Banskobystričania by v predčasných voľbách do parlamentu poslali len štyri politické strany, pričom prevahu majú stredo-pravé subjekty. Aj pod Urpínom však dominuje strana SMER – sociálna demokracia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti REGIONAL MEDIA, s.r.o., ktorá ho pre portál BBonline.sk realizovala v dňoch od 4. do 11. novembra 2011.

Strana Róberta Fica dominuje celoslovensky i v Banskej Bystrici. (foto: BBo/Branislav Račko)

Na otázky anketárov v uliciach mesta odpovedalo 845 respondentov, z ktorých bolo vyše 47% vo veku medzi 30 a 55 rokov, vyše 26% tvorili starší Banskobystričania a len o zhruba percento menej predstavovali respondenti medzi 18-30 rokov. Anketári im položili nasledovnú otázku: Ktorú stranu plánujete voliť v marcových parlamentných voľbách?

Z oslovených respondentov, ktorí súhlasili s odpoveďou sa 19% neplánuje zúčastniť marcových predčasných parlamentných volieb. Takmer 4% respondentov ešte nie je rozhodnutých, komu odovzdá svoj hlas. Podľa prieskumu by predčasné parlamentné voľby podľa banskobystrických voličov vyhrala strana SMER – sociálna demokracia, ktorá by získala 37,79% hlasov respondentov, nasledovala by Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana s 24,42% hlasov. Sloboda a Solidarita by v Banskej Bystrici získala 18,59% a do parlamentu by sa podľa obyvateľov mesta pod Urpínom dostalo ešte Kresťanskodemokratické hnutie s 9,37%.

Pre vstup do parlamentu je potrebných 5%, ktoré by podľa tohto prieskumu nedosiahla Slovenská národná strana so 4,92% hlasov, nasleduje strana MOST – HÍD s 1,69% či Strana maďarskej koalície – Magyar Koalíció Pártja s 1,23%. Ďalšie strany nedosiahli ani 1%.

Ktoré strany dominovali v jednotlivých vekových kategóriách? Ako sa zmenili politické názory Banskobystričanov od minulých parlamentných volieb do dnešného dňa? Odpovede na tieto otázky nájdete na portáli BBonline.sk už v najbližších dňoch.