V tónoch bicích jedného bubeníka, vznáša sa nad banskobystrickým námestím Aladin na lietajúcom koberci a len, len že sa nezrazil so Supermanom, ktorý priletel pod Urpín.
Nie, toto nie je začiatok jednej dobrej hollywoodskej paródie na rozprávkové bytosti. Toto je banskobystrická realita, ktorá nás bude ešte pár týždňov mátať. Trojica, aj podľa našej ankety najpravdepodobnejších kandidátov, ktorí môžu zasadnúť na horúce primátorské kreslo, by sa totiž práve takto dala viac či menej priblížiť.
Z dohody len bezvýznamný kus papiera
Pravicové sily v meste pod Urpínom si boli vedomé toho, že jedine jednotným postupom a jedným silným primátorským kandidátom môžu konkurovať trvale zjednotenej ľavicovej frakcii. Veď ako ukazujú takmer všetky voľby, v Banskej Bystrici je pomer ľavicových a pravicových voličov pomerne vyrovnaný. Napriek tomu sme po Stanislavovi Mikovi (nominantovi VPN a KDH) po prvých komunálnych voľbách, nemali pravicového primátora. Ešte v júni podpísali najsilnejšie stredo-pravé strany v meste pod Urpínom prehlásenie o spoločnej vôli vytvoriť pre voľby primátora a poslancov mestského zastupiteľstva spoločnú koalíciu. Čo si zatiaľ neuvedomili je, že ísť spoločne len do volieb poslancov bez silného primátorského kandidáta je takmer bezvýznamné. No nateraz všetko nasvedčuje tomu, že ani jeden kohút v prospech iného neustúpi. Aj keď už aj nevýrazný nominant SDKÚ-DS Martin Baník otvorene hovorí o potrebe zjednotenia.
Späť k našej hollywoodskej paródii. Pôvodne sa špekulovalo o tom, že spoločným kandidátom pravicových strán by sa mal stať bývalý obľúbený učiteľ, neskôr hovorca Lesov SR, ktorý sa do povedomia verejnosti dostal, spolu s kolegami, vystúpením proti pomerom v štátnom podniku a následnom prepustení – Peter Gogola. Ten však ešte v druhej polovici júna oznámil svoju kandidatúru a prekvapil tak nielen Bystričanov, ale zrejme aj strany, od ktorých očakával podporu. Bubeník „Voľného združenia nezáväzného charakteru“ má, nielen vďaka propagačnej dvojstrane v jednom z najčítanejších týždenníkov, širšiu podporu Banskobystričanov. Lenže mesto v súčasnej chvíli potrebuje na primátorskú stoličku skúseného, poriadne obratného a použime snáď aj to neobľúbené slovíčko – krízového manažéra. Tu zatiaľ rodený Komárňan nemal ako výraznejšie prezentovať svoje schopnosti. Podľa našej ankety najpravdepodobnejšiemu nástupcovi Ivana Saktora tak chýba to najpodstatnejšie.
Opakom je donedávna tajomný Bystrický Superman – podnikateľ Miroslav Rybár, ktorý sa od prvých chvíľ do primátorovania nehrnul, ale zdá sa, že ho do toho tlačia okolnosti. Už pred rokom, kedy vyšiel so svojim schránkovým letákom mnohých pobúril a mnohým dal poukázaním na problémy za pravdu. Človek zjavne marketingu znalý oslovuje aj také skupiny ľudí, ktoré ostatní podchytené nemajú, ale či by to vďaka občasnému pamfletu a internetovej kampani stačilo na hlavu mesta je otázne.
Ľavica vsádza na osvedčený recept
Najsilnejšia slovenská politická strana SMER-SD zostala po parlamentných voľbách mimo hlavného koryta a tak zákonite potrebuje posilniť svoje pozície v regiónoch. Navyše keď svojich bývalých ministrov a významných predstaviteľov ponúka veľkým mestám za primátorov. Bývalý obľúbený minister zdravotníctva Richard Raši sa bude uchádzať o post primátora Košíc, bývalého riaditeľa Diaľničnej spoločnosti Igora Chomu nominovala strana v Žiline, no a pod Urpínom sa už oficiálne bude o post primátora uchádzať ex-minister dopravy Ľubomír Vážny. O kandidatúre ktorého, sme ako prví informovali už pred niekoľkými týždňami. Na rozdiel od Rašiho sa nedá pri tomto rodákovi zo Žiliny, ale už roky Banskobystričanovi, hovoriť o všeobecnej obľúbenosti. Počas jeho pôsobenia v rezorte dopravy sa totiž objavilo množstvo škandálov a ďalšie sa vynárajú po jeho odchode. Práve z posledného, okolo predraženej rekonštrukcie ministerskej kancelárie, sa medzi recesistami zrodila prezývka Aladin. Súčasný minister Figeľ totiž na príklade mimoriadne predražených kobercov podotkol, že tieto by mohli byť aj lietajúce.
Bývalého predsedu predstavenstva ľupčianskej Biotiky si ale verejnosť pod Urpínom spája najmä s pridaním severného obchvatu nášho mesta k PPP projektu dostavby rýchlostnej cesty R1 od Trnavy po Banskú Bystricu. A práve na tom chce, a v podstate len na tom môže, exminister vo svojej kampani a po prípadnom zvolení stavať, čo potvrdil aj na svojej piatkovej tlačovej konferencii potľapkávaný po pleci bývalým premiérom Róbertom Ficom. V čase keď sa v pravicovom spektre črtajú až traja, nebodaj aj viacerí barani, je to smrtiaca zbraň, ktorá sa už v mnohých voľbách ukázala, ako víťazná.
Nastal aj v červenej Bystrici čas pre nezávislých?
Politika miest by sa mala robiť pre ľudí a bez straníckych záujmov. Najlepšie lokálpatriotmi pre svoju obec, mesto. Pretože stranícke centrály nemôžu diktovať život v mestách, nemôžu neustále dosadzovať svojich ľudí na pozície v úradoch samosprávy. Takto sa to nikdy nebude dať robiť dobre. Aspoň to je môj názor. Teší ma, čo sa deje v iných mestách. Povedzme si na príklade Prešova, kam sa vrátil rodák a uznávaný právnik Pavol Hagyari. Aj keď mu s jedlom príliš rástla chuť, Prešovčania majú konečne pocit, že sa o nich niekto zaujíma, niečo sa deje. Ďalší príklad – mesto Martin. Na Turci si zvolili herca a manažéra Andreja Hrnčiara a rovnako sa začali hýbať ľady, zaviedol sa projekt transparentné mesto, alebo priamo pre ľudí projekt digitálne mesto. Nezávislým kandidátom nemôže byť ktokoľvek, dokonca nevravím ani to, že by to mal byť človek úplne „čistý“ v straníckych kontaktoch. Naopak, čím viac kontaktov človek má, tým lepšie. Len od nich nemôže byť závislý. Teraz vsuvka vyplývajúca z mojej funkcie šéfredaktora portálu. Každý z oficiálnych kandidátov dostane už čoskoro priestor na našom portáli v rámci rôznych pripravovaných volebných špeciálov. Presvedčiť, možno dokonca o opaku, budú tak môcť nielen mňa, ale najmä vás – našich čitateľov.
Budú voľby zaujímavé?
Podľa predpokladov verejnosti to vyzerá tak, že prvým mužom tohto mesta sa stane jednoznačne škandálmi opradený exminister dopravy Ľubomír Vážny. Lenže aj naša webová anketa (pod článkom – stále môžete hlasovať) naznačuje, že najmä Peter Gogola by mohol byť potenciálne silným kandidátom. Avšak tu musíme prizerať aj na fakt, že voliči strany SMER sú zodpovednejší vo voľbách, ako internetových anketách. Mladšia a stredná generácia, ktorá po väčšine bude stáť na strane Gogolu alebo Supermana Rybára, bude musieť dostať ešte ďalšiu motiváciu, aby nakoniec prišla rozhodnúť. Tou motiváciou musí byť šanca na úspech. Tá bez spomienky na Svätoplukove prúty nepríde a tak si môže ľavica na ďalšie štyri roky pripravovať ľudí na samosprávne posty.
Prečítajte si staršie vydania Tak banskobystricky…
Prečítajte si profil autora tu…
[poll id=4]