Značka PKO by mala zostať zachovaná, kultúrne podujatia bude organizovať samostatný odbor mestského úradu. Primátor zvažuje, či uznesenie zastupiteľstva podpíše.

Na utorňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa opätovne odhlasovalo zrušenie Parku kultúry a oddychu (PKO). Príspevková organizácia zanikne ku 31. decembru a bude začlenená pod organizačnú štruktúru mestského úradu. Poslanci si od tohto kroku sľubujú úsporu 80-tisíc eur ročne.

PKO BBUznesenie potvrdilo politickú vôľu vyjadrenú na júnovom zasadnutí. Primátor sa odmietol pod toto rozhodnutie podpísať, v utorok väčšinový klub SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS predložil návrh opäť.

Proti zrušeniu PKO ako príspevkovej organizácii sa postavili zástupcovia kultúrnej obce. „Chcete riešiť obsah činnosti PKO? Chcete riešiť ekonomiku? Chcete riešiť ľudí? Tak riešte, ale nerušte základnú organizačnú zložku kultúry,” povedal vo svojom vystúpení Roman Hradecký, riaditeľ Stredoslovenského múzea, ktorý v minulosti pôsobil v PKO.

Poslanci naprieč politickým spektrom odhlasovali presun PKO pod mestský úrad. S týmto rozhodnutím nesúhlasí ani speváčka Jana Orlická, ktorá primátorovi odovzdala petíciu občanov za zachovanie príspevkovej organizácie.  „Hovoríme o kultúre, ale mnohí netušia, čo to kultúra vlastne je. Zamieňajú si kultúru za cestovný ruch, za propagáciu, za umenie. Aj po tomto rozhodnutí stále mesto nemá víziu o fungovaní mesta, o ponuke kultúrnych a umeleckých podujatí. Nič sa tým nevyriešilo,“ povedala po hlasovaní Orlická.

Podľa nej začlenenie pod odbor mestského úradu pripraví organizovanie kultúrnych akcií o potrebnú akcieschopnosť. „Flexibilita, určovanie dramaturgie, finančných tokov, organizácie práce, to všetko si vyžaduje obrovskú dynamiku. Parku kultúry a oddychu v Banskej Bystrici to bolo nieže odobrané, ale dovolím si tvrdiť, že značka PKO je pochovaná navždy,“ dodala Orlická.

Ľubica Laššáková (SMER-SD, ĽS-HZDS, SNS) s tým nesúhlasí. „Mesto je organizátorom mnohých podujatí a nechce sa mi veriť, že by neplatilo honoráre alebo prenájmy zariadení. Úradníci v meste Banská Bystrica sú rovnako flexibilní a rovnako šikovní ako ostatní v odboroch kultúry v iných mestách,“ podotkla Laššáková na margo toho, že kultúra v rámci mestského úradu funguje aj v iných mestách.

Hlavným problémom podľa nej bola ekonomická stratovosť PKO. „Kultúra nikdy nebola zisková, ale videlo sa nám hazardné, aby sa platili externé právne, ekonomické služby v príspevkovej organizácii, ktorá patrí pod mesto. To má svoje vlastné ekonomické oddelenie, aj svoje vlastné právne oddelenie,“ dodáva Laššáková.

Súčasná riaditeľka PKO Jana Suraová iba ťažko nachádzala slová na rozhodnutie zastupiteľstva. „Vyčerpala som všetky možnosti. Pracovali sme najlepšie ako vieme, čo to prinesie to budúcnosti, ukáže čas,“ trpko konštatovala riaditeľka PKO.

Primátor bude o podpísaní uznesenia uvažovať. „Venoval som veľa času diskusiami s primátormi iných krajských miest, akým spôsobom je manažovaná a financovaná kultúra v iných mestách. Zistil som, že neexistuje univerzálny model, ktorý by potvrdil, že je na to lepšia príspevková organizácia alebo je to lepšie manažovať z mestského úradu. Skôr to spočíva v tom, akí ľudia kultúru riadia,“ povedal Peter Gogola, ktorému v materiáli chýba popis transformácie a časová lehota, v ktorej sa dá odhlasovaný návrh zrealizovať.

Konečné rozhodnutie urobí primátor po zvážení všetkých faktorov. V prípade, že by uznesenie odmietol podpísať, muselo by ho zastupiteľstvo prehlasovať trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov, čo je 19 hlasov z 31-členného zastupiteľstva.