Hodiny štúdia hry, disciplína a čas. Zaujímavý príbeh Banskobystričana Jozefa Otta, ktorý žil naoko bezstarostným životom. Voľnosť cestovať, živiť sa pokrom z ktoréhokoľvek kúta sveta, či veľa „žúrok“. Človek sa však vyvíja, Jozef prešiel zaujímavým prerodom, upustil od materiálneho života, zmenil pohľad na svet a celé to zhmotnil v knihe: POKER, LÁSKA, BOH.

Zvuk zvončeka oddeľujúci vyučovaciu hodinu od prestávky na jednej z banskobystrických stredných škôl bol na úplnom prvopočiatku. Skupinka spolužiakov vyťahuje karty, aby naplno využila pár minút na hru, ktorá bola v tom čase tak trochu tabu. Poker.

„Mám síce 30 rokov, no pamätám si, akoby to bolo včera. Fascinovalo ma to. Čím viac som študoval hru a hral, tým viac som si uvedomoval, že pri dodržiavaní určitých pravidiel, to môže byť môj hlavný zdroj príjmu,“ priblížil svoje začiatky Jozef Otto.

Bezstarostný život

Netrvalo dlho a Jozef sa stal profesionálnym online pokrovým hráčom so všetkými výhodami, ktoré k tomu patria. Zobudíte sa, spravíte si raňajky, sadnete za virtuálny pokrový stôl a zarábate peniaze o ktorých rovesníci môžu len snívať. Výlety, drahé oblečenie, bary, zábava. To bola Jozefova realita dlhé roky. Možno málokto z nás si však uvedomuje, že bežná práca má veľký sociologický význam. Kolegovia, obyčajné pracovné dialógy, pocit, že človek niekde patrí. Z pohodlia domova sediac za stolom, tieto veci absentujú.

„Každá minca má dve strany a platí to aj pri pokri. Na jednej strane dáva slobodu, na strane druhej človek žije v bubline. Je veľmi dôležité vyvažovať život inými aktivitami. Nestratiť kontakt s reálnym svetom. Predsa, tráviť väčšinu dňa pred monitorom alebo v kasíne nie je zdravé,“ dodáva Jozef.

Lopata do ruky

Všetko je pominuteľné, v tomto prípade to nie je len obyčajné klišé. Platí to aj v prípade mladíka spod Urpína.

„Po desiatich rokoch prišla kríza. Hra ma vôbec nebavila, pocit vyhorenia bol čoraz väčší a väčší. Prišla nová vášeň, úplne som prepadol knihám. Čítal som ich s veľkým nadšením a neutíchajúcim hladom po informáciách. Samozrejme, bolo potrebné sa niečím živiť. Skúsil som stavbu, či kníhkupectvo. Poviem úprimne, bol to pre mňa veľký šok. Jednak finančný, ale aj časový. Všetko bolo inak a ja som si to vyskúšal na vlastnej koži. Po 4 mesiacoch som sa k pokru opäť vrátil. Úprimne sa Skláňam pred každým človekom, ktorý ťažko pracuje, častokrát za minimálnu mzdu.“

Čierne na bielom

Na pozadí všetkého sa však diali veci. Vnútorný chtíč podeliť sa so svojimi myšlienkami a životným príbehom bol tak silný, že to zákonite muselo ísť na papier. V anotácii knihy POKER.LÁSKA.BOH sa dozvedáme, že Jozef Otto prešiel absolútnym myšlienkovým prerodom a radikálne zmenil pohľad na svet.

„Zmena spočíva hlavne v tom, ako som sa pozeral na svet niekedy a ako sa na svet pozerám teraz. Moje hodnoty a priority sa oproti minulosti zmenili o 180 stupňov. Kedysi som materiálne hodnoty považoval za to najdôležitejšie v živote. Dnes viem, že práve tie nemateriálne veci nás robia skutočne šťastnými. Áno, ako sa hovorí, lepšie sa plače vo Ferrari ako v Trabante, no ide o to, že dnešná spoločnosť si príliš ulieta na materializme. Človek 21. storočia nájde skutočné šťastie v dokonalej rovnováhe medzi hmotným a nehmotným svetom. Úspech pre mňa bude, ak sa čitateľ po prečítaní knihy zamyslí nad životom ako takým a možno prehodnotí svoje hodnoty malým vnútorným auditom,“ uzatvára Jozef Otto.

Kniha je v predaji prostredníctvom kníhkupectiev, respektíve ich elektronických obchodov a tiež priamo u vydavateľa.