Futsalistov Banskej Bystrice čaká v sobotu ostrý štart nového ročníka Varta futsal ligy. Pri tejto príležitosti Vám prinášame rozhovor s prezidentom Ridop MIBA Banská Bystrica, Ivanom Šimkom.

V minulom ročníku, ktorý predčasne ukončili opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19 obsadili futsalisti Banskej Bystrice solídne 3. miesto. Na toto umiestnenie by chceli hráči Ridop MIBA Banská Bystrica nadviazať aj v nasledujúcej sezóne, ktorú odštartujú už dnes v sobotu, 26. septembra o 19:00 hod na palubovke Makroteamu Žilina.

Koronakríza však takmer spôsobila, že Ridop MIBA sa do súťaže ani neprihlási. Klub zasiahli viaceré zmeny a odchody na vedúcich, trénerských a hráčskych pozíciách. Kormidlo takmer potopenej lode sa bude snažiť nasmerovať na ten správny kurz nový prezident klubu Ivan Šimko, ktorého sme pred novou sezónou vyspovedali.

V minulej sezóne ste do klubu prišli na pozíciu športového riaditeľa. Tú novú začnete už ako prezident. Čo viedlo k tomuto kroku a ako sa v tejto funkcii cítite?

Na pozíciu športového riaditeľa som bol „pozvaný“ od bývalého prezidenta Milana Babjaka, ktorý spravil pre futsal v našom meste obdivuhodne veľa. Žiaľ, súčasná situácia okolo Covidu, ako aj možno nejaké osobné záležitosti mali za následok odchod pána Babjaka od futsalu a budúcnosť klubu, ktorý funguje 9 rokov, bola ohrozená. Milan Babjak ponúkol svoj klub a ja som sa po niekoľkých prebdených nociach rozhodol, že nedovolím, aby klub takto neslávne skončil.

Koronakríza zasiahla aj banskobystrický futsal, bolo otázne, či sa do súťaže vôbec prihlásite. V akej kondícii sa klub momentálne nachádza a aké dlhodobé plány sa v ňom budete snažiť naplniť?

Presne ako hovoríte, veď aj do súťaže sme sa prihlásili 5 minút po dvanástej. Podarilo sa nám získať partnera, ktorého meno budeme niesť aj v názve klubu a to firmu Ridop, ale stále cítime aj podporu od firmy bývalého prezidenta ako aj od spoločnosti Lion car. Bez nich by sme len ťažko mohli začať súťaž, no momentálne vieme na čo máme a v akých mantineloch sa môžeme hýbať.

Aké plány máte s mládežníckymi kategóriami?

Do súťaže sme prihlásili aj kategóriu U17, kde je veľmi veľa šikovných hráčov, niektorí už majú aj pozvánky do reprezentácie a to je veľmi motivujúce aj pre mňa ako prezidenta klubu. Práca s mládežou je beh na dlhé trate, ale u nás akoby to išlo o čosi rýchlejšie, tí hráči sa profilujú veľmi rýchlo a určite budú onedlho prínosom aj pre A-tím, čo je vlastne zmysel práce s mládežou. Tá reprezentácia je akousi pridanou hodnotou, no pre hráčov má určite väčšiu váhu ako účasť v klubovom A-tíme.

Vrátime sa k A-tímu. Trénovať ho už nebude tréner roka 2019 Richard Bačo a odišlo aj niekoľko dôležitých hráčov. Ako vyzerá súčasný káder a aké ambície s ním v nasledujúcej sezóne máte?

Ričimu (bývalý tréner Richard Bačo, pozn. red.) sme neboli schopní vytvoriť adekvátne podmienky, čo je veľká škoda, lebo sa mi s ním spolupracovalo veľmi dobre. Naďalej však v klube pôsobí Martin Majling, ktorý disponuje nespochybniteľnými kvalitami a napriek svojmu mladému veku je už mimoriadne skúsený, vzdelaný a odborne zdatný.

Vzhľadom na to, že sme odohrali len jeden prípravný zápas a že sme sa prihlásili dosť neskoro, bude znieť možno prekvapujúco, že si trúfame aj na pozíciu, na akej sme sa umiestnili minulú sezónu a teda 3. miesto. Ja som ale hlavne šťastný, že mužstvo zostalo viac-menej pokope, že hráči boli ochotní pokračovať v klube aj v horšej ekonomickej situácii a budem sa tešiť z každého bodu, ktorý naši hráči pre Banskobystrický futsal vybojujú.

Do názvu banskobystrického futsalového klubu pribudla firma Ridop, pod ktorej značkou sme mohli vidieť hrať futsalistov MIBY aj v Zimnej TOP lige, či počas turnajov v malom futbale. Ako vznikla táto spolupráca a čo od nej očakávate?

Na konateľa firmy nás naviedol náš hráč Peťo Vajda, ktorý je mimochodom držiteľom ocenenia pre najkrajší gól minulej sezóny. Firma Ridop pôsobila v rozhovoroch veľmi seriózne a ja si veľmi vážim každého, kto v dnešnej dobe podporuje šport. Spolupráca funguje výborne a verím, že tomu tak bude aj naďalej.

Dôležití budú určite aj fanúšikovia. Čo by ste im pred novou sezónou odkázali?

Že sú skvelí. Chodia na naše zápasy, fandia nám a cítime ich podporu. To je veľmi dôležité pre každého športovca. Žiadam ich však o trpezlivosť. Súčasné opatrenia sa rozhodne nepáčia ani nám, no musíme ich rešpektovať, či už sa bavíme o kapacitných obmedzeniach, o nosení rúšok a tak ďalej. Verím však, že im našou hrou, strelenými gólmi, víťazstvami a nejakými tombolami spríjemnime účasť na našich zápasoch a že si nájdu cestu na futsalovú extraligu v čo najväčšom počte.

Fustalisti Ridop MIBA Banská Bystrica sa v 1. kole predstavia na palubovke Makroteamu Žilina. Prvý domáci zápas odohrajú v piatok, 2. októbra o 20:00 h, tentokrát výnimočne v hale v Badíne.