Zaľúbenci sa pri vzájomných sympatiách od nepamäti obdarúvali rôznymi darmi. Dary lásky, tak ako v minulosti, aj dnes tvoria dôležitú súčasť vytvárania si nového alebo potvrdenie už existujúceho vzťahu medzi mužom a ženou. 

Stredoslovenské múzeum (SSM), kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, pripravilo pre svojich návštevníkov ďalšiu časť obľúbeného programu Čo sa skrýva v depozitári, ktorého cieľom je priblížiť návštevníkom múzea zaujímavé zbierkové predmety a ich príbehy. A keďže máj je symbolicky aj mesiacom lásky, májový depozitár odhalí, akými darmi sa v minulosti obdarúvali muž a žena.

„Dary z lásky tvorili významnú súčasť života mladých ľudí už pred sobášom. Ak sa mládenec dievčaťu naozaj páčil, potvrdila to drobným darom. Napríklad mu mohla podať pod oknom, kde stál, pohár vody, mlieka, dať mu vlastnoručne zhotovené pierko. Naopak, mládenec svojej vyvolenej vlastnoručne vyrobil a ozdobil najčastejšie piest na pranie alebo praslicu. Boli to predmety, ktorými sa mohla pýšiť, keď išla s kamarátkami na potok plákať odev, alebo večer priasť kúdeľu. Medzi ďalšie dary lásky patrili aj medovníkové srdiečka so zrkadielkom či láskyplným veršom, prinesené z jarmoku, prstienky, farebné šatky, stužky do vlasov, vyšívané vreckovky alebo košele pre chlapov. Výmena darov bola aj súčasťou zásnub, ohlášok či samotnej svadby,“ hovorí Mária Trstenská Trubínyová.

Stredoslovenské múzeum vo svojom fonde uchováva viac ako 40 praslíc z Horehronia, Podpoľania, Novohradu či Hontu. Podobne ako piesty na pranie sú viaceré z nich malými umeleckými skvostami. Nechýbajú na nich úžasné kompozície so srdcovitými motívmi či vyrezávanými iniciálmi darcu. Poukazujú na to, že okrem praktickej funkcie mali vyjadriť aj lásku a obdiv muža k žene.

„V súčasnosti existuje veľa možností na obdarovanie blízkych. Bohužiaľ, dnes už doba dospela k tomu, že sa pri obdarovaní prihliada viac na finančnú hodnotu ako na duchovnú podstatu daru. Výmene daru sa v minulosti pripisovala magická moc. Ľudia verili, že spolu s darom prechádza k obdarovanému aj časť bytosti darcu, a tým sa medzi darcom a obdarovaným vytvára tesný vzťah. Teší ma, že sa v našom múzeu dostávajú do popredia aj takéto témy a návštevníkom môžeme ukázať dávne prejavy lásky v tradičnej ľudovej kultúre,“ uviedol riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Symbolika darov bola vždy pozitívna a v prípade lásky smerovala ku sobášu a spoločnému životu mladého páru. Odmietnutie alebo vrátenie daru sa vždy hodnotilo ako hanba a poníženie.

Podujatie Dary z lásky – vo forme vreckoviek, košieľ, piestov a kolovrátkov sa uskutoční v utorok 10. mája o 17.00 h v Matejovom dome. Tajomstvá depozitu bude odkrývať etnologička SSM Mária Trstenská Trubínyová.

V júnovom depozitári historička SSM Vladimíra Luptáková, odkryje tajomstvá drevorubačov, uhliarov a pltníkov v okolí Banskej Bystrice. Podujatie sa bude konať 21. júna o 17.00 h v priestoroch Matejovho domu.