Hokejisti HC ’05 sa premiérovým titulom zapísali do dejín mesta Banská Bystrica i slovenského hokeja. Naša redakcia Vám prináša štvordielny seriál, v ktorom predstavíme hokejových majstrov Slovenska v sezóne 2016/17.

#6 TY WISHART – obranca

Štatistiky základná časť: 49z-5g+6a-11b-22tm-18+ / Play off: 15z-2g+9a-11b-2tm-19+

Rodák z kanadského mesta Belleville prišiel pod Urpín pred touto sezónu z druhej najvyššej nemeckej súťaže. Bývalá draftová šestnástka, ktorá odohrala v NHL 26 zápasov, sa rozbiehala pomalšie. Postupom času vytvoril spoľahlivú prvú obrannú dvojicu s krajanom Maionem a na ľade sa vzájomne doplňovali. Maione sa predovšetkým staral o ofenzívu a Wishart svojou robustnou postavou zastával defenzívne úlohy. Jeho čas prišiel hlavne v play off, kde mužstvu pomohol aj v útoku. Vo vyraďovacej fáze zaznamenal rovnaký počet bodov (11) ako počas 45 zápasov základnej časti. Dohromady nazbieral 37 plusových bodov, čo ho radí na druhé miesto celej súťaže za spoluhráča Jordana Hickmotta.

#7 BRANISLAV KUBKA – obranca

Štatistiky základná časť: 40z-2g+7a-9b-22tm-14+ / Play off: 15z-3g+7a-10b-4tm-14+

Pravoruký obranca sa začiatkom októbra 2016 vrátil do známeho prostredia. Dres s baranom na hrudi obliekal v rokoch 2009/10 až 2012/13. Bronzový medailista z minulej sezóny z českej Plzne zapadol do tímu Vladimíra Országha bez problémov. Podobne ako jeho kolega Wishart, je defenzívne ladeným bekom, ktorý časom stupňoval svoje výkony. Vo štvrťfinále patril k najlepším hráčom Banskej Bystrice. V sérii proti Martinu zaznamenal v piatich zápasoch sedem bodov, produktívnejší bol iba hrdina play off Higgs. Svoju úlohu si zastal aj vo finále, i keď tam sa zameral hlavne na defenzívu. Po sezóne mu skončila zmluva a môže si tak vyberať  z viacerých ponúk.

#8 MICHAL SERSEN – obranca

Štatistiky základná časť: 10z-2g+4a-6b-0tm-2+ / Play off: 15z-1g+5a-6b-12tm-10+

Tridsaťjedenročný Sersen prišiel posilniť obranné rady pred záverom základnej časti z bratislavského Slovana. Tréneri ho zaradili do druhej obrannej formácie ku Kubkovi a patril k najvyťažovanejším mužom. Nastupoval vo všetkých herných činnostiach, kde zúročoval svoje skúsenosti z medzinárodnej scény. Strieborní medailista z MS 2012 vo Fínsku a Švédsku sa pod Urpínom rozohral k solídnym výkonom, ktoré mu nakoniec vyniesli pozvánku do nominácie Slovenska na tohtoročný šampionát. Po sezóne sa opäť sťahuje do kádra belasých, kde má platnú zmluvu aj na budúci ročník.

#9 JONATHAN CARLSSON – obranca

Štatistiky základná časť: 9z-0g+0a-0b-2tm-2- / Play off: 15z-1g+3a-4b-10tm-3+

Švédsky ligový majster zo sezóny 2011/12 to skúšal na jeseň vo farmárskej AHL, no tam odohral iba dva zápasy a prvú polovicu sezóny strávil v tíme Indy Fuel v ECHL. Do Banskej Bystrice prišiel vo februári, ako náhrada za Maxima Matushkina. Dvadsaťosemročný výborný korčuliar nepútal na seba veľkú pozornosť, no svoju robotu si na ľade zastal. Svoj jediný presný zásah zaznamenal v piatom štvrťfinálovom zápase proti Martinu, keď zvyšoval na konečných 6:2.

#11 VJAČESLAV TRUCHNO – útočník

Štatistiky základná časť: 47z-8g+20a-28b-16tm-5+ / Play off: 11z-1g+4a-5b-6tm-4+

Technicky zdatný center či krídelník prišiel v lete na Slovensko po nevydarenej sezóne vo švédskej Karlskone. Mal patriť k lídrom našej ofenzívy a tréneri ho poväčšinou stavali do druhej formácie. Po odchode Tomáša Surového do Slovana hral chvíľku aj nášho elitného centra. Vrchol výkonnostnej krivky zaznamenal v novembri a v decembri, keď v šestnástich zápasoch zaznamenal rovnaký počet bodov (3+13). Pôsobil predovšetkým ako tvorca akcií, veď z 28 bodov tvoria až 20 asistencie. Vo finále však už vypadol zo zostavy a pôsobil ako zdravý náhradník. Proti Nitre odohral iba dva zápasy bez bodového zápisu.

#12 JORDAN HICKMOTT – útočník

Štatistiky základná časť: 56z-23g+30a-53b-14tm-25+ / Play off: 15z-4g+11a-15b-2tm-13+

Člen našej elitnej formácie prišiel pred sezónou pod Urpín ako neznámy hráč, no svojimi výkonmi sa zaradil ku hviezdam celej Tipsport ligy. Dvadsaťsedemročný Kanaďan bol vo svojej premiérovej sezóne v Európe najproduktívnejším hráčom baranov (68 bodov) a aj najlepším v bilancii plus/mínus (+38) – zhrnuté za základnú časť aj play off. Na ľade vynikal rýchlosťou a perfektným hokejovým myslením. Napriek tomu, že vo finálovej sérii neskóroval, pre defenzívu Nitry bol neustálou hrozbou. Po sezóne sa stal voľným hráčom, no ako sám povedal, v Banskej Bystrici sa cíti výborne, našiel si tu veľa priateľov a rád by obliekal dres HC ’05 aj v budúcom ročníku.

#13 MARTIN BELLUŠ – útočník

Štatistiky základná časť: 24z-3g+3a-6b-67tm-1+ / Play off: 10z-2g+3a-5b-41tm-6+

Ďalší z enklávy hráčov, ktorí posilnili káder baranov až počas sezóny. Dvadsaťpäťročný rodák zo Spišskej Novej Vsi sa v play off stal miláčikom banskobystrických tribún. Útočník zo štvrtej formácie zaujal najmä pästnou výmenou s Radkom Dlouhým v druhom semifinále proti Martinu, kde svojho súpera skolil na ľad boxerským K.O. Jeho úlohou bola hlavne tvrdá hra a získavanie pukov pre spoluhráčov, no v šiestom finálovom dueli ukázal aj svoje hokejové umenie. Nitranom strelil dva góly a nemalou mierou sa zaslúžil o rozhodujúcu výhru 6:2.

#15 MÁRIO LUNTER – útočník

Štatistiky základná časť: 31z-9g+13a-22b-4tm-17+ / Play off: nehral pre zranenie

Jeden z desiatich domácich hráčov sa aj v tejto sezóne boril so zraneniami. Odchovanec banskobystrického hokeja, ktorý to pred dvomi rokmi skúšal aj v KHL za Slovan, odohral v tomto ročníku iba 31 zápasov. V nich získal slušných 22 bodov (9+13). Najproduktívnejší bol v mesiacoch október a december, keď ako člen druhej formácie získal pätnásť bodov. Nevyhol sa však prepadom formy (november – šesť zápasov a iba jedna asistencia). Do vyraďovacej časti kvôli operácii zraneného ramena nezasiahol. Ide však o talentovaného mladého krídelníka, z ktorého môže vyrásť veľká opora.

#16 ADAM SEDLÁK – obranca

Štatistiky základná časť: 5z-0g+0a-0b-0tm-0+ / Play off: 6z-1g+0a-1b-14tm-4+

Robustný český zadák prišiel na stredné Slovensko vo februári vystužiť defenzívu pri zraneniach Mihálika a Ďatelinku. Po ich návrate sa už nevedel dostať do nabitej zostavy a v základnej časti si pripísal iba päť štartov bez bodového zápisu. V play off už síce odohral o jeden duel viac, ale väčšinou zastával pozíciu siedmeho či ôsmeho obrancu. Zmluvu mal do konca tohto ročníka a jeho prípadné zotrvanie sa príliš neočakáva.

Prečítajte si aj druhú časť nášho seriálu s ďalšími hráčmi:

Predstavujeme hokejových majstrov #2