Lyžiarska sezóna je v plnom prúde a ponuka lyžiarskych stredísk v okolí Banskej Bystrice je bohatá. Lyžiari, snoubordisti, ale aj bežkári si môžu vybrať upravené náročnejšie zjazdové trate, ale aj mierne svahy pre začínajúcich lyžiarov.

Viaceré lyžiarske strediská sa snažia vyniknúť v širšej ponuke a kvalite služieb. Požičovňa lyží či škôlky pre najmenších lyžiarov sa stali samozrejmosťou. Väčšie strediská vynikajú rôznymi víkendovými akciami, snowparkmi, fun parkmi a podobne.

Ski Králiky

Areál Ski Králiky sa nachádza necelých 10 km od Banskej Bystrice. Privíta vás celkovo 2300 metrov upravovaných zjazdových tratí s ľahkou náročnosťou. Výhodou je 4-sedačková lanovka, ktorá vás pohodlne vyvezie a pri výstupe spomalí.  Pre bežkárov je v okolí upravovaných niekoľko kilometrov bežeckých tratí. Na občerstvenie môžete využiť viacúčelové stravovacie zariadenie. Pre najmenších je pripravená detská lyžiarska škôlka. Skibus premáva z Banskej Bystrice a v prípade zakúpenia celodenného, 3-hodinového alebo večerného lístka je zadarmo.

Web: Skikraliky.sk
Cena celodenného lístka: 20€

Selce – Čachovo

V lyžiarskom stredisku Selce – Čachovo, ktoré je otvorené od 9:00 do 16:00, si okrem bežných hodinových a denných lístkov môžete zakúpiť aj bodové lístky, ktoré sa dajú využívať pri jazdách na jednotlivých vlekoch. Čakajú vás tu 2 zjazdovky, ktoré sú umelo zasnežované a dve neupravené bežecké trate dlhé 10 a 20 kilometrov. V stredu a sobotu si môžete zalyžovať aj večer od 18:00 do 20:30.

Web: Selce-cachovo.sk
Cena celodenného lístka: 17€

Lyžiarske stredisko Šachtičky

Pred odchodom na lyžiarske stredisko Šachtičky je vhodné sledovať informácie o situácii na miestnej komunikácii. V prípade zlého počasia sa do areálu môžete dostať len za pomoci snehových reťazí. Prevádzková doba od 9:00 do 16:00 zabezpečuje chod piatich vlekov a takmer 10 000 metrov zjazdových tratí ľahkej, stredne ťažkej a ťažkej náročnosti. V prípade dobrých snehových podmienok je otvorená aj južná strana svahu. K dispozícii máte tiež požičovňu a kompletný servis snowboardov, ako aj detský areál.

Web: Skisachticky.sk
Cena celodenného lístka: 19€

Podkonice – Pleše

Len 2,5 kilometra od Podkoníc sa v nadmorskej výške 800 až 987 metrov nad morom na juhovýchodnej strane Nízkych Tatier nachádza stredisko, ktoré nenáročnému lyžiarovi ponúkne nádherné výhľady a príjemnú lyžovačku. K dispozícii sú zjazdovky ľahkej a stredne ťažkej obžiažnosti v celkovej dĺžke 5172 metrov, ktoré sú pravidelne upravované. Vlek je dlhý 970 metrov a jeho kapacita je 950 osôb za hodinu. V okolí strediska sa nachádza aj bežkárska trasa v dĺžke 9 km.

Web: Podkonice.sk
Cena celodenného lístka: 10€

Park Snow Donovaly

Najmodernejšie a najkvalitnejšie lyžiarske stredisko v blízkom okolí Banskej Bystrice ponúka množstvo zaujímavých služieb. Reštaurácie, sedačky, lyžiarske školy, kvalitne upravené trate sú samozrejmosťou. „Novinkou je online predaj skipassov. Od tohtoročnej zimy si lyžiari môžu zakúpiť skipassy z pohodlia domova cez internet, alebo mobilnú aplikáciu,“ približuje marketingový manažér strediska Miroslav Dobrota. Pre vaše ratolesti je pripravený detský fun park. Na Donovaly sa môžete dopraviť osobným automobilom, prípadne prímestskou autobusovou linkou.

Web: Parksnow.sk
Cena celodenného lístka: 28€

Ski Strelníky

Stredisko na pasienkoch nad obcou Strelníky disponuje 200 metrovým detským vlekom a 600 metrov dlhým hlavným vlekom. Svah je len mierny a na svoje si prídu najmä rekreační lyžiari. Priamo k vlekom je to z Banskej Bystrice približne 28 kilometrov. Stredisko máva pri premenlivých klimatických podmienkach problémy s menším množstvom snehu, ale v tomto roku zatiaľ ponúka dobré podmienky.

Web: Skistrelniky.sk
Cena celodenného lístka: 6€

Mýto Ski Centrum

Takmer 5 km zjazdových tratí a 2,5km zasnežovaných zjazdoviek tvorí lyžiarske stredisko Mýto Ski centrum. Svahy sú určené pre stredne náročných lyžiarov a služby ponúkané v Ski centre Mýto sú štandardné ako v iných strediskách. Samozrejmosťou je lyžiarska požičovňa, reštaurácia, lyžiarska škola. Osvetlenie na svahu nie je k dispozícii, tak nočný lyžiar si večerné lyžovanie v Ski centrum Myto nevychutná.

Web: Skicentrummyto.eu
Cena celodenného lístka: 20€

Tále

Lyžiarske stredisko Tále v nadmorskej výške 650-870 m n. m. ponúka dostatok zimných aktivít. Svahy sú určené pre začínajúcich, stredne náročných, ale aj náročných lyžiarov. Celková dĺžka tratí 2 770 metrov sa umelo zasnežuje.  Pre milovníkov bežiek je upravená 6,5 km dlhá bežecká trať na mieste zasneženého golfového ihriska. Navyše je k dispozícii jazda na nafukovacích kolesách – snowtubing.

Web: Skitale.sk
Cena celodenného lístka: 17€

Jasná Nízke Tatry

Najväčšie a najmodernejšie lyžiarske stredisko na Slovensku sa nachádza rovných 50 kilometrov od Banskej Bystrice. Jeho vzdialenosť môže byť pre niekoho nevýhodou, no pre najnáročnejších lyžiarov je logickou a najlepšou možnou voľbou. Jasná ponúka aktivity a nádherné prostredie, ktoré si zamilujete. Stredisko sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, ktoré je súčasťou národného parku NAPANT. Ako najväčšia lyžiarska aréna, ponúka toto stredisko s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Na vrchol Chopku sa dopravíte najmodernejšími lanovkami Funitel alebo 15-miestnymi kabínkovými lanovkami.

Stredisko ponúka 50 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov a aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Moderný zasnežovací systém v dĺžke viac ako 35 km poskytuje garanciu snehu minimálne 5 mesiacov v roku. Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach a v skvelom DCsnow parku. Večer sa v Jasnej lyžuje na osvetlenej zjazdovke v lokalite Biela Púť. Dĺžka zimnej sezóny je spravidla od začiatku decembra do konca apríla. Na Chopku premáva 27 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou viac ako 31 000 osôb za hodinu.

Web: Jasna.sk
Cena celodenného lístka: 38€ s kartou GoPass, 43€ bez nej

Britský denník The Times ospevuje lyžiarske stredisko Jasná. Prirovnáva ho k Alpám a nešetrí chválami

Salamandra resort

Lyžiarske stredisko, ktoré prevádzkuje jednu zjazdovú trať dlhú 1450 metrov, sa nachádza v blízkosti Banskej Štiavnice. Trať je určená pre stredne náročných lyžiarov a na vrchol svahu vás vyvezie pohodlná 4-sedačka. V blízkosti sa nachádza bufet, hotel aj reštaurácia. V prípade dlhého čakania v rade si lyžiar môže zakúpiť Premium kartu s individuálnym vstupom k lanovke. Tiež sa tu nachádza klzisko, či požičovňa lyžiarskeho príslušenstva. K lyžiarskemu stredisku sa dopravíte len individuálne a v každom prípade treba mať pripravené snehové reťaze.

Web: Salamandra.sk
Cena celodenného lístka: 25€

Skalka aréna

Náročnejší lyžiar si príde na svoje v lyžiarskom stredisku Skalka aréna. Upravovaných 5000 metrov zjazdových tratí s ľahkou, stredne ťažkou, ale aj ťažkou náročnosťou, sedačková lanovka, novovybudovaný snowpark, víkendové akcie a iné doplnkové služby zaraďujú Skalka arénu medzi lepšie lyžiarske strediská v okolí Banskej Bystrice. Nevýhodou môže byť 56 km vzdialenosť z Banskej Bystrice. Takisto sa oplatí privstať a nájsť si dobré miesto na parkovanie. Odporúčame mať so sebou aj snehové reťaze.

Web: Skalkaarena.sk
Cena celodenného lístka: 20€