Program rozvoja bývania mesta Banská Bystrica do roku 2035 je strategickým dokumentom, ktorý má ovplyvniť bytovú politiku v meste a vzniká aj za účasti verejnosti. Momentálne sa dokončuje jeho analytická a strategická časť.

Tvorba Programu rozvoja bývania sa oficiálne začala ešte v roku 2024 v rámci otvoreného participatívneho procesu. „ V súčasnosti prebieha spracovanie strategickej časti programu, pričom analytická časť je už takmer hotová. Informácie o procese a priebehu pracovných skupín priebežne zverejňujeme na webovej stránke mesta Banská Bystrica,“ uvidela Ivica Gašparovičová, vedúca oddelenia územného plánovania MsÚ a odborná garantka tvorby dokumentu.

Mesto sa rozhodlo zapojiť do prípravy tohto strategického dokumentu aj verejnosť. Vytvorená bola externá pracovná skupina, do ktorej bolo osobne oslovených približne 70 ľudí – cez radničné noviny, webstránku mesta či sociálne siete. Na pravidelných stretnutiach sa aktívne zúčastňovalo v priemere 15 až 20 ľudí. Do procesu tak boli zapojení odborníci, zástupcovia komunít, ako aj samotní obyvatelia. V budúcnosti budú mať možnosť verejnosť pripomienkovať návrh dokumentu pred jeho finálnym schválením. „Relevantné pripomienky budú zapracované do finálneho dokumentu,“ dodala Gašparovičová.

Čo dokument prinesie?

Program rozvoja bývania bude odpovedať aj na aktuálne výzvy v oblasti bývania, no konkrétne ciele zatiaľ nie sú zverejnené – dokument je ešte v štádiu prípravy. Už teraz je však zrejmé, že súčasná bytová situácia si riešenia vyžaduje. Mesto má k dispozícii 314 nájomných bytov, no v len poradovníku na bývanie je aktuálne približne ďalších 330 žiadateľov.

Výsledok bude strategickým nástrojom mesta v oblasti plánovania, výstavby a podpory bývania. Má ponúknuť konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu zlepšiť dostupnosť a kvalitu bývania v meste, reagovať na demografický vývoj či sociálne potreby obyvateľov.