Časť poslancov MsZ nepodporila návrh opatrení na zvýšenie atraktivity Námestia. Nepozdávala sa im suma, ktorú chce mesto vynaložiť na rekonštrukciu verejných WC.

Ilustračné foto: archív BBonline.sk

V dokumente sa uvádza, že na verejné toalety by mala ísť suma 800-tisíc eur. Poslanec Tomáš Novanský (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS) upozornil, že je to veľa a mesto v ďalšom roku nemôže vyčleniť takúto veľkú položku. Ako sa neskôr ukázalo suma bola výsledkom preklepu a rekonštrukcia by mala stáť 80-tisíc eur. Aj táto suma sa však Novanskému zdá prehnaná . „To, čo tam treba, sa dá spraviť za 20-tisíc. Za 80-tisíc máte hrubú stavbu rodinného domu a nie vymaľované záchody,“ povedal Novanský pre BBonline.sk.

Dokument nepodporil ani Ladislav Slobodník z rovnakého poslaneckého klubu, podľa ktorého v čase, kedy mesto nemá financie na základné opravy, je nereálne, aby investovalo do takýchto projektov na Námestí.

K návrhom sa bude môcť vyjadriť aj verejnosť. Keďže bola schválená pripomienka Milana Lichého (Banskobystrická alternatíva), primátor zvolá verejné zhromaždenie, ktoré bude moderovať zamestnanec mestského úradu. Na ňom budú môcť občania vyjadriť pripomienky a návrhy ako zveľadiť námestie. LIchému prešlo v pléne aj ďalších sedem pozmeňovacích nárvrhov, medzi nimi napríklad sprísnenie vjazdu motorových vozidiel na Námestie SNP, či odporučenie o predložení VZN o podmienkach prevádzkovania letných terás.

Viacerí poslanci sa zhodli, že je nutné zobrať do úvahy reálne finančné možnosti mesta a určiť si priority. „Poďme riešiť veci, ktoré tu aktuálne máme: rozbité dlažby a nefunkčné osvetlenie. Toto vieme urobiť hneď a zatraktívnia námestie,“ dodal Martin Turčan (SDKÚ-DS). Doplnila ho Ľubica Laššáková (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS): „Možno by bolo dobré sa v prvom rade pozrieť koľko máme peňazí. Skúsme byť pragmatickí, skúsme si stanoviť zopár reálnych bodov. Prihovorila by som sa za návrh, ktorý som v zastupiteľstve dávala pred štyrmi rokmi. Štyri informačné tabule s hlasovým výstupom. Skúsme sa odraziť od absolútne konkrétnych vecí.“

Poslanci nakoniec celý dokument schválili. Obsahuje dovedna 23 opatrení na zatraktívnenie Námestia SNP ako napr. podujatie Tour de pubs či vyhliadkový ďalekohľad na hodinovej veži. Medzi tie najvýznamnejšie navrhnuté opatrenia patrí rekonštrukcia dlažby Námestia SNP, zeleného asfaltu i zdevastovaného odvodňovacieho systému, oprava vonkajšieho osvetlenia či demontáž reklám z fasád budov. Zrekonštruovať by sa podľa materiálu tiež mali mestské toalety. Pre turistov by mali pribudnúť smerovacie šípky, ale aj úschovňa batožín či požičovňa bicyklov aj so špeciálnym osemmiestnym vyhliadkovým bicyklom. Podľa materiálu by ale mesto malo popracovať aj na tom, aby boli kostoly dostupnejšie pre turistov, na čo sme už dávnejšie poukázali aj v našom článku.