Jana_ShemeshNovinárka, ktorá bojuje so zákernou chorobou, napísala o tomto zápase knihu s názvom Smrť si neškrtne. Píše v nej o nádeji ale aj o depresii, sklamaniach a skutočnostiach, ktoré sa naplno prejavili až počas jej choroby. Beznádej a smútok sa v jej živote striedajú s optimizmom a nádejou. Autorka knihy Jana Shemes žije s rodinou momentálne v Izraeli.

V úvode vašej knihy stojí: Táto kniha je o vážnom ochorení, ale nie je lekárskou správou. Nie som lekár, som pacient, a preto sa ospravedlňujem za prípadné nepresnosti a laické opisy medicínskych procedúr. Je kniha Smrť si neškrtne vaším osobným príbehom?

Je to veľmi osobný príbeh, Klára som do veľkej miery ja. Niektoré pocity, ktoré v knihe opisujem, sú asi príznačné pre každého, kto prežíva ťažkú situáciu. Keď som sa rozprávala napríklad s ďalšími pacientmi na onkológii, opisovali mi situácie, ktoré sa stali aj mne. V zásade platí, že ani jedna postava v mojej knihe nie je vymyslená.

Klára sa vo vašej knihe často ocitá v beznádejných situáciách, ale napokon vždy stretne niekoho, kto jej ukáže smer…

Áno, presne tak. Napriek všetkému, čím som ja aj moja rodina prešli, som mala šťastie na obetavých a ochotných ľudí. A aj na ľudí, ktorí ma neľutovali a vedeli mi povedať pravdu, aj keď nepríjemnú. Zažila som situácie, keď som si myslela, že ďalej už  nevládzem. Som však stále tu.

Smrt si neskrtneČo je najdôležitejšie pre človeka, ktorý zápasí so zákernou chorobou?

Neklamať si, neklamať okoliu, nebáť sa požiadať o pomoc a prijať ju. Pokiaľ je to možné, nevzdávať sa vecí, ktoré ho napĺňajú a nebáť sa plánovať si budúcnosť.

Knihou Smrť si neškrtne tlmočíte veľmi silné osobné posolstvo. Aký je váš odkaz čitateľom?

Bude čisto praktický. Všetci počúvame o prevencii, o tom, že treba chodiť k lekárovi, že sa netreba zanedbávať. Mne samej našli rakovinu pomerne skoro, a aj tak to bolo zložité a bolestivé. Tak by som čitateľom rada povedala, aby nezabúdali, že veľa vecí môže počkať ale zdravie nie. A tým, ktorí už dostali nejakú zlú správu alebo prežívajú chorobu, že sa netreba báť, lebo sa dá zvíťaziť alebo to aspoň uhrať na remízu.

Túto publikáciu vydavateľstva Ikar si môžete kúpiť v každom dobrom kníhkupectve, prostredníctvom internetu, alebo môžete skúsiť šťastie v našej súťaži. Odpovedzte nám do pondelka 25. marca 16.00 h  na otázku: Je kniha Smrť si neškrtne osobným príbehom autorky?

Súťaž je ukončená. Výhrekyňou sa stala Katarína Šurjanska.