Premiéra v banskobystrickej Štátnej opere, Bystrická folklórna haravara, zatváranie Banoša, jarmok v Lopeji či Spievajúce múry v Ľupči. To je len malá časť podujatí, z ktorých si môžete vyberať tento víkend.

Priateľ Fritz v opere

Opera_Priatel FritzŠtátna opera – piatok, sobota 17. – 18. október

Štátna opera v Banskej Bystrici oslavuje 55. výročie svojho vzniku. V znamení tohto výročia sa nesie aj 21. ročník festivalu Banskobystrické hudobné dni, ktoré v piatok 17. októbra otvorí premiéra opery Pietra Mascagniho Priateľ Fritz,  v hudobnom naštudovaní Mariána Vacha a v réžii Dany Dinkovej. Na slovenskej opernej scéne je tento titul zinscenovaný po prvýkrát. Taliansky hudobný skladateľ Pietro Mascagni sa pri písaní opery Priateľ Fritz inšpiroval rovnomennou francúzskou poviedkou autorskej dvojice Emila Ercmanna a Alexandra Chatriana. Je to príbeh zámožného statkára a zaťatého starého mládenca Fritza, ktorý neočakávane zahorí láskou k roztomilej Suzel, dcére svojho priateľa.

Prvá premiéra v piatok 17. októbra (18.30 hod.), druhá premiéra v sobotu 18. októbra (18.30 hod.).

[youtube K_KMsx1Luqc 640 390]

Celoslovenský pochod za práva zvierat

Banská Bystrica – piatok 17. október, 16. hod.

V Banskej Bystrici a šiestich ďalších slovenských mestách sa v piatok 17. októbra uskutoční druhý pochod za prijatie nového návrhu zákona o ochrane zvierat. Pochod začína o 16. hod. na Huštáku, bude pokračovať cez Námestie SNP a ukončí sa pred Priorom. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

Bystrická folklórna haravara

bb haravaraGymnázium A. Sládkoviča – piatok, sobota 17. – 18. október

Šiesty ročník festivalu folklórnych súborov Bystrická folklórna haravara, začína v piatok 17. októbra zábavnou debatou s Martinom Urbanom na témy ako sú záludnosti tvorby choreografie či ako sa nestratiť v priestore. Večer to bude Tancovačka 1, v ktorej sa predstaví  folklórny súbor Hornád z Košíc.

Druhý deň festivalu (sobota 18. október) o 9. hod. sa otvorí Tanečný dom, v ktorom taneční majstri učia tancovať cigánske tance aj čardáš. Súboriáda – tanečné súťaže folklórnych súborov, je na programe od 14. do 16. hod. V galaprograme Tancovačka 2 (18. hod.) vystúpia folklórne súbory, sólisti, skupiny aj ľudové hudby. To všetko v Gymnáziu A. Sládkoviča na Komenského ulici. Záverečná Zábava pri muzike s ľudovou hudbou Michala Pagáča bude v sále na Hornej 21.

Krok spet v Záhrade

Záhrada CNK – piatok 17. október, 19. hod.

Krok Spet je hiphopová skupina z Banskej Bystrice, ovplyvnená žánrami funk a soul, používajúca staré hudobné prvky černošskej kultúry, ktoré oblieka do nového šatu s novým čistým zvukom. Koncert skupiny Krok spet začína o 19. hod.

Posolstvo lásky v židovskej kultúre

Radnica, Cikkerova sieň – piatok 17. október, 18. hod.

Prvým podujatím tohtoročnej Banskobystrickej hudobnej jesene bude piatkový koncert Posolstvo lásky v židovskej kultúre – Toujours l´amour. Na koncerte budú zastúpené viaceré žánre od klasickej hudby, operety, muzikálu, jazzu, filmovej hudby až po židovskú pieseň, od autorov ako sú G. Mahler, F. Kreisler, J. Wiliams, G. Gershwin, P. Abrahám, E. Kálmán, J. Bock, L. Pollack, L. Bernstein, A. L. Webber a ďalší. Účinkuje
Kvartet AndreaS: Andrea Stankovská Hallon (flauta, klavír), Dušan Stankovský (klavír), Štefan Reiter (husle), Juraj Alexander (violončelo). Koncert sa uskutoční v Cikkerovej sieni Radnice, začiatok o 18. hod.

Gábor Winand v Jazz Klube

Jazz Klub 12 – piatok 17. október, 21. hod.

Jedinečný koncert svetovej špičky, maďarského jazzového speváka Gábora Winanda, si v piatok večer môžete vychutnať v banskobystrickom Jazz Klube 12 (Horná 12). Gábora Winanda sprevádza Nothing but swing trio v zložení Klaudius Kováč (klavír), Róbert Ragan (kontrabas) a Peter Solárik (bicie). Začiatok koncertu o 21. hod.

[youtube Njdips9lZ7g 640 390]

Got Blue Balls + Intercity + DragDolls

Klub 77_Got Blue Balls, Intercity a DragDollsKlub 77 – piatok 17. október, 19. hod.

Got Blue Balls, Intercity a DragDolls, to sú tri kapely, ktoré v piatok večer zahrajú v banskobystrickom Klube 77. Got Blue Balls zo Sliača hrajú na Slovensku ojedinelý priamočiary kalifornský rock’n’roll. Nová formácia z Hlohovca – Intercity, hrá punk rock mixnutý jamajskou basou. Bratislavská kapela DragDolls sa orientuje hlavne na pôvodnú tvorbu. Vo svojej hudbe spája predovšetkým originálnu fúziu rocku pretkanú elektronickými a experimental prvkami. Piatkový koncert v Klube 77 sa začína o 19. hod.

Lopejský jarmok

Podbrezová – piatok 17. október, 9. – 18. hod. 

Ak sa vyberiete na Lopejský jarmok, ktorý sa v piatok koná v podbrezovskej miestnej časti Lopej, môžete sa tešiť nielen na stánky s jarmočným občerstvením ale aj na predajcov ľudových výrobkov. Šestnásty ročník Lopejského jarmoku sa začína o 9. hod.

Noc strachu a smiechu na zámku

Zvolenský zámok – piatok, sobota 17. a 18. október

Noci strachu a smiechu môžete tento víkend zažiť na Zvolenskom zámku. Tradičné dvojdňové strašidelné podujatie Noc strachu a smiechu na Zvolenskom zámku ponúka 60 tajuplných minút medzi nocou zahalenými zámockými múrmi, počas ktorých uvidíte výjavy z minulosti, verbovanie pirátov, recept na popravu, šerm a streľbu, dobovú krčmu a veľa iných prekvapení. Účinkujú: skupina historického šermu Ricasso, skupina historických scén Tormen a Divadlo na vysokej nohe. Začiatky vstupov v piatok aj v sobotu sú o 18., 20. a 22. hod.

Zatváranie Banoša

Zatvaranie BanosaAreál SOŠ Pod Banošom – sobota 18. október, 10. hod.

Farmársky trh, ukážka včelárenia, ochutnávka tradičných jesenných regionálnych jedál, ochutnávka chleba, detská škola varenia, škola štepenia ovocných stromčekov, výstavka domácich zvierat, tradičné remeslá, zdobenie medovníkov, animačné programy, hry a súťaže pre deti… To všetko a ešte viac ponúka podujatie Zatváranie Banoša, ktoré sa koná v sobotu v areáli banskobystrickej SOŠ Pod Banošom. O dobrú náladu sa po celý deň bude starať aj Ľudová hudba Jána Maka so sólistami.

Deväť dní o tom

Záhrada CNK – sobota, nedeľa 18. a 19. október

Festival o tehotenstve, rodičovstve a vzťahoch, ktorý sa začal v pondelok 13. októbra, pokračuje aj počas víkendu. V sobotu sa v Záhrade bude hovoriť o prvej pomoci pri chorobách a úrazoch detí – Dve lekárky radia (14. – 16. hod.), v nedeľu to bude koncert pre deti a ich rodičov, o deťoch a ich radostiach a starostiach – Dedo Jaro a jeho pesničkový svet alebo keď sa doma muzicíruje, tak aj slnko tuhšie hreje, aj deti viac poslúchajú (17. – 19. hod.).

So šarkanom nad Jakubom

Jakub – sobota 18. október, 10. hod.

Detský lesný klub Mravenisko pozýva všetky deti, ktoré patria vonku, na výlet Jakubským náučným chodníkom a zalietanie si po lúke s vlastnoručne vyrobeným šarkanom. Miestom stretnutia je začiatok náučného chodníka pri kostole v Jakube – v sobotu o 10. hod. Treba sa vhodne obliecť a vziať si so sebou aj niečo pod zub, ale aj igelitku a povrázok. Hlavne sa však na výlet treba prihlásiť do piatku 18. hod. (0918 419 303, otvorena.skolka@gmail.com).

Mačičky na Štiavničkách

ŠH Dukla Štiavničky – sobota, nedeľa 17. – 18. október

V Športovej hale Dukly na Štiavničkách v Banskej Bystrici sa na 11. a 12. Medzinárodnej výstave mačiek budú tento víkend špacírovať mačičky zo Slovenska, Poľska, Čiech, z Maďarska aj Rakúska. Počas obidvoch dní je výstava otvorená od 10. do 18. hod. Čítajte viac v tomto článku

Led Zeppelin Night

Klub 77 – sobota 18. október, 20. hod.

Fanúšikovia Led Zeppelin by si nemali nechať ujsť sobotňajšiu Led Zeppelinovskú noc s majstrami svojho remesla, René Lackom, Maťom Máčekom a ich kapelou Big Band v Klube 77.

Vínny festival v Ľupči

Slovenská Ľupča – sobota 18. október, 10. hod.

Na dobré vínko môžete v sobotu zájsť do Slovenskej Ľupče. Ľupčiansky vínny festival, ktorý sa koná v tamojšom parku, ponúka koštovku vín z rôznych kútov Slovenska, špeciality z hovädzieho a jahňacieho mäsa ale aj syry Hiadlovec.

Akvabatolárium aj Pinocchio

BDNR AkvabatolariumBDNR – nedeľa 19. október, 10. a 16. hod.

Rozprávková nedeľa v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí urobí radosť tým najmenším aj o trošku väčším deťom. Dopoludňajšie Akvabatolárium (Teátrium, 10. hod.) je interaktívne mokré predstavenie pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov a ich rodičov. Známa rozprávka Carla Collodiho Pinocchio o ceste za šťastím veľkých a malých je určená deťom nad tri roky (divadelná sála, 16. hod.).

Kde je metla?

Záhrada CNK – nedeľa 19. október, 16. hod.

Rozprávka bude aj v Záhrade CNK. Herci z Divadla z Pasáže zahrajú divadelnú rozprávku Kde je metla? Je to príbeh o myšiach, ktoré si žijú svoj bezstarostný život na poli. Zažívajú veľa nových vecí a nie všetkému rozumejú. Ale prichádza pomocník…

Spievajúce múry

hrad lupca spievajuce muryHrad Ľupča – nedeľa 19. október, 15. hod.

Na koncerte na Ľupčianskom hrade sa predstaví špičkové kvarteto Muchaquartet, ktoré na tohtoročnej prestížnej svetovej súťaži Premio Paolo Borciani 2014 v Taliansku umiestnilo na 2. mieste a získalo aj Cenu publika. Na Súťaži komornej hudby Antonína Dvořáka 2014 v Prahe kvarteto získalo 1. cenu, čo je pre Slovensko veľký úspech. Kvarteto Muchaquartet tvoria Juraj Tomka, Andrej Baran, Veronika Prokešová,  Pavol Mucha. Koncert je spojený s prehliadkou Hradu Ľupča.

Husľový recitál

Štátna opera – nedeľa 19. október, 18. hod.

Koncert mladých umelcov Lili Dulanskej (husle) a Mateja Arendárika (klavír) v rámci XXI. ročníka festivalu Banskobystrické hudobné dni z tvorby G. Tartiniho, P. Trojana, A. Moyzesa, C. Saint-Saensa, A. Dvořáka, B. Smetanu a P. Vladigerova. V Bohéma klube Štátnej opery o 18. hod.