zvolen nehodaMinulý rok v Banskobystrickom kraji prišlo pri dopravných nehodách o život 34 osôb, z toho takmer tretina, až 11, boli chodci.

Minulý týždeň vyhasol na ceste život ďalšieho chodca v Uľanke pri Banskej Bystrici. Alarmujúce čísla, za ktorými sa skrývajú skutočné ľudské tragédie vedú k zamysleniu, že hazard na ceste sa naozaj nevypláca. Dookola sa opakujúce preventívne rady a upozornenia polície, tisícky rozdaných reflexných prvkov, dohovárania či pokuty a ľudia – účastníci cestnej premávky sú stále nepoučiteľní.

Aj z tohto dôvodu sa polícia v Banskobystrickom kraji v stredu 13. januára počas osobitnej kontroly zameria predovšetkým na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky nemotorovými účastníkmi. Kontrola bude zameraná na používanie reflexných prvkov alebo oblečenia reflexných bezpečnostných odevov za zníženej viditeľnosti.

zvolen nehoda7„V prípade, že chodec nebude mať za zníženej viditeľnosti na sebe žiadny reflexný prvok alebo reflexný bezpečnostný odev a bude sa pohybovať po krajnici alebo po okraji vozovky, bude mu nekompromisne uložená bloková pokuta až do výšky 30 eur,“ uvádza Andrea Petrovičová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Všetkých nemotorových účastníkov cestnej premávky polícia opätovne vyzýva k zodpovednému správaniu sa na cestách a upozorňuje ich na povinnosť, ktorú im ukladá zákon: „Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.“

Táto povinnosť platí pre chodcov, ktorí sa pohybujú mimo obce, ale aj v obci. „Chodcom odporúčame reflexný prvok umiestniť na dobre viditeľné miesto, na hornú alebo dolnú končatinu – tú, ktorá je bližšie k vozovke, k stredovej deliacej čiare. Majme na pamäti, že aj obyčajná reflexná páska za pár centov zvýši viditeľnosť chodca až na vzdialenosť 200 metrov,“ dodáva Petrovičová.