V rámci celoplošného testovania na COVID-19 testovala svojich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov aj banskobystrická Detská fakultná nemocnica s poliklinikou.

Celkovo bolo otestovaných 858 ľudí,  z nich bolo 848 negatívnych a 10 pozitívnych (6 zamestnancov a 4 rodinní príslušníci), čo predstavuje 1,17 percenta COVID pozitívnych.

„Odhadom sme čakávali asi tisícku potenciálnych testovaných. Reálne sa počas týchto troch dní prišlo otestovať 858 ľudí. V tomto čísle, samozrejme, nie sú zahrnutí tí zamestnanci a ich rodinní príslušníci, ktorí využili testovanie v mieste svojho bydliska,“ uviedol na margo testovania námestník pre LPS Miloslav Hanula.

„Nemocnica zabezpečila testovanie svojpomocne z radov svojich zamestnancov a ich rodín. Bez dobrovoľníkov, ktorí sa hlásili cez e-formulár, bez vojska a pri zachovaní plnej prevádzky,“ dodal Hanula.

Testovanie začalo „generálkou“ v piatok 30. októbra, kedy testy absolvovali zdravotníci a dobrovoľníci – členovia testovacích tímov, ako aj pracovníci údržby, ktorí museli byť pri príprave testovania nápomocní a ďalší spolupracovníci (spolu 89 testov, 2 pozitívne). Nemocnica mala vypracovaný časový harmonogram, rozdelila zamestnancov podľa abecedy do časových úsekov, aby zamedzila návalom ľudí a časovým prestojom.

celoplošné testovanie

„V sobotu 31. októbra sme naše testovacie miesto s dvomi testovacími tímami otvorili tesne pred ôsmou hodinou. Štart bol pozvoľný, popoludní sa však prísun ľudí znásobil a tvorili sa rady, ktoré sme počas dopoludnia nepoznali. Napriek tomu boli čakacie doby u nás neporovnateľne kratšie ako na testovacích miestach v meste,“ zrekapitulovala sobotný priebeh testovania námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Ľuba Pohorelá, ktorá mala prípravu testovania v nemocnici pod palcom: „Sobota bola zaťažkávacou skúškou nás všetkých, otestovali sme 599 ľudí, pozitívnych bolo šesť.“

Nedeľa kopírovala priebeh testovaní na ostatných miestach, málo ľudí a dlhé časové odstupy. Testovanie v Detskej nemocnici bolo pre nízky záujem predčasne ukončené o 16:00 h. V nedeľu bolo otestovaných 170 ľudí, pozitívni boli dvaja.

celoplošné testovanie

„Napriek niekoľkým drobnostiam, ktoré sa vyskytli, hodnotím naše víkendové testovanie veľmi pozitívne. Prípravy, zabezpečenie a realizácia testovania vyžadovali veľké úsilie, bolo potrebné myslieť na množstvo detailov a zariadiť naozaj veľa vecí. Prípravný tím to však zvládol na jednotku! Tímy spolupracovali, akoby to robili bežne, napriek tomu, že ľudia v nich sa pri takejto práci stretli prvý krát. Všetci boli ochotoní pomôcť. Každý s odhodlaním, úsmevom a srdcom na dlani. A bolo to vidieť aj cítiť. Atmosféra bola mimoriadne príjemná, ľudia si dokonca zaspievali aj zatancovali, keď už bola zima nepríjemná,“ zhrnul priebeh testovania riaditeľ Detskej nemocnice Juraj Gallo.

K celkovej atmosfére počas testovania bezpochyby prispeli zdravotní klauni (o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors), ktorí svojím osobitým humorom, dobrou náladou, bublifukmi, prototypom „čipového implantátu“, či maketou koronavírusu spríjemňovali oba testovacie dni. Počas testovania sa nevyskytol žiaden konflikt, ľudia boli pokojní a disciplínovaní. Mnohí pochválili organizáciu testovania, rýchlosť vybavenia či prístup.

celoplošné testovanie

„O týždeň nás pravdepodobne čaká druhé kolo testovania. Ak bude, my sme pripravení. Máme to odskúšané, odhalili sme svoje slabšie miesta, vylepšíme čo treba a pôjdeme do toho s rovnakým nasadením. Zvládneme to, lebo nech sa deje čokoľvek, vieme sa v kritických chvíľach zomknúť a vydať zo seba to najlepšie,“ povedal Juraj Gallo.