Pred pár dňami sme vám priniesli prvý výstup z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre portál BBonline.sk začiatkom mesiaca realizovala spoločnosť REGIONAL MEDIA. Až 845 Banskobystričanov odpovedalo v uliciach mesta na otázky anketárov.

Z prieskumu vyplynulo, že v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať v marci 2012, odovzdajú Banskobystričania až 37,79% hlasov strane SMER – sociálna demokracia, nasledovala by Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana s 24,42% hlasmi a Sloboda a Solidarita s 18,59%. Kompletné výsledky si môžete pozrieť v staršom článku, alebo aj v priloženom dokumente nižšie…

Strana SMER-SD dominuje najmä u strednej generácie. (foto: BBo/B. Račko)

Zaujímali nás však aj ďalšie preferencie Banskobystričanov. Zaujímavé rozdiely priniesli jednotlivé vekové kategórie. U mladých voličov vo veku od 18-30 rokov zvíťazila v prieskume suverénne strana Sloboda a Solidarita s takmer 60% v tejto vekovej kategórii. Pri strednej generácii však táto strana získala už len 7,58% a pri ľuďoch nad 55 rokov len 2,56%. O čosi konštantnejšie výsledky vykazujú veľké tradičné strany. SMER-SD suverénne vedie pri najpočetnejšej vekovej skupine od 30 do 55 rokov s 51,6% podporou a v najstaršej vekovej kategórii presiahol 32%. SDKÚ-DS má takisto najsilnejšiu podporu pri strednej generácii – 29,74% a pri najstaršej kategórii už o niečo slabšiu 23,72%. Obe tradične najvýraznejšie politické formácie zároveň u mladej generácie získali podiel okolo 13%. KDH a SNS sa výraznejšie presadili len pri najstaršej vekovej kategórii. SNS pritom v dvoch mladších vekových kategóriách nedosiahla ani na 2% a KDH zaznamenalo v najmladšej i strednej vekovej kategórii preferenciu do 5%.

Prieskum sa zameral aj na názorový vývoj voličov v porovnaní s uplynulými voľbami. A ako z prieskumu vyplynulo, najvýraznejšou zmenou je veľký nárast počtu ľudí, ktorí sa volieb nezúčastnia. Ten vyplýva z demotivácie obyvateľstva politickou situáciou. Takýchto ľudí pritom nachádzame na oboch stranách politického spektra. Najväčší odliv voličov by podľa prieskumu zaznamenala strana SDKÚ-DS, od ktorej by sa odvrátilo až takmer 40% jej voličov z uplynulých volieb. Títo voliči by sa v pomerne veľkej miere presunuli k strane Sloboda a Solidarita, s omnoho menším percentom to však platí aj opačne. Strana SMER-SD by v Banskej Bystrici stratila vyše 22% svojich voličov z uplynulých volieb.