Súčasťou 11. ročníka kultúrno-spoločenského a veľmi obľúbeného podujatia Deň Sásovskej uhorky je divadelné predstavenie Medené mesto a Sásová od Divadla Harry Teater. Toto predstavenie divadlo odohrá v rámci cyklu Sídliskových večerníčkov, ktoré počas letných prázdnin putujú po rôznych kútoch nášho mesta.

Divadlo pod balkónom na čele s principálom, riaditeľom, hercom, režisérom, scenáristom, textárom, osvetľovačom a technikom v jednej osobe Jánom „Harrym“ Haruštiakom 30. júla o 15:00 h odohrá divadelné predstavenie Medené mesto a Sásová na futbalovom ihrisku v Starej Sásovej pre všetkých divadla chtivých nadšencov. V pôvodnom názve však Sásová nefigurovala. Či a ako sa zmenil nový scenár oproti pôvodnému, nám porozprával autor predstavenia Ján „Harry“ Haruštiak:

Základný scenár zostal nezmenený, ale doplnili sme ho o určité historické fakty, ktoré upriamujú pozornosť práve na Sásovú od jej vzniku, a tiež na Sásovskú uhorku tak, aby zostala zachovaná podstata predstavenia.

Činoherno-bábkové predstavenie Medené mesto je skvelým, pútavým rozprávaním, ale aj výletom za najvýznamnejšími a najdôležitejšími osobnosťami z histórie Banskej Bystrice. Je vhodné aj ako súčasť regionálnej výchovy. Ako toto predstavenie vznikalo? Kde ste hľadali informácie a fakty a ako sa vám darí živo zapájať do predstavenia malých či veľkých divákov?

Vznik bol veľmi zaujímavý. Jedného dňa sme sa stretli na námestí s mojou priateľkou Slávkou Očenášovou – Štrbovou a počas rozhovoru som jej spomenul, že by som chcel urobiť inscenáciu o Banskej Bystrici. Ona na to, že práve dokončuje knižku o Banskej Bystrici. Takže to bola takáto krásna náhoda. Ale ako vieme, náhody neexistujú, malo to tak byť. Dostal som od nej rukopis knihy a oslovil renomovaného autora a scenáristu Štefana Šmihlu. Ten podľa knihy napísal scenár a dramaturgicky ho učesal pre potreby divadla. Pre porovnanie, kniha má vyše sto strán a scenár trinásť.

Celé predstavenie je hravé. Cez príbeh detí Barborky a Jakubka sa dostávame do rôznych období histórie mesta, a to priam samo ponúka vzájomnú komunikáciu a interakciu. A áno, predstavenie je vhodné ako súčasť regionálnej výchovy, pretože len ten, kto pozná históriu svojho mesta, môže byť naň hrdý.

Predstavenie Medené mesto a Sásová je súčasťou Sídliskových večerníčkov. Vyjsť do ulíc, na sídliská, medzi obyvateľov mesta bol určite výborný nápad. Šnúra večerníčkov sa organizuje na území Banskej Bystrice po prvýkrát alebo má už dlhšiu tradíciu?

Sídliskové večerníčky oživujú netradičné miesta Banskej Bystrice už niekoľko rokov. Divadlá chodia priamo za divákmi a hrajú pre deti a dospelých v prostredí, ktoré poznajú a kde sú ako sa hovorí ,,doma“. Veľmi radi účinkujeme na takýchto netradičných miestach, pretože naše predstavenia, rovnako aj predstavenie Medené mesto, sú interaktívne. To znamená, že divákov zapájame do deja.

Plánujete spoločne s inými divadlami v tejto tradícii pokračovať?

Na toto neviem odpovedať, pretože Sídliskové večerníčky organizuje Mesto Banská Bystrica. Ale ak sa budú organizovať aj v budúcnosti, veľmi radi sa v rámci nich zúčastníme. Možno by bolo zaujímavé, uviesť naše Medené mesto nielen v Rudlovej – Sásovej, ale aj na iných sídliskách mesta Banská Bystrica.

Divadlo pod balkónom teší svoje publikum už dlhé roky a má skutočne výborné predstavenia. Jedným z nich je aj Medené mesto, ktoré bude tentokrát špeciálne venované Sásovej. Predstavenie odohrá Divadlo Harry Teater 30. júla o 15:00 h na futbalovom ihrisku v Starej Sásovej.

Do konca prázdnin čaká priaznivcov divadla ešte jedno predstavenie zo série Sídliskových večerníčkov. Teáter Komika predstaví pri Základnej škole na Spojovej ulici 21. augusta o 17:00 h svoju hru Klaun kúzelníkom. Milovníkom divadla želáme nezabudnuteľný umelecký zážitok.