Prázdniny ponúkajú ideálnu príležitosť na sledovanie nočnej oblohy. Inak tomu nebude ani dnes, kedy budete mať možnosť zhliadnuť nezvyčajný objekt. Nemusíte sa však báť, nepôjde o žiadne UFO. V celej svojej kráse sa totiž ukáže Medzinárodná vesmírna stanica (ISS).

Celý júl nám nočná obloha ponúka tie najrôznejšie astronomické udalosti – meteorické roje, rôzne satelity či samotnú Venušu. Ako píše portál dobrenoviny.sk, v týchto dňoch sa budú môcť Slováci do sýtosti vynadívať na ISS, no vo štvrtok večer to bude trochu iné. O 21:31 totiž bude stanica prelietavať ponad Slovensko. Tento dlhotrvajúci prelet môže trvať aj desať minút.

Stanicu si pomýlite len ťažko, je totiž pomerne ľahko viditeľná voľným okom, no v porovnaní s lietadlom letí rýchlejšie a jej svetlá neblikajú. V porovnaní s meteormi či inými jasnými bodmi je zase naopak pomalšia, pretože meteory sú veľmi rýchle a zvyčajne ich uvidíte len na zlomok sekundy.

V tomto mesiaci však môžete vidieť aj ďalšie zaujímavé vesmírne divadlá, o ktorých sme vám už písali – meteorický roj Delta Aquaridy bude viditeľný už zajtra, meteorický roj Alfa Kaprikornidy, ktorý môžete vidieť 30. júla alebo od 31. júla návrat súhvezdia Orion na nočnú oblohu.