V štvordielnom seriáli približujeme hokejových majstrov Slovenska z Banskej Bystrice. Aké úlohy zastávali jednotliví hráči, komu sa darilo najviac a kto robil neviditeľnú čiernu robotu? Prinášame druhú časť seriálu o banskobystrických baranoch.

#17 DÁVID BUC – útočník

Štatistiky základná časť: 50z-19g+25a-44b-10tm-22+ / Play off: 13z-6g+4a-10b-4tm-9+

Jeden slovenský titul už získal. V sezóne 2011/12 sa z neho tešil ako hráč Slovana Bratislava. Kým však v bratislavskom klube plnil skôr defenzívnejšie úlohy v tretej či štvrtej formácii, tentokrát patril k lídrom mužstva. Ako krídelník elitnej formácie si výborne porozumel so Surovým a Hickmottom. Dohromady nastrieľal 25 gólov, čo je jeho kariérne maximum. Budúcnosť tridsaťročného Popradčana je ale nejasná, nakoľko mu skončila zmluva a o jeho služby bude určite veľký záujem aj zo zahraničia.

#18 MATHEW MAIONE – obranca

Štatistiky základná časť: 55z-10g+47a-57b-48tm-19+ / Play off: 9z-3g+6a-9b-4tm-9+

Bez väčšieho rozmýšľania môžeme tohto dvadsaťšesť ročného Kanaďana s talianskym pasom označiť za najlepšieho hráča mužstva aj celej Tipsport ligy. Nielen, že vytvoril rekord v našej najvyššej súťaži čo sa týka kanadských bodov získaných obrancom, ale na ľade jasne prevyšoval svojich súperov. Divákov zabával svojimi ofenzívnymi výletmi a čo aj pokazil v defenzíve, to napravil v útoku. Tvrdá strela, výborná dynamika, oku lahodiaca technika – to robia z tohto 178 cm vysokého ofenzívneho obrancu jedného z najžiadanejších hráčov na voľnom trhu. Minulé leto sa prišiel do Európy ukázať a spraviť si meno, to sa mu podarilo na výbornú.

#21 TOMÁŠ MATOUŠEK – útočník

Štatistiky základná časť: 52z-8g+10a-18b-52tm-6+ / Play off: 14z-3g+0a-3b-10tm-2+

Pre viacero hráčov bola táto sezóna najlepšia v kariére a výnimkou nie je ani dvadsaťštyriročný Banskobystričan. Nevynikal technickými finesami ako Maione ani nestrelil toľko gólov ako Buc. Matoušek mal však na ľade iné úlohy. Ako člen checking-line bránil najlepšie útoky súpera, znepríjemňoval im život a navyše spolu s dvojičkou Bortňákom makal aj v oslabeniach. Bojoval, drel a neodflákol jediné striedanie. Jeho výkony si všimol aj tréner reprezentácie Zdeno Cíger, ktorý ho zavolal do predbežnej nominácie na Majstrovstvá sveta.

#22 MATEJ ČEŠÍK – útočník

Štatistiky základná časť: 48z-2g+9a-11b-6tm-2+ / Play off: 8z-0g+1a-1b-8tm-2+

„Češo“ sa v lete vrátil do rodného mesta po troch sezónach v Košiciach ako veľká posila. S oceliarmi sa dvakrát radoval z titulu a tento slastný pocit zopakoval aj s baranmi. Podarilo sa mu to už druhýkrát, keď ešte zažil triumf Bystričanov v druhej lige v sezóne 2006/07. Z individuálneho hľadiska ale nemôže tento ročník považovať za vydarený. Z minuloročných 28 bodov sa zhoršil na jedenásť, navyše v play off dokonca vypadol zo zostavy. Treba však pripomenúť, že tréner Országh mu zveril defenzívne úlohy v tretej či štvrtej päťke, kde sa body získavajú ťažko.

#23 IVAN MAJESKÝ – obranca

Štatistiky základná časť: 3z-0g+0a-0b-4tm-1+ / Play off: nehral

Štyridsaťročný veterán sa vrátil posilniť zadné rady baranov koncom februára. Hokejový svetobežník a bronzový medailista z Fínska 2003 zopakoval svoj návrat z minulého roka, keď káder vystužil pred koncom základnej časti. Vtedy však patril do základnej zostavy. Teraz kvôli veľkej konkurencii toho neodohral veľa, v základnej časti stihol iba tri zápasy a celú vyraďovaciu fázu sledoval iba z tribúny. Sám však prichádzal ako žolík v prípade viacerých zranení či strate formy jedného z obrancov. Zlatá medaila mu pre malý počet odohraných stretnutí nepatrí.

#24 TOMÁŠ ZIGO – útočník

Štatistiky základná časť: 14z-5g+6a-11b-28tm-6+ / Play off: 12z-1g+3a-4b-10tm-5+

Odchovanec banskobystrického hokeja odišiel v lete po svojej najúspešnejšej sezóne skúsiť šťastie do KHL a upísal sa bratislavskému Slovanu. V ňom odohral 29 zápasov a vo februári sa vrátil späť do tímu Vladimíra Országha. Zaradil sa do druhej, neskôr do tretej formácie a v štrnástich dueloch zaznamenal solídnych jedenásť bodov. Počas play off však jeho rodinu postihla veľká tragédia. Napriek tomu vynechal v bojoch o trofej Vladimíra Dzurillu iba tri zápasy. Pre dvadsaťpäťročného útočníka je to najväčší úspech v kariére, ktorý venoval svojej zosnulej mame.

#25 ALEX TAMÁŠI – útočník

Štatistiky základná časť: 36z-5g+7a-12b-8tm-16+ / Play off: neodohral ani jeden zápas

Talentovaný mladý center si pred sezónou vybojoval miesto v prvom tíme a patril k príjemným prekvapeniam. Devätnásťročný útočník, ktorý odohral aj osem zápasov za juniorku či tri za prvoligovú Detvu, predvádzal na svoj vek dobré výkony. Vyšli mu dva úvodné mesiace sezóny, keď za september a október zaznamenal v 18 zápasoch deväť bodov. Postupne sa však nevyhol výkyvom formy a vo februári po príchode viacerých nových hráčov stratil svoje miesto v zostave. Do play off už nezasiahol. Pre Banskú Bystricu je však veľkým prísľubom do budúcnosti.

#26 MICHAL HANDZUŠ – útočník

Štatistiky základná časť: 10z-1g+5a-6b-27tm-3- / Play off: 15z-4g+6a-10b-4tm-12+

Legendárny „Zeus“ sa aj tento rok rozhodol predĺžiť kariéru a splniť si svoj sen – získať titul s  materským klubom. Ten sa mu nakoniec aj vyplnil, no cesta k nemu bola dlhá a tŕnistá. K baranom sa pridal až na začiatku januára, keď si odkrútil premiéru v 35. kole proti Zvolenu. Následne o tri kolá, po faule na Košičana Hričinu, dostal od disciplinárky trojmesačný dištanc a s jeho kariérou to vyzeralo zle-nedobre. Víťaz Stanleyho pohára z roku 2013 ale prijal tvrdý trest, naďalej poctivo trénoval a nakoniec sa dočkal odmeny. Časť trestu mu odpustili a tréner Országh mu našiel miesto na pravom krídle tretieho útoku. Tam si spoločne Higgsom a Skalickým výborne porozumeli. Robustnému útočníkovi už síce chýbala rýchlosť, no skúsenosťami, rozvahou a hokejovým myslením dopĺňal svojich mladších spoluhráčov. V play off najviac žiaril proti Novým Zámkom, keď strelil štyri góly a zaznamenal päť bodov. Pri preberaní trofeje bola na ňom vidieť veľká radosť i úľava, akoby mu spadol zo srdca veľký balvan.

#28 PAVOL SKALICKÝ – útočník

Štatistiky základná časť: 12z-2g+6a-8b-6tm-1+ / Play off: 15z-7g+7a-14b-8tm-10+

Mladý krídelník prišiel pod Urpín napraviť si chuť do hokeja po nevydarenej sezóne v Slovane. Tento cieľ naplnil do bodky. Tréneri mu našli miesto v druhej formácii na krídlo Higgsovho útoku, kde zapadol výborne. Už počas základnej časti podával dobré výkony, ktoré vyšperkoval v play off. Tam zbieral bod na zápas a dosiahol sedem gólov, z toho dva vo finále. Bol to práve Skalický, ktorý vyrovnával na 2:2 vo štvrtom stretnutí v Nitre a nakopol baranov k obratu. Stále iba dvadsaťjedenročný rodák zo Spišskej Novej Vsi dosiahol už svoj druhý slovenský titul. Tentoraz už patril k lídrom mužstva, nie ako pri prvom triumfe s Košicami. Sezónu môže ukončiť v drese Slovenska na Majstrovstvách sveta.

Už o pár dní sa môžete tešiť na tretiu časť seriálu s ďalšími hráčmi…

Pozrite si aj prvú časť nášho seriálu:

https://bbonline.sk/predstavujeme-hokejovych-majstrov-1/