadlo celkom osem úplne nových tvárí, ktorí tak doplnili svojich poslanecky skúsenejších kolegov.

„Veľmi by som chcela prepojiť prácu v Rooseveltovej nemocnici s prácou poslankyne v mestskom zastupiteľstve. Tým, že Rooseveltova nemocnica je v meste najväčším zamestnávateľom, musíme si vzájomne pomáhať,“ hovorí Miriam Lapuníková (nez.), novozvolená poslankyňa MsZ a inak riaditeľka FNsP F. D. Roosevelta.

„Budeme spoločne riešiť to inkriminované parkovanie, ktoré je problémom v okolí nemocnice. Bol už medializovaný aj projekt parkovacieho domu, ktorému bude potrebné výrazne pomôcť a najmä urobiť osvetu, aby to bolo prijaté správnym spôsobom a nevznikali zbytočné pochybnosti. Určite je pre mňa dôležité aj prepojenie sociálnej sféry v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a vznikajúci projekt Zdravé mesto má veľa spoločného aj s nemocnicou,“ doplnila svoje konkrétne ambície Lapuníková.

„V prvom rade je to pre mňa niečo nové a obrovská výzva. Šport mi dal tú silu, aby som sa vydal aj na takúto životnú púť a rozhodol som sa kandidovať. Samotní občania vo mňa vložili vieru, aby som do toho išiel, sami ma oslovili. Veľa Bystričanov poznám, viem aké majú problémy, často sa mi zdôverujú a majú nápady, čo by bolo vhodné pre mesto urobiť. Preto som sa rozhodol, že áno, poďme to skúsiť. Budem sa snažiť prepájať tých ľudí so zastupiteľstvom a samosprávou,“ povedal pre BBonline.sk najúspešnejší slovenský zápasník v thajskom boxe a teraz už i mestský poslanec za Radvaň Vladimír Moravčík (nez.).

„Ako športovec by som bol najradšej, aby bolo športovísk čo najviac, aby mali deti kde športovať. Športovísk ale pribúda, je ich možno aj dosť, ale veľakrát nemajú rodičia čas, aby s deťmi na to športovisko išli. Budeme preto musieť hľadať riešenia aj pre toto. Chcem, aby Bystrica prosperovala, a okrem športovísk sa mám záujem venovať aj staršej komunite a tvorbe oddychových zón,“ doplnil.

Novou tvárou v zastupiteľstve je aj poslanec za Sásovú Martin Majling (nez.), ktorý dosiaľ pôsobil ako ekonóm mestskej organizácie ZAaRES. „V prvom rade je mojim cieľom to, k čomu sme sa hlásili, a to k programu pána primátora. Verím, že bude napĺňaný tak, ako bol deklarovaný. V Rudlovej a Sásovej sa budem snažiť vyhovieť občanom s ich každodennými problémami a pomôcť im ich riešiť. Z hľadiska mojej profesie som sa stretával s množstvom podnetov a žiadostí občanov, ktoré som sčasti vedel aj tak riešiť, ale ako poslanec ich budem vedieť lepšie presadzovať. Chcel by som koncepčnejšie pristúpiť ku údržbe zelene, detským ihriskám a pieskoviskám. K oblastiam, v ktorých som naozaj ako doma a vidím v tom rezervy, ktoré sa dajú riešiť, aby boli občania ešte spokojnejší,“ priblížil Majling.

[poll id=51]