Celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 v okrese Banská Bystrica prinieslo zistenie, že 1,07% z testovaných malo pozitívny výsledok testu. Podrobnejšie štatistiky nateraz nezverejnila vláda, rezort obrany ani samospráva.

V rámci celého Slovenska sa celoplošného testovania zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Celkom 38 359 z nich malo pozitívny výsledok testu, čo predstavuje 1,06% z otestovaných.

V okrese Banská Bystrica prišlo k testovaniu zo 110 737 obyvateľov okresu celkom 64 127 ľudí, z čoho vyplýva zistenie 687 prípadov nákazy v rámci okresu.

Najvyšší podiel nakazených mali okresy severného Slovenska, napríklad Čadca (3,22%). Naopak, okresy Banskobystrického kraja – Revúca (0,27%) a Banská Štiavnica (0,28%) mali najnižší podiel nakazených v rámci plošného testovania na Slovensku.

V sobotu, v prvý deň celoplošného testovania, otestovali na odberných miestach v meste Banská Bystrica 24 434 ľudí, z ktorých 234 bolo pozitívnych na ochorenie Covid-19. Nielen fakt, že väčšina obyvateľov sa rozhodla prísť na testovanie hneď v prvý deň, ale aj ranné problémy s chýbajúcimi zdravotníkmi spôsobili dlhé fronty ľudí, ktorí na niektorých miestach čakali na odber aj vyše troch hodín.

V nedeľu už bol záujem verejnosti značne nižší. Zatiaľ čo v sobotu ľudia čakali na testujúcich, v nedeľu testujúci na ľudí, ktorí prichádzali skôr sporadicky a čakacie doby boli spravidla len minimálne alebo žiadne.

Definitívne čísla účasti v regióne však nie sú známe. Podrobne ich už po nedeli nezverejnilo ani mesto, ani Ministerstvo obrany a vláda priniesla len hromadné štatistiky.

V samotnom  meste Banská Bystrica odhadovala samospráva počet obyvateľov nad 10 rokov, ktorí sa mohli testovania zúčastniť, na približne 68-tisíc. Najmä dôchodcom sa však účasť na testovaní neodporúčala.

Podľa informácií z okolitých obcí, časť Banskobystričanov podstúpila testovania aj tam, keďže v niektorých bolo aj v sobotu testovanie realizované s menšími čakacími dobami.

O druhom kole i režime pre budúci týždeň rozhodne vláda

Vláda premiéra Igora Matoviča (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) už skôr avizovala, že na základe doporučení odborníkov, by malo byť plošné testovanie dvojkolové. Dôvodom je najmä fakt, že použité antigénové testy majú nižšiu presnosť testovania u ľudí, u ktorých je nižšia tzv. vírová nálož a teda najmä ľudí, ktorí už môžu byť nakazení, avšak len krátko a nákaza u nich ešte neprepukla.

Po zverejnení výsledkov prvého kola a najmä pre pomerne nízky výskyt nakazenia vo väčšine regiónov, sa však ozývajú hlasy proti plošnej realizácii druhého kola. Tie znejú aj z niektorých miest a obcí, pre ktoré bola už organizácia testovania v uplynulých dňoch mimoriadnou záťažou.

Na rozhodnutie o organizácii druhého kola testovania čaká aj banskobystrická samospráva. „Budeme to rešpektovať, ale pripomíname, že by mohli nastať problémy s personálnym a materiálnym zabezpečením,“ uviedla hovorkyňa primátora B. Bystrice Zdenka Marhefková.

Igor Matovič

Či a v akom rozsahu sa druhé kolo plošného testovania uskutoční, rozhodne vláda po pondelňajšom rokovaní Ústredného krízového štábu. Premiér Igor Matovič potvrdil, že v časti okresov s najnižším podielom nakazených v rámci prvého kola by to druhé prebehnúť nemuselo, ale zároveň vystríha pred zľahčovaním výsledku plošného testovania.

„Jedno percento je veľmi veľa. Jedno percento je zrkadlom toho, že cez PCR testovanie máme 2500 ľudí denne a vieme, že nám to spôsobuje už obrovský tlak na nemocnice. Ak by sme išli týmto tempom ďalej, tak nemocnice nám skolabujú a ľudia nám začnú zomierať ešte len na chodbách nemocníc,“ uviedol v pondelok Igor Matovič.

Otázny je navyše aj ďalší režim obmedzenia pohybu zákazom vychádzania. Vláda už skôr avizovala, že s ním počíta do 15. novembra. Zatiaľ je uznesením vlády vyhlásený do 8. novembra. Dovtedy je v platnosti aj vydaný certifikát s negatívnym výsledkom z plošného testovania, ktorý jeho držiteľovi udeľuje výnimku zo zákazu vychádzania.