Interez.sk, BBonline.sk | 27.7.2017

Ponad Slovensko preletí vo štvrtok Medzinárodná vesmírna stanica – ISS, viditeľná voľným okom. Takto ju zbadáte

Prázdniny ponúkajú ideálnu príležitosť na sledovanie nočnej oblohy. Inak tomu nebude ani dnes, kedy budete mať možnosť zhliadnuť nezvyčajný objekt. Nemusíte sa však báť, nepôjde o žiadne UFO. V celej svojej kráse sa totiž ukáže Medzinárodná vesmírna stanica (ISS).

Celý júl nám nočná obloha ponúka tie najrôznejšie astronomické udalosti – meteorické roje, rôzne satelity či samotnú Venušu. Ako píše portál dobrenoviny.sk, v týchto dňoch sa budú môcť Slováci do sýtosti vynadívať na ISS, no vo štvrtok večer to bude trochu iné. O 21:31 totiž bude stanica prelietavať ponad Slovensko. Tento dlhotrvajúci prelet môže trvať aj desať minút.

Stanicu si pomýlite len ťažko, je totiž pomerne ľahko viditeľná voľným okom, no v porovnaní s lietadlom letí rýchlejšie a jej svetlá neblikajú. V porovnaní s meteormi či inými jasnými bodmi je zase naopak pomalšia, pretože meteory sú veľmi rýchle a zvyčajne ich uvidíte len na zlomok sekundy.

V tomto mesiaci však môžete vidieť aj ďalšie zaujímavé vesmírne divadlá, o ktorých sme vám už písali – meteorický roj Delta Aquaridy bude viditeľný už zajtra, meteorický roj Alfa Kaprikornidy, ktorý môžete vidieť 30. júla alebo od 31. júla návrat súhvezdia Orion na nočnú oblohu.