Banskobystrický zeleninový trh po roku 1870 na celých sto rokov ovládli sásovské uhorky. Bolo všeobecne známe, že „sásovskie uhorke sa najlepšie“. Či to platí dodnes, o tom sa môžete presvedčiť na jedenástom Dni Sásovskej uhorky. Uskutoční sa už tradične v poslednú júlovú sobotu na futbalovom ihrisku v starej Sásovej.

Je to veru už jedenásť rokov, čo sa legendárnym sásovským uhorkám dostalo pocty mať svoj deň. Od roku 1872, kedy im prischol názov Sásovská uhorka, uplynulo 150 rokov. No ešte skôr, v roku 1736, sa o sásovských uhorkách pochvalne vyjadril polyhistor Matej Bel, ktorý vo svojej Notícii napísal: Prihodí sa, že pestovanie cibule, poniektorí aj úrodou uhoriek, neuspokojujú iba potreby Bystričanov, ale pestovatelia majú čo ponechať aj susedným mestám vo Zvolenskej stolici.

Skutočnosť, že uhorkám sa v Sásovej tak darilo, a že sa vyznačovali kvalitou a jedinečnou chuťou, bola podmienená vhodnou pôdou v miestach, kde sa pestovali. Najmä lokality Jelšiny, Močar a Úhrad mali dostatok vody z potokov, ktoré nimi pretekali.

„Polia sa hnojili maštaľným hnojom. Každé tri roky ho počas zimy gazdovia na krňačkách vyvážali na uhorkové polia. Pôda sa obrábala ručne. Gazdinky pestovali priesady uhoriek v záhradkách pri domoch. Také semiačko malo klíčivosť až osem rokov. Postupným šľachtením sa chuť uhoriek menila na stále lepšiu a lahodnejšiu, až tak, že kupujúci na trhu v Bystrici iné ako sásovské uhorky ani nechceli. Po roku 1870 sa v Sásovej pestovali uhorky v takej kvalite a množstve, že následne na sto rokov ovládli banskobystrický zeleninový trh,“ hovorí Ján Kollár, potomok sásovskej uhorkárskej rodiny Lichých (Handzo), správca Dokumentačného centra Sásová (DCS), iniciátor a organizátor Dňa Sásovskej uhorky.

Okrem uhoriek boli Sásovania (ale najmä Sásovanky, lebo ony sa prevažne venovali pestovaniu) známi aj predajom šalátu a palicovej fazule. To boli najpredávanejšie sásovské produkty.

Harmonika, rozprávka, koštovka a opäť aj sásovská uhorková polievka

Jedenásty ročník Dňa Sásovskej uhorky sa uskutoční v sobotu 30. júla od 14:00 h na futbalovom ihrisku ŠK v starej Sásovej (Na Zábave 3). Podujatie o 14:30 h otvorí Sásovská uhorková hymna, ktorá mala premiéru na vlaňajšom jubilejnom 10. ročníku uhorkového dňa. Text hymny, na nápev slovenskej ľudovej piesne Mám ja hrušku, napísala Vlasta Čupková a zaspieval ju Zbor Sásovänov v sprievode harmonikára Miroslava Figuliho. Ten bude na harmonike vyhrávať aj tento rok. V jeho podaní zaznejú aj piesne, v ktorých sa spomína aj Sásová a jej slávne uhorky.

Po hymne správca DCS Ján Kollár, tentoraz v historickom kostýme archivára, zoznámi prítomných s históriou sásovských uhoriek a odovzdá  Cenu Dokumentačného centra Sásová v súčasnosti najstaršej pestovateľke Sásovskej uhorky, ktorou je 85-ročná Anna Kuriatková.

Po desiaty raz bude udelená aj cena – trpaslík Antoš, čo je maskot sásovských uhorkárov. Tento rok si Antoša odnesie Dušan Čupka. Maskot je pomenovaný po patrónovi poľnohospodárov sv. Antonovi Pustovníkovi. Kostol sv. Antona a sv. Pavla Pustovníkov v Sásovej, nazývaný aj kostol jedinečných oltárov, patrí medzi najkrajšie gotické pamiatky na Slovensku.

Už neodmysliteľnou súčasťou uhorkového dňa sú rozprávky. Divadlo Harry Teater zahrá deťom rozprávku Medené mesto, pri tejto príležitosti obohatenú o pasáže z histórie Sásovej a pestovania sásovských uhoriek. Rozprávka sa začína o 15:00 h.

16:00 h nastane čas koštovky. Veľký ochutnávací stôl bude plný všakovakých dobrôt a k dobrej chuti bude na flašinete hrať Jan Haruštiak, ktorý zároveň sprevádza aj celým programom podujatia. Ochutnať môžete rôzne pomazánky aj Podracké višle, ktoré boli hitom minuloročnej koštovky.

„Tieto párky, vyrobené podľa vyše storočnej receptúry zo Spišského Podhradia, sa v tridsiatych rokoch 20. storočia presadili aj na radvanských jarmokoch. Jeden párok za jarmočnú korunu. Keď do nich zahryznete, krásne pukajú a vyteká z nich šťava,“ hovorí Ján Kollár a dodáva, že na stole nebude chýbať ani klobáska a, samozrejme, ani uhorky. Kvasené aj zavárané. Dobrou správou je, že po dvoch „covidových“ rokoch bude v menu koštovky aj chýrna sásovská uhorková polievka. Táto polievka, tradičné jedlo sásovských žien a mužov, ktorí pracovali na poli, lúkach či v lese, sa podáva studená. Na Dni Sásovskej uhorky tak budete mať možnosť okoštovať skutočne pravú, letnú, osviežujúcu, studenú sásovskú uhorkovú polievku.

Zároveň s koštovkou sa začnú aj rôzne hry a súťaže pre deti, dospelí si môžu zasúťažiť v hre Boccia. Deti iste potešia aj nafukovacie atrakcie, na ktorých sa môžu vyhrať a vyblázniť od začiatku až do konca podujatia. Ani tento rok nebude chýbať tombola, v ktorej prvou cenou bude hrniec Zelák na výrobu kyslej kapusty, ale aj na nakladanie utopencov, uhoriek, syrov a ďalších pochutín (žrebovanie o 17:00 h).

Podujatie sa koná s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.