
Banská Bystrica má v súčasnosti k dispozícii 314 nájomných bytov. Výstavba nových dlhodobo zaostáva, ale mesto nateraz aspoň upravilo podmienky pre súčasné byty. Zmeny v nariadení vyplynuli z praxe.
Mestské zastupiteľstvo na svojom februárovom rokovaní odsúhlasilo zmeny vo Všeobecne záväznom nariadení mesta o nakladaní s bytovým fondom. Poslanci znížili finančnú zábezpeku z pôvodného šesťnásobku na trojnásobok sumy nájmu konkrétneho prideleného bytu, čím sa byty stanú dostupnejšie pre žiadateľov. Zjednoduší sa aj možnosť výmeny nájomného bytu za iný, ak u nájomcov dôjde k zmene životnej situácie.
Zmena tiež podstatne uľahčí životnú situáciu príbuzných pri úmrtí nájomcu bytu, ktorí s ním v nájomnom byte bývali. Ako povedala predsedníčka Komisie MsZ pre sociálny rozvoj, bývanie a zdravie, Diana Javorčíková (Bystrica má na viac), doteraz platilo, že ak nájomca zomrel, rodina sa musela z bytu vysťahovať. “Je to pozitívny ústretový krok. Ak nájomca, na ktorého je vystavená zmluva o nájme mestského bytu zomrie, tak mesto ponúkne pozostalým, ktorí v byte bývali, možnosť uzavretia novej zmluvy,” uviedla.
Pomoc pre týrané osoby
Ďalšou zmenou je predĺženie doby nájmu. Ako vysvetlila Diana Javorčíková, niektorým nájomníkom sa zmluvy uzatvárajú vždy len na jeden mesiac dopredu a každý mesiac si novú zmluvu musia prísť osobne podpísať na mestský úrad. “To vzniklo ako prevencia proti neplatičom. Tento problém však už pominul a máme veľa zodpovedných nájomcov, ktorí nájom platia trvalými príkazmi načas. Takže som navrhla, aby sa u nájomcov, ktorí majú rok dobrú platobnú disciplínu ten čas predĺžil aspoň na tri mesiace, aby mesto týchto nájomníkov nešikanovalo a aby títo ľudia nemuseli žiť v neistote, či o byt neprídu, čo nie je príjemné.” Ak táto zmena neprinesie problémy, podľa by sa táto lehota mohla v budúcnosti zvýšiť aj na šesť mesiacov.
Zjednodušenia pridelenia bytu sa dočkajú aj týrané osoby. Malá časť bytového fondu je podľa poslankyne vyčlenená pre naliehavé prípady. O tieto byty môžu žiadať napríklad aj ľudia týraní blízkou sobou. “Doteraz platilo, že takýto žiadateľ nesmie byť majiteľom bytu alebo domu, ale v praxi je to tak, že týraná manželka alebo manžel je väčšinou spolumajiteľom bytu alebo domu, z ktorého uteká. Aj to doteraz síce mesto mohlo akceptovať, muselo však už prebiehať rozvodové konanie. Ale ten týraný partner potrebuje nájomné bývanie ešte kým sa jeho prípad vyšetruje, ešte predtým, než začne súdne konanie. Cez to sito nám doteraz mohli prepadnúť týrané osoby, preto sa bude každý takýto prípad posudzovať individuálne,” povedala predsedníčka Komisie pre sociálny rozvoj, bývanie a zdravie.
Sedem dní a dosť
Na základe pripomienky poslanca Tomáša Sobotu (bez klubovej príslušnosti), žiadatelia už nebudú musieť predkladať potvrdenie o úhradách za miestne dane a poplatky, keďže toto si mesto môže overiť samo bez toho, aby bol touto požiadavkou zaťažený žiadateľ. Mesto tiež na základe pripomienky poslanca upresnilo, že nájomník stratí možnosť uzavretia novej nájomnej zmluvu a bude natrvalo vyradený z evidencie v prípade, ak sa uňho opakovane viac ako sedem kalendárnych dní bez súhlasu mesta zdržiavajú neprihlásené osoby.
K vylepšeniu detailov všeobecne záväzného nariadenia prispela svojimi pripomienkami aj mimovládna organizácia CKO.